آيا قند ميوه ها باعث چاقي مي شود؟

میوه

حتما شما هم بارها شنيده ايد كه براي لاغر شدن بايد مصرف چربي ها و قندها كاهش يابد. در نتيجه گاه اوقات تصور مي شود كه ميوه ها نيز به خاطر دارا بودن قند مي توانند زمينه ساز افزايش وزن شوند. اما اين تصور اشتباهي است زيرا…

ميوه ها و تعادل غذايي

 توصيه هاي تغذيه متعادل همواره بر مصرف 5 سهم ميوه و سبزي در روز تاكيد دارد. در واقع، فوايد ميوه ها زياد و شناخته شده است كه از جمله مي توان به موارد زير اشاره كرد:

ميوه ها حاوي فيبرها هستند كه در عملكرد صحيح دستگاه گوارش نقش دارند.
اين خوراكي هاي طبيعي منبع غني از ويتامين ها، مواد معدني و آنتي اكسيدان ها محسوب مي شوند.
از بدن در برابر بسياري از بيماري ها مانند سرطان ها، ديابت، بيماري هاي قلبي عروقي و پير شدن محافظت مي كنند.
مقدار بالاي آب جز ويژگي ميوه هاست كه باعث تامين كافي رطوبت بدن مي شود.
ميوه ها كم كالري هستند. به عنوان مثال، 100 گرم سيب حدود 50 كيلو كالري دارد كه در مورد همين مقدار پرتقال 47 كيلو كالري خواهد بود.
خوراكي هايي مفيد و ضروري براي دوران رژيم هستند حتي اگر حاوي قند باشند. به خاطر اينكه قند موجود در ميوه ها با فيبرها همراه است با قند مصنوعي متفاوت خواهد بود.

قند ميوه ها و دريافت فيبرها

همان طور كه اشاره شد همراهي فيبرها در كنار قند ميوه ها باعث تغيير در جذب آنها مي شود. در واقع، فيبرها موجب كندتر شدن جذب قندها مي شود. همچنين قند بسيار آهسته تر وارد خون مي شود و كبد زمان بيشتري براي متابوليسم آن دارد. به علاوه قند ميوه ها بهتر در بدن جذب مي شود كه همين نكته افزايش وزن را كاهش مي دهد. البته توجه داشته باشيد همراهي مصرف فيبرها و قند در هر صورتي اين تاثير را ندارد و ارتباط آنها باعث چنين خاصيتي شده است. از همين رو خوردن سبزيجات پس از يك تكه كيك شكلاتي فايده اي در اين باره نخواهد داشت. در واقع اگر قند و فيبر ميوه نيز از هم جدا شوند اين فايده از بين مي رود. به همين دليل است كه مصرف ميوه ها نسبت به آبميوه ارجحيت دارد.

مصرف ميوه در دوران رژيم لاغري

ميوه ها حتي اگر بسيار هم شيرين باشند باز هم دوستان خوبي در دوران رژيم لاغري هستند. با اين حال، برخي اصول را نيز بايد كرد كه عبارتند از:

ميوه را به عنوان ميان وعده نه دسر ميل كنيد زيرا كم كالري است و گرسنگي را برطرف مي كند. همچنين قند موجود در ميوه ها هنگامي كه به تنهايي مصرف شود بهتر جذب مي گردد.
بهتر است ميوه طبيعي مصرف گردد. كمپوت، آبميوه و هر نوع فرايند صنعتي كه قند را به ميوه مي افزايد توصيه نمي شود.
تهيه كمپوت و آبميوه در منزل مي تواند به كنترل قند اضافي كمك كند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی