ارتباط رژیم مدیترانه ای با اسیداوریک خون

رژیم غذایی مدیترانه ای

هیپراوریسمی(افزایش اسیداوریک خون) به غلظت اسیداوریک خون بالاتر از mg/dl7در مردان و بالاتر از mg/dl6 در زنان گفته می شود. هیپراوریسمی با بیماری هایی از جمله سندرم متابولیک، فشاری خون بالا ، دیابت شیرین نوع 2، بیماری کلیوی، نقرس و عوارض قلبی- عروقی مرتبط است. مشخصه رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف بالای میوه ها، سبزیجات، حبوبات، روغن زیتون، آجیل ها و غلات کامل، مصرف متوسط محصولات لبنی و ماکیان و مصرف کم گوشت قرمز، نوشیدنی های شیرین، خامه و شیرینی است. رژیم مدیترانه ای به علت دارا بودن خصوصیات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ممکن است در کاهش غلظت اسیداوریک خون نقش داشته باشد.
در مطالعه ای، ارتباط رژیم مدیترانه ای و خطر هیپراوریسمی مورد بررسی قرار دادند . در این مطالعه 5 ساله که بر روی 7447 فرد مسن انجام گرفت، شرکت کننده ها به 3 گروه تقسیم شدند که 3 نوع رژیم غذایی متفاوت دریافت کردند. این 3 نوع رژیم غذایی عبارتند از: 1- رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با مقادیر اضافی روغن زیتون، 2- رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با مقادیر اضافی آجیل مخلوط و 3- رژیم غذایی کم چرب. شرکت کنندگان بدون بیماری قلبی- عروقی بودند که یا به دیابت نوع 2 مبتلا بودند یا در معرض خطر بیماری عروق کرونری قلب قرار داشتند.
یافته ها نشان داد میزان عود هیپراوریسمی در میان بیمارانی که در ابتدای مطالعه مبتلا به هیپراوریسمی بودند و پایبندی بیشتری به رژیم مدیترانه ای داشتند، بالاتر بود. مصرف گوشت قرمز به میزان کمتر از یک سروینگ در روز در مقایسه با دریافت بیشتر آن با کاهش 23% خطر هیپراوریسمی همراه بود. همچنین مصرف ماهی و غذاهای دریایی با افزایش شیوع هیپراوریسمی و مصرف حبوبات با کاهش شیوع آن مرتبط بود. طبق نتایج این مطالعه رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای بدون کاهش وزن یا تغییر در میزان فعالیت بدنی سبب عود مجدد هیپراوریسمی می گردد.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.