چرا شیرینی هایی که طبیعی نیستند این قدر چاق می کنند؟

کیک

زمانیکه نام  شیرینی به گوشمان می خورد ذهن ما قند را تجسم میکند اما شیرینی ها فقط قند ندارد بلکه   ح آرد ، روغن و تخم مرغ و در بسیاری مو ارد خامه ، کمپوت ها، مغز ها  و …… هم دارند . زمانی که کالری یک شیرینی را محاسبه میکنیم پی می بریم که هر گرم قندفقط  4 کالری  دارد در صورتیکه هر گرم روغن 9 کالری انرژی وارد بدن می کند  یعنی قند در برابر روغن کمتر از نصف چاق می کند. از طرف دیگر شیرینی ها به علت قندی که دارند بلافاصله با ورود به بدن انسولین را تحریک به ترشح می کنند.

کار انسولین در مرحله اول کاهش قند خون و در مرحله دوم ذخیره قند اضافه بصورت چربی در ناحیه مرکزی بدن بخصوص در شکم و پهلو هاست .پس با هر شیرینی که می خورید افت قند بعدی زود تر ایجاد می شود  و در ضمن  چاقی شکمی که هم مختل کننده زیبایی  است و هم بیماری قلبی  و دیابت را تشدید می کند، بیشتر اتفاق می افتد . میزان و نوع روغن مصرفی ونیز تخم مرغ موجود در این شیرینی جات نیز باعث افزایش کلسترول و در نتیجه افزایش ریسک سکته های قلبی و مغزی می شود.

مواد  افزودنی که به این نوع شیرینی ها زده می شود هم باعث افزایش اسید معده شده و اشتها را بیشتر می کند و هم منجر به یک حالت اعتیاد شده و باعث کشش بیشتر به  این مواد بیشتر می شود  .در بعضی کشور ها اعتیاد آور بودن شکر بررسی شده و در یک تحقیق محلی از مغز که اعتیاد به کوکایین در آن تحریک می شود همان محلی بوده که شکر آن را تحریک می کند و میزان اعتیاد آن 8 برابر کوکایین بر آورد شده است .در ضمن تنوعی که این شیرینیجات دارند باعث می شود  که با خوردن هر مدل ، نوع دیگر را طلب کنیم و به هر حال مصرف هر روز بیشتر می شود  .

پس موقع افت قند راه چاره چیست ؟ ضعف بدنمان را چگونه در مان کنیم ؟استفاده از قند های طبیعی مانند خرما ، شیر و عسل ،موز ، سیب ، مویز ، توت خشک ، انجیر و ………… که روغن ، آرد  و تخم مرغ ندارند و علاوه بر قند طبیعی دارای مواد معدنی و ویتامین های لازم برای بدن می باشند و در ضمن مواد شیمیایی و افزودنی های مجاز و غیر مجاز و نیز کلسترول ندارند  و از سوی دیگر حاوی فیبر هستند و مانع از بیماری های قلبی و سرطان هم می باشند بهترین را ه چاره است .  البته درست است که این مواد غذایی هم کالری دارند ولی در مقایسه با انواع غیر طبیعی ناچیز است و در ضمن با مراجعه به متخصصین تغذیه میزان مصرف آن ها مشخص خواهد شد .
به امید روزی که کسی به دست خود، خودش را بیمار نکند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی