ماده غذایی که شکر آنها مقدارش خیلی زیاد است

شکر

مطابق با گفته های  سازمان بهداشت جهانی، تنها  ۵% از انرژی روزانه را می توان در شکر یافت (یعنی هر روز معادل ۲۵٫۸ گرم شکر برای یک رژیم ۲۰۰۰ کالری). در حالی که فکر می کنیم، استفاده از شکر را کم کرده ایم و خوردن انواع کیک و شیرینی و شکلات رو کم میخوریم ، شکر به  شیوه  دیگری داخل غذاهای  مورد استفاده  ما می شود و ما کاملا بی اطلاعیم  ! در ادامه این مطلب، از آشنایی با این منابع مخفی شکر که مزه چندان شیرینی هم ندارند، شگفت زده خواهید شد.

کشمش
هر یک فنجان کشمش حاوی ۹۷٫۶۶ گرم شکر است. خشک کردن میوه باعث می شود که در هر حجم از میوه، شکر بیشتری نسبت به همان حجم از میوه به صورت تازه، وجود داشته باشد.

البته شکری که در کشمش وجود دارد، شکر طبیعی بوده و خیلی مضر نیست اما نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که بعضی از میوه ها در حالت خشک، مزه ترش و تندی پیدا می کنند و لذا کارخانجات به اونها شکر اضافه می کنند تا مزه شیرین تری داشته باشند و با مصرف مشت مشت از این میوه های کوچک خشک، بدون اینکه متوجه باشید، مقدار زیادی انرژی وارد بدن خود کرده اید و از حدود برنامه کاهش وزن خود، خارج خواهید شد. یک فنجان کشمش، تقریباً چهار برابر مقدار شکر توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، شکر دارد.

ماست کم چرب
ماست به طور طبیعی حاوی شکر به شکل لاکتوز است و اگر فرد به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا نباشد، هیچ مانعی برای مصرف شکر طبیعی ماست برای وی وجود ندارد. اما مشکل زمانی آغاز می شود که به منظور کاهش وزن یا به منظور کاهش چربی، به سراغ مصرف ماست های کم چرب می رویم. وقتی که چربی ماست توسط کارخانه کاهش پیدا می کند، شکر بیشتری به منظور جبران طعم از دست رفته ماست به اون اضافه می شود که خیلی بیشتر از حد انتظار ماست.

سس کچاپ
در هر قاشق غذاخوری سس کچاپ، ۴ گرم شکر وجود دارد. شاید به نظرتون مقدار ناچیزی به نظر برسد اما وقتی که خوب فکر کنیم متوجه می شویم که این میزان شکر برای فقط یک قاشق غذاخوری سس کچاپ، مقدار کمی نیست. ضمن اینکه ما به خوردن یک قاشق غذاخوری سس کچاپ بسنده نمی کنیم. گوجه فرنگی گاهی طعم اسیدی دارد و به همین دلیل کارخانجات، به محصول سس خود، شکر اضافه می کنند تا طعم اسیدی اون رو کاهش بدهند.

همونطور که خواندید، گاهی شکر در محصولات غذایی یافت می شوند که طعم شیرین چندانی ندارند اما منبع شکر بوده و می توانند در صورت مصرف زیاد و بی رویه، در برنامه کاهش وزن، تداخل ایجاد کنند. اینها تنها چند نمونه از انواع مواد غذایی حاوی شکر مخفی هستند و فهرست این مواد، بیش از اینهاست. پس اگر رژیم کاهش وزن دارید، به نکات مخفی مواد غذایی و مخصوصاً محصولات کارخانه ای، توجه بیشتری داشته باشید.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی