7 روند منسوخ شده در رژیم غذایی که باید در اسرع وقت از بین بروند

رژیم غذایی غلط

پیروی از این روندها حتی می تواند کاملاً خطرناک باشد و باید از آنها اجتناب کرد.

بسیاری از مردم مشتاق هستند که آخرین روندهای رژیم غذایی و سلامتی را در جستجوی نسخه سالم‌تری از خودشان را امتحان کنند. علیرغم آنچه که متخصصان سلامت خودخوانده، از جمله تأثیرگذاران اجتماعی و اینترنتی و افراد مشهور، به آن سوگند یاد می کنند، بسیاری از این روندها به نتایج وعده داده شده ای که ما به دنبال آن هستیم، نمی رسند. رسانه های اجتماعی به طور فزاینده ای مسئول انتشار اطلاعات نادرست مرتبط با سلامت هستند که ممکن است ناقص یا نادرست باشند. پیروی از این روندهای غیرمستند حتی می تواند کاملاً خطرناک باشد و باید از آن اجتناب کرد.

در اینجا برخی از مهمترین روندهای رژیم غذایی و سلامتی که باید از آنها اجتناب شود، آورده شده است.

  1. شمارش دقیق کالری و ردیابی مواد مغذی

کالری شماری دقیق، عملی است برای دنبال کردن تعداد کالری مصرف شده با استفاده از یک برنامه، معمولا با هدف مصرف کالری کمتر به منظور کاهش وزن استفاده می شود. کالری شماری نیز می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند اندازه گیری یا وزن کردن غذا یا شمارش درشت مغذی ها. عمل شمارش گرم درشت مغذی ها (کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها) به منظور رسیدن به یک هدف خاص برای هر وعده غذایی یا روز است.

شمارش کالری می تواند منجر به وسواس ناسالم نسبت به غذا و رفتارهای غذایی نامنظم شود. تحقیقات منتشر شده در سال 2017 در Eating Behaviors نشان می دهد که استفاده از برنامه های ردیابی کالری می تواند به طور بالقوه نگرش ها و رفتارهای مرتبط با اختلالات خوردن را فعال، حفظ یا تشدید کند. یکی از نگران‌کننده‌ترین چیزهایی که من اغلب می‌بینم این است که مردم تلاش می‌کنند کالری‌ها را بشمارند، اما سعی می‌کنند به تعداد غیرواقعی کالری برای روز پایبند باشند. مثلا کمتر از 1000 کالری در روز، که در واقع برای متابولیسم بدن و توانایی عملکرد طبیعی شما خطرناک است.”

این کار منجر به کم‌خوری می‌شود که پس از آن منجر به پرخوری، احساس عدم کنترل در مورد غذا، و احساس شکست در رژیم غذایی خود می شود.

  1. استفاده از دیورتیک ها و ملین ها

دیورتیک ها و ملین ها موادی هستند که برای برخی از بیماری های مانند احتباس مایعات و یبوست استفاده می شوند. با این حال، دیورتیک ها و ملین ها نیز معمولا برای کاهش وزن سریع استفاده می شوند. در حالی که آنها متفاوت عمل می کنند، هر دو به طور موقت وزن را با خلاص کردن بدن از آب کاهش می دهند. دیورتیک ها در کلیه ها عمل می کنند تا اساساً ادرار بیشتری را از بدن شما خارج کنند، در حالی که ملین ها با کشیدن آب بیشتر به داخل مدفوع در روده بزرگ عمل می کنند. از آنجایی که فقط وزن آب کاهش می یابد، به محض نوشیدن آب بیشتر، وزن دوباره برمی گردد.

در حالی که ممکن است کاهش وزن موقت را تجربه کنید، استفاده منظم از دیورتیک ها و ملین ها می تواند منجر به عوارض طولانی مدت و حتی مرگ شود. برخی از عوارض جانبی عبارتند از کم آبی شدید، عدم تعادل الکترولیت، کمبود ویتامین، آسیب اندام ها و ایست قلبی، و باید به هر قیمتی از مصرف آنها اجتناب کرد، مگر اینکه دلیل پزشکی برای استفاده از دیورتیک ها یا ملین ها داشته باشید، آنها با عملکرد طبیعی بدن شما تداخل می کنند و می توانند منجر به کمبود مواد مغذی شوند.

  1. رژیم های 1200 کالری

احتمالاً درباره رژیم 1200 کالری برای کاهش وزن شنیده اید، اما آیا واقعاً برای سلامتی شما مفید است؟ بر اساس دستورالعمل‌های غذایی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ برای آمریکایی‌ها، زنان بالغ به ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری در روز نیاز دارند، در حالی که مردان بالغ بسته به میزان فعالیت و سایر عوامل به ۲۰۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری نیاز دارند. دستورالعمل ها برای کودکان تا 8 سال از 1200 تا 1400 کالری متغیر است.

“این دریافت انرژی کم به سادگی برای یک بزرگسال کافی نیست. در واقع، 1200 کالری تقریباً کالری مورد نیاز یک کودک نوپا است!” به نظر متخصصان تغذیه: در درازمدت، چنین دریافت کالری کم می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد، و وقتی بدن ما به اندازه کافی تغذیه نمی‌شود، به حالت گرسنگی می‌رود و در واقع از ترس چربی‌های بدن را نگه می‌دارد. بنابراین، اگر هدف شما از دست دادن چربی است (که به احتمال زیاد در صورت داشتن یک رژیم غذایی با کالری محدود است) شما اساساً هدف خود را خراب می کنید.

علاوه بر این، رژیم های بسیار کم کالری، مانند رژیم 1200 کالری، به طور کلی منجر به بازیابی سریع و قابل توجه وزن می شود. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افرادی که با رژیم غذایی کم کالری وزن خود را کاهش می دهند، وزن از دست رفته را دوباره به دست می آورند و حتی ممکن است وزن بیشتری نسبت به زمانی که رژیم را شروع کرده اند، داشته باشند.

در این رژیم متابولیسم شما کند می‌شود، که نه تنها می‌تواند کاهش وزن را سخت‌تر کند، بلکه بر هضم، سطح انرژی و چندین عملکرد دیگر بدن نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

بعلاوه، زمانی که فردی هنگام پیروی از یک رژیم غذایی 1200 کالری “نتیجه مطلوب” را نمی بیند، اغلب میزان مصرف را دوبرابر می کند یا آن را کاهش می دهد که منجر به عواقب متابولیکی و رفتاری شدیدتر از جمله پرخوری یا درگیر شدن در رفتار پرخوری/ پاکسازی می شود.

  1. رژیم های تک غذایی

رژیم غذایی تک غذایی شامل خوردن تنها یک غذا یا مصرف آن غذا در هر وعده غذایی برای چند روز یا چند هفته است. یکی از شناخته شده ترین رژیم های غذایی تک غذایی ممکن است رژیم گریپ فروت باشد که در دهه 1930 بر این اساس رایج شد که آنزیمی که در گریپ فروت یافت می شود به سرعت متابولیسم و کاهش وزن کمک می کند. انواع دیگر شامل رژیم غذایی سوپ کلم، رژیم غذایی سیر و رژیم انگور است. بسیاری از غذاهایی که در رژیم‌های غذایی مونو تبلیغ می‌شوند، محتوای آب بالایی دارند، که ممکن است به شما کمک کند احساس سیری کنید، اما در نهایت به دلیل کم کالری، چربی و پروتئین، رضایت‌بخش نیستند. همانطور که با هر رژیم غذایی محدودی، رژیم غذایی تک تمایل دارد کالری بسیار کمی داشته باشد و در صورت پیروی طولانی مدت، ممکن است منجر به کمبودهای تغذیه ای شود و به طور بالقوه باعث اختلالات گوارشی و روانی شود.

  1. مکمل های کاهش وزن

صنعت جهانی مکمل های کاهش وزن در سال 2020 ، 33.4 میلیارد دلار ارزش داشت و پیش بینی می شود که به سرعت به رشد خود ادامه دهد. با وجود بسیاری از مکمل‌ها، ممکن است وسوسه شوید که یکی را امتحان کنید، به این امید که ممکن است گلوله جادویی باشد. با این حال، قبل از مصرف هر مکملی، مهم است بدانید که خطراتی در آن وجود دارد: صنعت مکمل‌ها تا حد زیادی غیرقانونی است، که ادعاهای نادرست یا گمراه‌ کننده، آلودگی، برچسب‌گذاری تقلبی، مواد جایگزین و حتی داروهای آزمایشی، مصنوعی، ممنوعه یا تجویزی را ممکن می‌سازد.

تجزیه و تحلیل مکمل‌های غذایی از سال 2007 تا 2016 نشان داد که 776 مکمل غذایی که باعث کاهش وزن می‌شوند حاوی مواد دارویی تایید نشده بودند که 20 درصد آنها حاوی یک یا چند ماده تجویزی تأیید نشده، 57 درصد حاوی دیورتیک‌ها، محرک‌ها و سایر داروهای ممنوعه یا بررسی نشده توسط FDA و 178 شامل داروهای مصنوعی بود.

اغلب متخصصان مکمل های کاهش وزن یا داروهای تجویز شده را برای مشتریان کاهش وزن خود توصیه نمی کنند. مکمل های کاهش وزن توسط FDA تنظیم نمی شوند، بنابراین اغلب حاوی ترکیبات ناکافی آزمایش شده هستند که می توانند اثرات مضری بر بدن شما داشته باشند. مکمل های کاهش وزن توسط تحقیقات ضعیف پشتیبانی می شوند و آنچه را که ادعا می کنند انجام نمی دهند. 6. حذف یک گروه غذایی

دلیلی وجود دارد که چرا گروه های غذایی «مواد مغذی ضروری» نامیده می شوند. آنها برای عملکرد طبیعی و سالم مورد نیاز بدن هستند. بنابراین وقتی یک گروه کامل از غذاها را حذف می کنید، بدن خود را در معرض خطر کمبودهای تغذیه ای قرار می دهید. با این حال، بسیاری از رژیم‌های مرسوم می‌توانند نیاز به محدود کردن یا حذف کل گروه‌های غذایی داشته باشند، مانند رژیم کتو، که یک رژیم غذایی بسیار کم یا بدون کربوهیدرات است.

“بزرگترین دلیلی که متخصصان حذف یک گروه غذایی (مانند کربوهیدرات ها یا چربی ها) توصیه نمی کنند این است که باعث ایجاد یک رابطه ناسالم با غذا می شود که در نهایت می تواند باعث اختلال در خوردن غذا شود.

با برچسب زدن به غذا، همانطور که با گفتن “این غذا بد است و من نباید آن را بخورم”، آن غذا را به ترس و گناه مرتبط می‌کنیم و هرگز نباید آن را هدف قرار دهیم. این موضوع می تواند بیشتر به یک “چرخه محدود کردن پرخوری” تبدیل شود که در آن لیست کاملی از غذاها را حذف می کنید (محدود کنید) که به احتمال زیاد غذاهای مورد علاقه شما هستند.

این موضوع معمولا باعث افزایش هوس و افکار وسواسی در مورد غذا می شود. استرس روانی ناشی از اجتناب و ترس از یک غذای خاص، صادقانه تر از خود غذای واقعی ناسالم است.

علاوه بر این، پس از سال‌ها پیروی از رژیم‌های غذایی مختلف و اغلب متناقض حذف گروه‌های غذایی، شما ممکن است فهرستی از غذاهای ممنوعه در حال رشد ایجاد کنید که گزینه‌های غذایی کمی برای شما باقی می‌گذارد و استرس را در مورد خوردن غذاهایی با تراکم مواد مغذی یا کالری‌های مختلف افزایش می‌دهد.

  1. رژیم های سم زدایی

رژیم‌ها یا برنامه‌های سم‌زدایی نشان می‌دهند که آنها روش‌هایی هستند که سموم را از بین می‌برند، بدن را پاکسازی می‌کنند و باعث سلامت و کاهش وزن می‌شوند. برنامه ها ممکن است شامل روزه گرفتن، نوشیدن فقط آب میوه، خوردن فقط برخی غذاها، استفاده از مکمل های غذایی یا گیاهان دارویی، پاکسازی روده بزرگ از طریق تنقیه، ملین ها یا آب درمانی، یا استفاده از سونا باشد. آیا این برنامه ها برای سلامت لازم است؟

“بدن شما دارای یک سیستم سم زدایی داخلی و بسیار کارآمد است. مواد زائد و سموم از طریق مدفوع، ادرار، عرق و تنفس از بدن شما خارج می شوند. اگرچه خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، مواد مغذی را فراهم می کند که مسیرهای سم زدایی بدن به آنها متکی است. متخصصان می گویند، چیزی به نام رژیم سم زدایی وجود ندارد.

در حالی که برخی از رژیم‌های سم‌زدایی به دلیل دریافت کالری کم منجر به کاهش وزن کوتاه‌مدت می‌شوند، بسیاری از آنها به اشتباه تبلیغ می‌شوند و می‌توانند برای سلامتی شما خطرناک یا مضر باشند.

خلاصه

قبل از پرداختن به روند سلامتی بعدی، مهم است که بدانیم بسیاری از محصولات یا رژیم هایی که افراد تأثیرگذار و افراد مشهور تبلیغ می کنند، مبتنی بر علم نیستند. بسیاری از محصولات سلامتی ممکن است ادعاهای نادرستی داشته باشند و حاوی موادی باشند که تنظیم نشده یا به خوبی تحقیق نشده اند. هر گونه رژیم غذایی محدود کننده ممکن است با مضرات بالقوه برای سلامت جسمی، روانی و عاطفی از جمله رفتارهای غذایی نامنظم، کمبود ویتامین، آسیب اندام ها و حتی ایست قلبی می تواند خطرناک باشد.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی