برای رفع سرفه چه کنم؟

سرفه

برای رفع سرفه چه کنم؟

سرفه در پاکسازی محرک ها و عفونت ها از بدن نقش دارد، اما سرفه های مداوم می تواند آزاردهنده باشد. بهترین درمان برای سرفه به علت اصلی آن بستگی دارد.

آلرژی ها، عفونت ها و رفلاکس اسید معده تنها چند علت زمینه ای سرفه را تشکیل می دهند.

برخی از داروهای طبیعی ممکن است به تسکین سرفه کمک کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که سازمان غذا و دارو (FDA) گیاهان و مکمل‌ها را کنترل نمی‌کند، بنابراین افرادی که از آنها استفاده می‌کنند ممکن است در معرض خطر استفاده از محصولات و ناخالصی‌های با کیفیت پایین باشند. افرادی که می خواهند از داروهای طبیعی برای درمان سرفه خود استفاده کنند باید در مورد منابع و برندها تحقیق کنند. آنها همچنین باید بدانند که برخی از گیاهان و مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند که ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود.

یک فرد باید همیشه قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کند.

در موارد زیر نیز فرد باید به پزشک مراجعه کند:

سرفه برای مدت طولانی ادامه دارد یا عود می کند

تنگی نفس را تجربه می کنند

خون یا مخاط سبز مایل به زرد وجود دارد

آنها همچنین تب یا سردرد را تجربه می کنند

سرفه صدای خس خس می دهد

 

12 درمان طبیعی سرفه

مردم از طیف وسیعی از داروهای طبیعی برای درمان سرفه مداوم استفاده می کنند.

در حالی که آنها ممکن است به برخی افراد کمک کنند، توجه به این نکته مهم است که برخی از داروهای زیر شواهد محدودی برای حمایت از استفاده از آنها دارند.

این بدان معناست که یک فرد ممکن است متوجه شود که این درمان ها برای او مفید است یا خیر.

 1. 1. عسل

طبق تحقیقات، عسل ممکن است سرفه را تسکین دهد. محققان دریافتند که عسل نسبت به مراقبت های معمول برتری دارد، هم در سرکوب سرفه و هم در کمک به جلوگیری از نیاز به آنتی بیوتیک. در یک مطالعه در سال 2021، محققان عسل را با دکسترومتورفان، یک سرکوب کننده رایج سرفه، مقایسه کردند. محققان دریافتند که هم عسل و هم دکسترومتورفان در سرکوب سرفه موثر هستند. آنها اشاره کردند که عسل در یک کارآزمایی کمی بالاتر و در کارآزمایی دیگر با دکسترومتورفان برابری کرد. فرد می تواند با خوردن یک قاشق عسل یا افزودن آن به یک نوشیدنی گرم مانند یک چای گیاهی از این دارو استفاده کند.

 1. 2. زنجبیل

زنجبیل ممکن است سرفه های خشک یا آسمی را کاهش دهد، زیرا خواص ضد التهابی دارد. همچنین ممکن است حالت تهوع و درد را تسکین دهد. یک مطالعه در سال 2015، 10 محصول طبیعی مختلف مورد استفاده در داروهای سنتی آسیایی، از جمله زنجبیل را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند که زنجبیل همراه با داروهای دیگر از جمله عسل، نقش طولانی مدتی در طب سنتی داشته است. مردم اغلب زنجبیل را به غذاها اضافه می کنند یا آن را در چای می نوشند. آنها باید توجه داشته باشند که در برخی موارد، چای زنجبیل می تواند باعث ناراحتی معده یا سوزش سر دل شود.

 1. 3. مایعات داغ

در حالی که تحقیقات جدیدی وجود ندارد، یک مطالعه قدیمی از سال 2008 نشان داد که نوشیدن مایعات در دمای اتاق ممکن است سرفه، آبریزش بینی و عطسه را کاهش دهد. با این حال، افرادی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند ممکن است از گرم کردن نوشیدنی‌های خود سود ببرند. همان مطالعه گزارش می‌دهد که نوشیدنی‌های گرم علائم بیشتری از جمله گلودرد، لرز و خستگی را کاهش می‌دهند.

 

نوشیدنی های گرمی که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 

آبگوشت های شفاف

دمنوش های گیاهی

چای سیاه بدون کافئین

آب گرم

آب میوه های گرم

 

 1. 4. بخور

سرفه مرطوب، که باعث تولید مخاط یا خلط می شود، ممکن است با بخور بهبود یابد. برای امتحان این روش، فرد باید دوش یا حمام آب گرم بگیرد و اجازه دهد حمام پر از بخار شود و باید چند دقیقه در این بخار بمانند تا علائم فروکش کنند و پس از آن یک لیوان آب بنوشند تا خنک شوند و از کم آبی بدن جلوگیری شود.

از طرف دیگر، افراد می توانند یک بخوربگیرند، برای این کار، یک کاسه بزرگ را با آب داغ پر کنید. گیاهان یا روغن های ضروری مانند اکالیپتوس یا رزماری را اضافه کنید. اینها ممکن است به رفع گرفتگی کمک کنند. روی کاسه خم شوید و یک حوله را روی سر قرار دهید. این کار بخار را به دام می اندازد تا فرد بتواند آن را تنفس کند.  تنفس در بخار را حدود 10 تا 15 دقیقه ادامه دهید. زمانی که فرد یک تا دو بار در روز بخور را انجام دهد، ممکن است برای فرد مفید باشد.

 1. ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی گیاهی است که سابقه طولانی استفاده به عنوان درمان سرفه و گلودرد دارد. این گیاه به دلیل محتوای موسیلاژ بالایی که دارد می تواند تحریک ناشی از سرفه را کاهش دهد. موسیلاژ ماده غلیظ و چسبنده ای است که گلو را می پوشاند. یک مطالعه کوچکتر و قدیمی نشان داد که یک شربت گیاهی سرفه حاوی ریشه گل ختمی، همراه با آویشن و پیچک، سرفه های ناشی از سرماخوردگی و عفونت های مجاری تنفسی را به طور موثری تسکین می دهد. پس از 12 روز مصرف شربت، 90 درصد از شرکت کنندگان اثربخشی آن را خوب یا خیلی خوب ارزیابی کردند. در یک مطالعه در سال 2020، محققان همچنین به اثر پوششی عصاره ریشه گل ختمی اشاره کردند. آنها دریافتند که عصاره ریشه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و تسکین مشابهی با دیکلوفناک(یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی) ارائه می دهد. ریشه گل ختمی به صورت سبزی خشک یا چای کیسه ای نیز موجود است. فرد باید آب داغ را به هر یک از آنها اضافه کند و بلافاصله آن را بنوشد یا اجازه دهد ابتدا خنک شود. هر چه ریشه گل ختمی بیشتر در آب بماند، موسیلاژ بیشتری در نوشیدنی وجود خواهد داشت. عوارض جانبی می تواند شامل ناراحتی معده باشد، اما ممکن است با نوشیدن مایعات اضافی بتوان با آن مقابله کرد.

 1. غرغره آب نمک

مردم برای مدت طولانی از غرغره آب نمک برای کمک به کاهش گلودرد و علائم مرتبط با سرماخوردگی استفاده می کنند. که ممکن است به شل شدن مخاط و کاهش مقداری درد کمک کند. با این حال، به احتمال زیاد به کاهش بار ویروسی کمک نمی کند.

در مطالعه‌ای در سال 2021، محققان دهانشویه‌های ضد عفونی‌کننده مختلف را برای کمک به جلوگیری از گسترش COVID-19 مقایسه کردند. آنها دریافتند که چندین برند تجاری به کاهش بار ویروسی کمک می کنند، اما محلول آب شور آزمایشگاهی به طور موثر ویروس را از بین نمی برد.

برای تهیه غرغره آب شور، فرد می تواند:

2/1 قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم هم بزنید تا حل شود. قبل از استفاده از آن برای غرغره، اجازه دهید محلول کمی خنک شود. اجازه دهید قبل از تف کردن، مخلوط برای چند لحظه در پشت گلو بماند. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا سرفه بهبود یابد. کودکان خردسال و افراد مبتلا به فشار خون بالا باید از غرغره آب نمک اجتناب کنند.

 1. بروملین

بروملین آنزیمی است که از آناناس به دست می آید. بیشتر در هسته میوه وجود دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی است و همچنین ممکن است دارای خواص موکولیتیک باشد، به این معنی که می تواند مخاط را تجزیه کرده و آن را از بدن خارج کند. برخی افراد روزانه آب آناناس می نوشند تا خلط گلو را کاهش داده و سرفه را سرکوب کنند. با این حال، ممکن است بروملین کافی در آب میوه برای تسکین علائم وجود نداشته باشد.

مکمل های بروملین در دسترس هستند و ممکن است در تسکین سرفه موثرتر باشند. با این حال، بهتر است فرد قبل از استفاده از هر مکمل جدیدی با پزشک صحبت کند. بروملین یک آلرژن بالقوه است و این ماده همچنین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و با داروها تداخل داشته باشد. افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا آنتی بیوتیک های خاص مصرف می کنند نباید بروملین مصرف کنند.

 1. آویشن

آویشن هم کاربرد آشپزی و هم دارویی دارد و یک داروی رایج برای سرفه، گلودرد، برونشیت و مشکلات گوارشی است. در یک متاآنالیز در سال 2015 از چندین مطالعه، محققان خاطرنشان کردند که شواهد قوی نشان می دهد که استفاده از ترکیبات آویشن به کاهش علائم سرفه در افراد کمک می کند. با این حال، آنها اشاره کردند که مطالعات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی کلی آن مورد نیاز است.

یک مطالعه جدیدتر در سال 2021 نشان داد که افرادی که از ترکیبی از آویشن و قطره پیچک استفاده می کردند علائم برونشیت، سرفه و کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشند. آنها همچنین خاطر نشان کردند که افراد با استفاده از قطره عوارض جانبی کمی را تجربه کردند.

برای درمان سرفه با استفاده از آویشن، فرد می تواند به دنبال شربت سرفه حاوی این گیاه باشد.

 1. تغییرات رژیم غذایی برای رفلاکس اسید

رفلاکس اسید یکی از علل شایع سرفه است. اجتناب از غذاهایی که می‌توانند باعث رفلاکس اسید شوند، یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت این بیماری و کاهش سرفه‌های همراه با آن است.

هر فردی ممکن است محرک های ریفلاکس متفاوتی داشته باشد که باید از آنها اجتناب کند. افرادی که در مورد علت ریفلاکس خود مطمئن نیستند، می توانند با حذف رایج ترین محرک ها از رژیم غذایی خود و نظارت بر علائم شروع کنند.

غذاها و نوشیدنی هایی که معمولا باعث رفلاکس اسید می شوند عبارتند از:

الکل

کافئین

شکلات

غذاهای مرکباتی

غذاهای سرخ شده و چرب

سیر و پیاز

نعناع

ادویه ها و غذاهای تند

گوجه فرنگی و محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی

 1. نارون لغزنده

بومیان آمریکایی به طور سنتی از پوست نارون برای درمان سرفه و مشکلات گوارشی استفاده می کردند. نارون لغزنده شبیه ریشه گل ختمی است زیرا حاوی سطح بالایی از موسیلاژ است که به تسکین گلودرد و سرفه کمک می کند.

یک فرد می‌تواند با افزودن 1 قاشق چای‌خوری از گیاه خشک شده به یک فنجان آب داغ و اجازه دادن به آن برای حداقل 10 دقیقه قبل از نوشیدن، دمنوش نارون درست کند. توجه به این نکته ضروری است که نارون لغزنده ممکن است در جذب داروها اختلال ایجاد کند، بنابراین فرد باید قبل از تهیه چای یا استفاده از مکمل دیگر با پزشک مشورت کند.

 1. N-استیل سیستئین (NAC)

NAC مکملی است که از آمینو اسید ال سیستئین می آید. مصرف یک دوز روزانه ممکن است دفعات و شدت سرفه مرطوب را با کاهش مخاط در مجاری هوایی کاهش دهد. یک متاآنالیز نشان می دهد که NAC می تواند به طور قابل توجهی و به طور مداوم علائم را در افراد مبتلا به برونشیت مزمن کاهش دهد.

برونشیت مزمن التهاب طولانی مدت راه های هوایی است که باعث تجمع مخاط، سرفه و سایر علائم می شود.

محققان دوز روزانه 600 میلی گرم NAC را برای افراد بدون انسداد راه هوایی و تا 1200 میلی گرم در صورت وجود انسداد پیشنهاد می کنند.

NAC می تواند عوارض جانبی شدیدی از جمله کهیر، تورم، تب و مشکل در تنفس داشته باشد. هر کسی که این روش را در نظر می گیرد باید ابتدا با یک پزشک صحبت کند.

 1. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند، اما ممکن است با متعادل کردن باکتری های روده، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. یک سیستم ایمنی سالم می تواند به مبارزه با عفونت هایی که ممکن است باعث سرفه شوند کمک کند.

بر اساس یک مطالعه قدیمی که در سال 2013 منتشر شده است، یک نوع پروبیوتیک، باکتری به نام لاکتوباسیلوس، در پیشگیری از سرماخوردگی مفید است. متاآنالیز دیگری که در سال 2016 منتشر شد نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها به کاهش تعداد دفعاتی که کودکان مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی می شوند کمک می کند، که می تواند به طور غیر مستقیم سرفه را کاهش دهد.

برخی از غذاها نیز به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک هستند، از جمله:

سوپ میسو

ماست طبیعی

کیمچی

کلم ترش

با این حال، تعداد و تنوع واحدهای پروبیوتیک در غذاها می تواند بسیار متفاوت باشد. شاید بهتر باشد علاوه بر خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک، مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید.

 

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی