دست از هک کردن رژیم غذایی‌تان بردارید!

رژیم غذایی

در چندین سال گذشته از عبارت هک، استفاده‌ی نابجا و اشتباهی شده است. با وجود اینکه این کلمه برای انجام دادن سریع و کارامد کارهایی که پیچیده بنظر می‌رسند استفاده می‌شود، اما امروزه از آن بعنوان معجزه یا یک راز تعبیر می‌کنند، ترفندهایی که تک تک مشکلات شما را برطرف می‌کند.

آیا شما هم اینکار را با برنامه‌ی غذایی‌تان انجام می‌دهید؟ آیا همیشه سعی دارید راه حل‌های سریع، میانبرها، و رازهای کمتر شناخته شده‌ای را برای از دست دادن چربی و بدست آوردن اندامی شگفت انگیز پیدا کنید؟ دست از این کار بردارید!

دست از هک کردن رژیم غذایی‌تان بردارید. ترفندهای پی در پی، رازها و راه حل‌هایی که فقط باعث می‌شوند بیشتر از قبل احساس گیجی و سردرگمی‌کنید را کنار بگذارید.

۵ هک رژیم غذایی که باید از آنها اجتناب کنید

اول از همه، چیزهای مهم‌تر. کنار گذاشتن این هک‌های متداول که رژیم گرفتن را بدون دلیل پیچیده می‌کنند، زحمت زیادی برایتان نخواهد داشت.

۱. شمردن و وزن کردن همه چیز
اگر هدف شما این است که اندامتان را زیباتر کنید، برای اینکه بدون لباس خوب بنظر برسید، پیراهن‌تان را در استخر یا کنار ساحل در بیاورید، یا اگر فقط می‌خواهید مقداری وزن کم کنید تا سالم‌تر شوید، از کنترل کردن تمام چیزهایی که می‌خورید دست بردارید!

این کار نه تنها اعصاب خردکن است، بلکه استرس بسیار زیادی در زندگی شما بوجود می‌آورد، که در وهله‌ی اول ممکن است در واقع مانع کاهش چربی شما شود. از وزن کردن هر وعده‌ی غذایی، شمارش هر کالری، و ارزیابی مداوم برنامه غذایی‌تان دست بردارید.

۲. جستجو برای یک راه بهتر
بله، بنظر می‌رسد که هر روز تحقیق جدیدی در مورد غذا، رژیم‌های غذایی، و خوردن انجام می‌شود؛ اما این روند هرگز به پایان نخواهد رسید. شما در حال حاضر نیز می‌دانید که چه کاری باید انجام دهید. آیا باید از خوردن مقدار زیادی مواد فراوری شده دست بردارید؟ آیا باید سبزیجات و میوه‌های بیشتری بخورید؟

آیا باید پروتئین‌های بدون چربی و چربی‌های سالم مصرف کنید؟ این اصول اولیه به مرور زمان، تغییر چندانی نکرده‌اند و نخواهند کرد. پس دیگر دنبال پیدا کردن چه هستید؟

۳. امتحان کردن رژیم‌های غذایی مختلف
هر روز، یک رژیم غذایی جدید روانه‌ی بازار می‌شود. مدها بوجود می‌آیند و این ما هستیم که هزینه‌ی آزمایش آنها را می‌پردازیم! آیا رژیم‌های غذایی بی شماری که قرار بود راه حلی برای تمام مشکلات غذا خوردن شما باشند را به یاد می‌آورید؟ آنها حالا کجا هستند؟ به غیر از چند روش معقول و کاربردی، اکثر این گرایش‌ها فقط مد و گذرا هستند. آنها یک دقیقه اینجا هستند، و سپس می‌روند تا برای مد بعدی که درصف قرار دارد، جا باز شود!

۴. انجام انتخاب‌های غیر واقعی
آیا تا بحال یک ریزمغذی کامل را از رژیم غذایی‌تان حذف کرده‌اید؟ غذا خوردن فقط در یک محدوده‌ی زمانی خاص چطور؟ آیا اینها موثر بودند؟ آیا واقعا می‌توانید با این‌ها زندگی‌تان را ادامه دهید؟ هر رژیم غذایی که شامل اقدامات شدید باشد، معمولا فقط در کوتاه مدت موثر است. عادات غذا خوردن سالم و دراز مدت به یک روش هوشمندانه‌تر نیاز دارد که بدون متوسل شدن به طرز فکر «حذف کامل یک ماده غذایی» باشد.

۵. پایبندی به یک جدول زمانی بسیار سخت
آیا تا بحال یک جمع دوستانه را ترک کرده‌اید، چون می‌بایست به روشی خاص یا در زمان معینی وعده‌های غذایی‌تان را می‌خوردید؟ آیا همیشه در مورد آماده کردن تمام مواد غذایی‌تان و تقسیم کردن آنها در ظروف کوچک نگران هستید و همیشه به وعده‌ی غذایی بعدی‌تان فکر می‌کنید؟ زندگی به سرعت برای شما سپری می‌شود، اما شما با تلاش برای تمرین غذا خوردن درست، سرتان را بیش از حد شلوغ کرده‌اید.

۵ راه حل عاقلانه
حالا که مجبور نیستید در مورد هک‌های متداول رژیم غذایی نگران باشید، می‌توانید برای رسیدن به اهدافتان، روش‌های معقولی در پیش بگیرید.

۱. پاک کردن
این مرحله شامل دو قسمت است: اول، مطالعه‌ی زیاد در مورد جدیدترین و بهترین گرایش‌ها در دنیای رژیم غذایی را کنار بگذارید. این کار فقط شما را گیج و وسوسه خواهد کرد و منجر به ناامیدی، اضطراب و در نهایت شکست می‌شود. دوم، مواد فراوری شده، قندهای افزوده، دسرها و سایر غذاهای بسیار جدید و مهندسی شده که حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای هستند که به سختی تلفظ می‌شوند را حذف کنید!

۲. بر پروتئین تمرکز کنید
هر روز حداقل سه سهم پروتئین جامد به اندازه کف دستتان مصرف کنید. اگر سعی دارید توده عضلانی بسازید، در هر وعده غذایی ۲ کف دست پروتئین بخورید یا ۲ وعده دیگر اضافه کنید. مطمئن شوید که پروتئین‌تان از انواع بدون چربی مانند ماهی، بوقلمون، گوشت قرمز بدون چربی، مرغ، فراورده‌های لبنی کم چرب مانند ماست یونانی، شیر و برخی پنیرها باشد.

۳. نوع درست کربوهیدرات‌ها را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید
از آنجا که شما تمام کربوهیدرات‌های دارای قند و نشاسته‌ی بالا که ارزش غذایی کمی دارند یا فاقد ارزش غذایی هستند را محدود یا حذف کرده‌اید، حالا باید روی سبزیجات و برخی میوه‌ها تمرکز کنید. سیب زمینی، برنج، جو، سبزیجات برگ سبز، و برخی میوه‌ها مانند سیب، گیلاس، زغال اخته و گریپ فروت.
چقدر؟ در هر وعده‌ی غذایی از یک مشت کامل استفاده کنید. اگر در تلاش هستید که عضلاتتان را افزایش داده و آنها را حجیم کنید، از دو مشت کامل استفاده کنید یا یک وعده‌ی چهارم اضافه کنید.

۴. با چربی‌ها نجنگید
چربیهای سالم، ضروری هستند. از آنجایی که شما مواد مضر را از رژیم غذایی‌تان حذف کرده‌اید، اجازه دارید مقداری آجیل مخلوط را بعنوان میان وعده، آووکادو را در ساندویچ، و چیزی مانند روغن زیتون را هم روی سالادتان اضافه کنید. یک مشت کوچک با هر وعده‌ی غذایی باید کافی باشد.

۵. آسوده باشید و تغییر دهید
در اینجا یک راز بزرگ وجود دارد. برنامه‌ی غذایی ذکر شده در بالا را حداقل بمدت ۴ هفته دنبال کنید. بعنوان راهنما از یک آینه استفاده کنید و ببینید لباس‌هایتان در بدنتان چطور بنظر می‌رسند. شما بعد از ۴ هفته یا می‌توانید برنامه را ادامه دهید (که یعنی رژیم شما در حال تاثیر است) یا شاید لازم باشد کمی آنرا تغییر دهید.

اگر هدف شما کاهش چربی بدن است، یک وعده‌ی غذایی پر کربوهیدارت را حذف کنید یا مقدار کربوهیدرات را در وعده‌های دیگرتان کاهش دهید. اگر می‌خواهید عضلاتتان را افزایش دهید و به کالری بیشتری نیاز دارید، یا یک وعده اضافی از پروتئین و کربوهیدرات اضافه کنید، و یا سهم‌های پروتئین و کربوهیدرات را برای سایر وعده‌های غذایی‌تان کمی افزایش دهید. در صورت نیاز، برنامه‌ی غذایی‌تان را هر ۴ هفته یا بیشتر، قدری تغییر دهید. حواستان باشد تا در محدود کردن یا اضافه کردن کالری‌های دریافتی‌تان زیاده روی نکنید.

پس از مدتی، شما ایده بهتری در مورد اینکه چه چیزی برای شما موثرتر است خواهید داشت. شما احساس خواهید کرد که تحت کنترل هستید و درک بهتری از نحوه‌ی پردازش مواد غذایی توسط بدنتان پیدا خواهید کرد.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی