سرانجام رژیمهای لاغری مکرر و غیر اصولی

رژیمهای لاغری غیر اصولی

اصطلاحاتی مانند: (چرخه وزن یا نوسانات وزنی) یا (رژیم یویو)، به کاهش وزن و بازگشت مجدد وزن کاهش یافته در دفعات مکرر اشاره دارند. این نوسانات مکرر وزنی تاثیرات نامطلوبی را به همراه خواهند داشت. بسیاری از متخصصین تغذیه بر این باورند که اغلب افرادی که مکررا با رژیم های غیر اصولی، وزن خود را کاهش می دهند؛ در واقع در طی کاهش وزن بخشی از بافت عضلانی بدنشان را نیز از دست می دهند و این در حالیست که عضلات بخش اعظم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارند.  لذا چنانچه عضلات بدن به علت رژیم های مکرر تحلیل یابند، سوخت و ساز بدن نیز تقلیل می یابد، در نتیجه شانس افزایش وزن و تجمع چربی افزایش می یابد.

در همین راستا مطالعه ای برگرفته از ژورنالتغذیه بالینیبه بررسی ارتباط نوسانات وزنی ( رژیم های مکرر کاهش وزن و افزایش وزنهای مجدد)، با افزایش وزن و تجمع چربی در ناحیه شکم پرداخت.  این مطالعه مقطعی بر روی 914 شرکت کننده صورت گرفت. در طی مراحل؛ مصاحبه، ارزیابی جسمانی و پرسشنامه ای که خود فرد تکمیل می نمود، اطلاعات مورد نیاز جمع آوری گشتند که عبارت بودند از: نمایه توده بدنی، محیط دور کمر، نسبت کمر به باسن ، سابقه رژیم های مکرر کاهش وزن و افزایش وزن مجدد پس از آن.

نتایج مطالعه حاکی از آن بود که نوسانات وزنی یا رژیم های مکرر یویو  مستقلاً با افزایش نمایه توده بدنی، محیط دور کمر و نسبت کمر به باسن مرتبط  بودند. لذا محققین اذعان نمودند که به نظر می رسد داشتن سابقه نوسانات مکرر وزنی، با افزایش وزن بدن و افزایش تجمع چربی شکمی مرتبط است. در واقع رژیم های مکرر و نوسانات وزنی، استعداد چاقی به ویژه چاقی شکمی را افزایش می دهند و برای سلامت افراد مضر هستند. 

یافته های این مطالعه دال بر این مهم بود که  برنامه ریزی یک الگوی صحیح کاهش وزن، در حفظ طولانی مدت وزن بسیار اهمیت دارد. در مقابل آن؛ استفاده مکرر از رژیم های لاغری غیر اصولی، ثمری در بر نخواهند داشت جز اینکه  استعداد تجمع چربی در بدن افراد را افزایش می دهد.

نکته عملی: افرادی که خودسرانه اقدام به رژیم های کاهش وزن غیر اصولی می کنند و مکرراً دچار کاهش وزن و بازگشت مجدد وزن کاهش یافته می گردند؛ استعداد چاقی به ویژه چاقی شکمی را در خود افزایش می دهند و سلامت خود را به مخاطره می اندازند. شواهد علمی جدید بر اهمیت پیروی از یک الگوی کاهش وزن صحیح  در جهت ثبات وزن طولانی مدت، تاکید دارند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی