نوشابه‌های انرژی زا در کبد رسوب می‌کند

نوشابه‌های انرژی زا

 مصرف نوشابه‌های انرژی زا ضمن رسوب در کبد باعث تخریب مینای دندان نیز می‌شود.

محمود اسحاق حسینی متخصص گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران درباره مصرف نوشابه‌های انرژی زا اظهار کرد: نوشابه‌های انرژی زا در کبد انسان به چربی‌های مضر تبدیل شده و با گذشت زمان در کبد رسوب می‌کند.

وی افزود: به طور کلی نوشابه‌های انرژی زا با افزایش فعالیت‌ کبد کار سیستم گوارش را مختل می کنند.

این متخصص گوارش ادامه داد: نوشابه‌های انرژی زا به سبب مواد افزودنی باعث پدید آمدن رفلکس معده و همچنین سبب تشدید این معضل در افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی می‌شود.

وی تاکید کرد: مصرف این نوع نوشابه‌ها سبب حاد شدن وضعیت بیماران دیابتی و مبتلایان به کبد چرب نیز می شود.

در همین راستا اکبر فاضل متخصص دندان پزشک، نوشابه‌های انرژی زا را به دلیل اسید فسفریک موجود در آن‌ها باعث پدید آمدن اثرات سوء بر مینای دندان دانست و گفت: استفاده از نوشیدنی‌های گاز دار علاوه بر بروز چاقی مفرط به دلیل قند و اسید بسیار بر پوسیدگی دندان تاثیر دارد. با مصرف این نوشابه‌ها به مروز زمان مینای دندان از بین رفته و عاج دندان نیز دچار پوسیدگی می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نوشیدن مکرر نوشابه‌های گاز دار با برداشتن یون‌های کلسیم دندان، عصب‌ها را سست و آسیب پذیر می‌کند.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محاسبه توده بدنی

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.