ویتامین های پیشگیری کننده چاقی

ویتامین

بعضی ویتامین ها و مواد معدنی به کاهش وزن شما کمک می کنند.آهن ، ویتامین C،و منیزیم از این گروه هستند

ویتامینC در سنتز نور ادرنالین نقش دارد و ذخیره چربی در اعضای بدن را محدود می کند.از سوی دیگر، این ریزمغذی، جذب آهن را بالا می برد و خاصیت ضد خستگی هم دارد که از همین طریق باعث می شود فرد تحرک بیشتری داشته باشد و کمتر دچار چاقی شود.اما مراقب باشید! استرس خاصیت ویتامین c را از بین برده و باعث چاقی می شود.

ویتامین B ، تاثیرات استرس را بر بدن کم می کند و احتمال ابتلا به چاقی را کم می کند.کمبود این ویتامین باعث افزایش اشتهای کاذب می شود و مصرف آن، میل به خوردن غذاهای شیری را کم می کند.

وییتامین های B6و B9 نیز بر کارکرد تیروئید تاثیر مثبت دارد و به کنترل وزن هم کمک می کند.

و ما کلسیم، این ماده معدنی لاغر کننده است اما مکانیسم عمل آن هنوز مشخص نیست.تحقیقان 2 ساله محققان آمریکایی روی 54 زن 18 تا 31 سال نشان داد کسانی که روزانه 780 میلی گرم کلسیم مصرف می کنند، وزن آنها ثابت مانده و مصرف یک گرم کلسیم در روز هم باعث کاهش وزن می شود.

منیزم هم نقش اساسی در سوخت و ساز انرژی در بدن بازی می کند و کمبود آن باعث کاهش مصرف انرژی و ابتلا به چاقی می شود.

پتاسیم خاصیت ادارار آور دارد و با کاهش ورم بدن به حفظ زیبایی و تناسب اندام کمک می کند.

کروم در تنظیم قند خون نقش کلیدی دارد و به طور غیر مستقیم در کاهش وزن هم دخل است.اما مراقب باشید که استرس های عصبی باعث تولید هورمون کورتیزول می شوند که این مساله، روی ذخایر کروم بدن تاثیر منفی گذاشته و باعث چاقی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  مصرف شکلات و احتمال ابتلا به دیابت

کم خونی و خستگی جزء علائم کمبود آهن در بدن هستند .افراد خسته تحرک کمتری دارند و میزان ذخیره چربی در بدنشان بیشتر و میزان مصرف انرژی آنها هم کمتر است.با این حساب، میزان دریافت کافی از آهن، موجب پیشگیری از چاقی می شود.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.