ارتباط ویتامین D با زوال عقلی در سالمندان

ویتامین دی

پژوهشگران دریافتند که کمبود ویتامین D در بین سالمندان با کاهش شناختی و اختلال عملکردی به ویژه در حوزه هایی مانند از دست دادن حافظه که با بیماری آلزایمر و زوال عقلی مرتبط است، ارتباط زیادی دارد.

در مطالعه ای وضعیت ویتامین D سرمی در ابتدای مطالعه در 400 زن و مرد با قومیت  و نژادهای متنوع از شمال کالیفرنیا در  آن شرکت کردند اندازه گیری شد. 50 درصد شرکت کنندگان سفید پوست و 50 درصد افریقایی امریکایی و یا اسپانیایی بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان 76 سال بود و از نظرشناختی نرمال بودند یا اختلال شناختی خفیف و یا زوال عقلی داشتند.
 
عدم کفایت و یا کمبود ویتامین D در بین تمام شرکت کنندگان مطالعه  شایع بود. به طور کلی 26 درصد شرکت کنندگان دچار کمبود و 35 درصد دارای سطح ناکافی ویتامین D بودند. در طی 5 سال پیگیری، کاهش شناختی در افرادیکه دچار کمبود ویتامین D بودند 2-3 برابر سریع تر از افراد با سطح سرمی کافی ویتامین D بود. به عبارت دیگر در افرادیکه دچار کمبود ویتامین D بودند تنها 2 سال طول کشید تا به همان میزانی کاهش شناختی رخ دهد که در افراد با سطح کافی ویتامین D بعد از دوره ی 5 ساله رخ داد.   
پس باید به افرادی که در دهه ی 60 زندگی و بالاتر زندگیمیکنند توصیه کرد که با مشورت پزشک خود روزانه مکمل ویتامین D را دریافت کنند.

امتیاز دهید
بیشتر بخوانید:  رابطه سردمزاجی با اختلالات روحی

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.