چگونه انگیزه برای لاغری به دست آوریم

انگیزه لاغری

با بکارگیری این راه حل ها می توانید به راحتی لاغری تان را نثبیت کنید و اراده و عزمتان را تا رسیدن به هدفتان قوی نگه دارید!

انگیزه لاغر شدن را در خودتان پایه گذاری کنید نه دیگران. این که همسرتان یا نزدیکان شما چه فکر می کنند، اگرچه می تواند کمک کننده باشد اما کافی نیست. در واقع اگر انگیزه اصلی تغییر در خود شما نباشد، بعد از مدتی رنگ می بازد و ممکن است به افزایش وزنی حتی بیش از وزن اولیه منجر شود.
علیرضا عبدی، کارشناس ارشد روان شناسی بالینی  نوشت: معمولاً افرادی که از چاقی رنج می برند، همیشه و همه جا گلایه می کنند که «دیگر از رژیم گرفتن خسته شده اند». آن ها اگرچه می دانند چاقی و افزایش وزن چه مشکلاتی را برای آنان به همراه می آورد، ولی دیگر انگیزه لازم را برای کاهش وزن ندارند. شاید شما هم جزو این افراد هستید و دوست دارید بدانید که ریشه اصلی ناامیدی تان در این زمینه چیست. باید بدانید که دلایل زیادی در این زمینه وجود دارد اما در ادامه مطلب 2 دلیل که فراگیری بیشتری دارد، مطرح می شود.

انتظارتان از خودتان منطقی نیست
در خیلی از موارد، توقعی که از خودتان دارید، منطقی نیست. به عنوان نمونه خانمی را در نظر بگیرید که در 35 سالگی با نگاه کردن به تصاویر دوران عروسی خود در 15 سال پیش، انتظار دارد که به وزن آن زمان باز گردد. مشکل آن موقع بیشتر می شود که این راه طولانی افزایش وزن را بخواهد در یک فرصت چند روزه یا چند هفته ای باز گردد!

می خواهید خیلی سریع به نتیجه برسید
رژیم های نادرست و برق آسا، از علل دیگر بی انگیزگی افراد در کاهش وزن است. شاید شما با در دست داشتن رژیم های تبلیغاتی چند روزه و با حذف کلیه مواد کربوهیدراتی و یا خوردن نامتعارف، وزن خود را سریعاً طی یک یا 2 هفته کاهش دهید اما واقعیت آن است که خیلی زود دوباره چاق می شوید چراکه شما یک روزه چاق نشده اید بنابراین یک روزه هم نمی توانید این مشکل را حل کنید. شما نباید این حقیقت را کتمان کنید که خوردن یک لذت است و در افراد چاق، این لذت شاید کمی بیشتر از معمول هم باشد. شما نمی توانید و نباید این لذت را به یکباره ریشه کن کنید بلکه باید آن را مدیریت کنید. نکته مهم دیگر در رژیم های برق آسا، آن است که عوارض این نوع رژیم ها باعث خواهد شد با اصرار نزدیکان این رژیم را قطع کنید که بلافاصله بعد از آن، وزن شما به سرعت افزایش می یابد. نتیجه آن می شودکه این موضوع، شما را از تلاش مجدد برای رژیم، دلسرد می کند.

راهکارهایی برای حفظ انگیزه لاغر شدن
برای بازسازی انگیزه لازم برای کاهش وزن، توجه به چند نکته ضروری است که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

دلایلتان را برای کاهش وزن بنویسید
حتما برای خودتان دلایل زیادی دارید که وزنتان را کم کنید. فهرستی از دلایلی را که به شما انگیزه می دهد تا وزنتان را کاهش دهید، بنویسید و همیشه همراه خود داشته باشید و مرور کنید. صرفا نوشتن این فهرست در یک دفترچه کافی نیست و باید هر روز آن را مرور کنید چراکه وقتی برای خوردن آنچه نباید بخورید، برانگیخته می شوید، به همه این دلایل به طور خودانگیخته فکر نخواهید کرد و مرور همیشه این فهرست کمک می کند که نسبت به دلایلتان هوشیار باشید. به طور مثال در فهرستتان می توانید چنین جملاتی را بنویسید: «بهتر و جذاب به نظر خواهم رسید»، «اعتماد به نفسم بیشتر خواهد شد» و «از پرو کردن لباس ها لذت خواهم برد»، «فشار خونم کاهش پیدا خواهد کرد».

به خودتان امتیاز بدهید
برای هر رفتار مثبتی که در زمینه غذا خوردن داشته اید و همچنین برای غذای مفیدی که انتخاب کرده اید تا بتوانید یک عادت غذایی مهم را در خودتان ایجاد کنید، به خودتان امتیاز دهید. به طور کلی یکی از بزرگ ترین مشکلات افراد تحت رژیم این است که وقتی مواردی از رژیمشان را رعایت نمی کنند یا وقتی روی ترازو می روند و ترازو ناامیدشان می کند، احساس درماندگی می کنند. بنابراین مهم است که بی انصاف نباشید و رفتارها و پرهیزهای تغذیه ای مفید خود را نادیده نگیرید.

اهداف کوتاه مدت برای خودتان تعیین کنید
پس از کاهش تدریجی وزن، در نظر گرفتن اهداف کوتاه مدت ضروری است. رسیدن به هر هدف کوچک، انگیزه شما را برای ادامه دادن مسیر دو چندان خواهد کرد.

یک رقیب یا الگوی مناسب پیدا کنید
این راهکار در ایجاد انگیزه برای افرادی که قصد دارند لاغر شوند، بسیار نتیجه بخش خواهد بود. بنابراین به دنبال یک رقیب یا الگوی مناسب در این حوزه بگردید و از تجربیات آن ها هم استفاده کنید.

هدفتان رضایت خودتان باشد نه دیگران
انگیزه لاغر شدن را در خودتان پایه گذاری کنید نه دیگران. این که همسرتان یا نزدیکان شما چه فکر می کنند، اگرچه می تواند کمک کننده باشد اما کافی نیست. در واقع اگر انگیزه اصلی تغییر در خود شما نباشد، بعد از مدتی رنگ می بازد و ممکن است به افزایش وزنی حتی بیش از وزن اولیه منجر شود.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی