آیا مکمل آهن سرطان زا است؟

مکمل آهن

تحقیقات دانشمندان که به وسیله مطالعات قدیمی انجام شده است نشان می دهد که دو ترکیب، به نام فریک سیترات و ferric EDTA، باعث افزایش تومور در موش می شود. اما این مطالعات قبلی نشان نمی دهند که “آیا تمام اشکال بیوفیزیکی آهن سبب افزایش سلولهای سرطانی روده می شود” یا اینکه آیا اشکال مختلف آهن یک مکانیسم مشابه را نشان می دهند.

بنابراین، دریک مطالعه جدید اثر این دو ترکیب را بر رشد سلول های سرطانی قفسه سینه انسان بررسی کردند. علاوه براین، آنها یک ترکیب شیمیایی به نام سولفات فروس را نیز آزمایش کردند. در این آزمایش، محققان از سطوح ترکیباتی استفاده کردند که ممکن است پس از مصرف مکمل به طور واقعی در دستگاه گوارش یافت شوند. این مطالعه نشان داد که حتی در مقادیر کم، هر دو ترکیب فریک سیترات و ferric EDTA سطوح سلولی یک بیومارکر سرطانی به نام آمفیرگولین و گیرنده آن را افزایش دادند. در مقابل، سولفات آهن باعث چنین تاثیری روی سلول ها نشد. ترکیبات خاص آهن بر روی سلول های سیگنالینگ تاثیر می گذارند، و برخی ممکن است خطر پیشرفت سرطان روده بزرگ را به صورت وابسته به آمفیرگولین افزایش دهند. محققان در مورد یافته ها می گویند: “ما می توانیم نتیجه گیری کنیم که فریک سیترات و ferric EDTA ممکن است سرطان زا باشند، هر دوی آنها تشکیل amphiregulin (مارکرسرطانی شناخته شده که اغلب همراه با سرطان بلند مدت و پیش آگهی ضعیف است) افزایش می دهند.

فریک سیترات، اغلب با عنوان Auryxia  به فروش می رسد، یک مکمل آهن قابل استفاده برای درمان کم خونی در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه است.

در بعضی کشورها، ferric EDTA  گاهی اوقات به غلات، آرد یا نوشیدنی های پودری اضافه می شود. در ایالات متحده، اداره غذا و دارو (FDA) استفاده از ferric EDTA را به عنوان یک افزودنی غذایی برای انواع سس ها، از جمله سس سویا، سس های شیرین و ترش، ترجیاکی و سس ماهی تأیید کرد.
مکمل های آهن داروهای پزشکی هستند که  توسط زنان باردار، افرادی که خون را از دست داده اند، و بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه، استفاده می شود. محققان هشدار می دهند که این گروه ها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مصرف مقادیر مضر مواد شیمیایی سرطانزا باشند.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.