شیرینی بیش از حد نوشیدنی‌ها دشمن کودکانتان

کودکان

طی پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه پزشکی آنکارا بر اساس مطالعات انجام شده بر روی ۳ هزار کودک در محدوده سنی ۱۱ تا ۱۴ سال، خطر ابتلا به چاقی با چای شیرین مورد بحث قرار گرفت.

در این پژوهش عادات غذایی کودکان در خانه، مدرسه، عادات آشامیدنی مختلف در صبحانه از جمله مقدار قند و شکر موجود در چای، مصرف نوشابه و همچنین رابطه چاقی به سطح فعالیت بدنی مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به این بررسی، ۸۲ درصد از کودکان در محدوده ۱۱ – ۱۴ سال به چای خود شکر اضافه می‌کنند و حدود ۲۶.۹ درصد هم نوشابه و نوشیدنی‌های گاز استفاده می‌کنند.

هنگامی که به شاخص توده بدن کودکان، برخلاف باور عمومی نگاه کنید، مقدار شکر استفاده شده در نوشابه بسیار زیادتر از شکری است که به چای اضافه می‌کنند.

یک رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی مناسب در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است. بررسی‌های صورت گرفته توسط دکتر مصطفی نجفی ایلهان گفت: هر روزی که می‌گذرد آگاهی جامعه در مورد خطرات ناشی از چاقی افزایش می‌یابد.

ایلهان تأکید کرد: سطح فعالیت بدنی ناکافی در کودکان یک عامل خطرناک برای سلامتی آن‌ها می‌باشد که با یک رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب از این خطر می‌توان جلوگیری کرد.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محاسبه توده بدنی

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.