مضرات کراتینه مو برای افراد مبتلا به آلرژی

کراتینه کردن مو

بهتر است کسانی که سابقه حساسیت به آسم و آلرژی را دارند موهایشان را کراتینه نکنند چون موجب بروز حساسیت در آنان خواهد شد و علائمی مانند آبریزش از بینی و چشم ،عطسه های مکرر را در آنان ایجاد خواهد کرد!

یک متخصص پوست و مو تأکید کرد: افراد با زمینه آسم و آلرژی باید از کراتینه کردن مو خودداری کنند، چرا که این کار می‌تواند باعث اختلالات تنفسی در آنها شود.
 پروانه ساکت گفت: نرم‌کننده‌ها برای صاف کردن و از بین بردن وز موها در کوتاه‌مدت استفاده می‌شوند و کراتینه کردن روشی است که همین کار را برای مدت‌زمان طولانی انجام می‌دهد.

 

وی افزود: وجود یک ماده شیمیایی به اسم فرمالدئید در کراتین می‌تواند سبب سرطان تنفس و خون شود؛ همچنین در اتو کشیدن هنگام کراتینه کردن مو یک بو بسیار تندی متصاعد می‌شود که سبب ریزش اشک از چشم و آبریزش بینی می‌شود که این ماده برای افراد دارای حساسیت و زمینه آسمی بسیار مضر است.

وی عنوان کرد: امروزه موها در معرض آسیب‌های متعددی از جمله آفتاب زیاد، سشوار و اتو کشیدن، رنگ و مش کردن‌های مکرر قرار دارند. مجموع این عوامل باعث می‌شود لایه محافظ مو که کراتین نام دارد خورد و لایه لایه شود و موها حالت غیر شفاف پیدا کرده، و وز شده و درهم فرو روند.

بنابراین لازم است کسانی که موهای آن‌ها صدمه‌دیده یا خوش‌حالت نیستند و از وز شدن موها، کدر و غیر شفاف بودن آن‌ها ناراضی‌ هستند از نرم‌کننده‌ها استفاده کنند.

ساکت کاربرد و خواص نرم‌کننده‌ها را شامل چرب و مرطوب‌کنندگی، محکم کردن ساختمان کراتین مو، حفاظت از آن‌ها در برابر گرما و آفتاب و براق‌کنندگی مو دانست.

وی گفت: نرم‌کننده‌ها در صورت‌های مختلفی مثل کرم‌های مایع، ماسک و نرم‌کننده‌های بعد از حمام وجود دارند و برای استفاده از نرم‌کننده‌ها لزومی به مراجعه به متخصص نیست.

این متخصص پوست و مو استفاده از نرم‌کننده‌ها را برای کسانی که دارای موهایی پر، وز و آسیب‌دیده هستند توصیه کرد و افزود: اما استفاده از نرم‌کننده ممکن است برای افرادی که موهای آن‌ها نازک و چسبیده به پوست سرشان است، بد حالتی بیشتری را به همراه داشته باشد.

وی این دیدگاه که نرم‌کننده‌ها سبب ریزش مو می‌شوند را اشتباه دانست و گفت: وقتی به موهای گره‌خورده و درهم‌رفته نرم‌کننده می‌زنید، گره‌های مو بازشده و باعث می‌شود موهایی که قبلاً کنده‌شده و لابه‌لای موها مانده بودند بریزند، این ریزش به‌اشتباه به نرم‌کننده‌ها نسبت داده می‌شود.

وی یادآوری کرد: نرم‌کننده‌ها برای پوست سر هیچ ضرری ندارند اما افرادی که دچار حساسیت یا بیماری پوستی شدید هستند باید از نرم‌کننده‌های تحریک‌کننده اجتناب کنند.

این متخصص پوست و مو گفت: نرم‌کننده‌ها در جلوگیری از موخوره مؤثر هستند زیرا آسیب‌هایی واردشده به مو را کم می‌کنند و همین امر باعث می‌شود کمتر دچار موخوره شوند.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.