وزن گرفتن جنین با وجود دیابت مادر

بارداری

خانم های بارداری که دچار دیابت در این دوران می شوند نگران نباشند چون این عارضه در صورت کنترل و مصرف دارو تاثیری روی وزن گرفتن جنین نمی تواند داشته باشد!

 محققان در یک مطالعه به 226 زن چاق باردار داروی متفورمین دادند؛ متفورمین داروی دیابت است که به تنظیم قند خون کمک می کند.تمامی این زن ها در سه ماهه دوم بارداری خود قرار داشتند و محققان این دارو را تا زمان به دنیا آمدن نوزادشان به آنها دادند.
محققان متوجه شدند، درحالیکه داروی متفورمین سطح قند خون و شاخص پره اکلامپسی (از عوارض بارداری) و تولد پیش از موعد را در این زنان پایین می آورد اما تاثیری بر اضافه وزن گرفتن نوزادان آنها در مقایسه با 223 زنی که دارونما مصرف می کردند، نداشت.
محققان این دارو را برای یک مطالعه تازه بر اساس این تئوری انتخاب کردند که آیا قرار گرفتن در معرض قند خون اضافی باعث افزایش وزن نوزاد در رحم می شود یا نه .
به گفته جین بروین مدیر اجرایی مرکز سلامت مادر و جنین تومی انگلیس، ما باید روش هایی را برای تشویق زنان به مدیریت وزن خود قبل از بارداری پیدا کنیم تا تاثیرات نامطلوب بر روی کودکان آنها به حداقل برسد.
این مطالعه نشان می دهد که ما باید تلاشهایمان را برای کشف راه های موثر به منظور کمک به زنانی که در دوران بارداری خود اضافه وزن دارند به دو برابر برسانیم.
محققان همچنین تصمیم دارند تا وضعیت سلامتی این کودکان را مورد پیگیری قرار دهند تا متوجه شوند که آیا این درمان تاثیری بر احتمال ابتلای آنها به مشکلات سلامتی در سال های بعدی زندگیشان دارد یا خیر.
انتظار می رود که نوزادان سنگین وزن تر، در بزرگسالی نیز اضافه وزن پیدا کنند که این موضوع خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را در سال های بعدی زندگی افزایش می دهد.
این مطالعه در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است.

امتیاز 4 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی