چگونه نوع بدن روی رژیم و ورزش تاثیر میگذارد؟

رژیم

آیا تا به حال دیده اید دو نفر یک مدل رژیم و یک نوع برنامه ورزشی را دنبال کنند و دو نتیجه ی متفاوت بگیرند؟ دلیل چنین اتفاقی این است که نوع بدن فرد و ژنتیک میتواند روی تناسب اندام تاثیر بگذارد. وقتی پای شکل بدن در میان است، یک برنامه که برای همه مناسب باشد وجود ندارد. افراد با رژیم های مختلف جواب های مختلف میگیرند، زیرا سرعت متابولیزم و میزان کربوهدرات مورد نیاز بستگی به نوع بدن دارد. اگر برای رسیدن به تناسب اندام تصمیمتان جدی است، باید به دنبال یک برنامه مناسب نوع بدن خو باشید. در سال 1940 ویلیام شلدون روانشناس بدن انسان را به انواع مختلف تقسیم بندی کرد. در اینجا این سه نوع بدن به همراه معنی هر کدام را برای شما توضیح میدهیم:

Ectomorphs ( فردی با بدن لاغر و ظریف ):

این افراد به صورت طبیعی لاغر هستند، پس هدف تناسب اندام آنها کاهش وزن نیست، این افراد میخواهند سایز اضافه کنند و عضله بسازند. این افراد میتوانند مقدار زیادی کربوهیدرات دریافت کنند بدون اینکه تاثیر منفی ببینند، چون سرعت سوخت و ساز و تحمل کربوهیدرات بالایی دارند.

Endomorphs ( فردی که بیشتر وزنش در میانه ی بدن جمع میشود ):

بدن این افراد تمایل به بزرگی و گاهی اضافه وزن دارد. شایع ترین هدف تناسب اندام در این افراد کاهش چربی اضافه است. کسانی که شکل بدنشان این چنین است نسبت به دیگران باید بیشتر زحمت بکشند تا وزنشان کم شود، به این دلیل که سوخت ساز بدنشان کند و تحمل کربوهدرات در آنها کم است، یعنی هضم غذاهای سرشار از کربوهیدرات برای آنها سخت است.

Mesomorphs ( فردی که بدنی جمع و جور و عضلانی دارد ):

بدن این افراد معمولا عضلانی و ورزشی است. هدف این افراد بیشتر حفظ حجم عضلانی و جلوگیری از افزایش چربی است. بدن آنها معمولا متابولیزمی سریع و تحمل کربوهیدرات را به صورت عادی و متوسط دارد. این افراد به جای اینکه هر روز ورزش هوازی داشته باشند تنها چند روز در هفته نیاز به ورزش دارند. دیگر محققان نیز روی طرح دکتر شلدون کار کردند و آن را گسترش دادند و دریافتند که نوع بدن در طول زمان از طریق ورزش و رژیم غذایی میتواند تغییر کند. همچنین بعضی افراد ممکن است بدنشان ترکیبی از سه نوع باشد، به همین دلیل بسیار مهم است هر فرد برنامه ای متناسب با مشخصات بدنی خود داشته باشد. برخی افراد ممکن است در دوره ای از زندگی خود خیلی لاغر بوده باشند، اما با بالا رفتن سن و انجام تمرینات قدرتی بدن خود را به بدنی عضلانی تغییر داده اند. پس با داشتن برنامه ای درست و انجام منظم آن میتوانید نوع بدن خود را عوض کنید.

خوانندگان عزیز— نوع بدن شما کدام یک از این سه مدل است؟ آیا همیشه بدنتان یک مدل بوده یا تغییر کرده اید؟ اگر تغییر کرده به دلیل داشتن ورزش و برنامه ای مشخص بوده است؟ نظر خود را در قسمت نظرات بنویسید و بگذارید ما نیز آن را بدانیم.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی