دور ریختن لعاب برنج

لعاب برنج

با ریختن لعاب برنج و آبکش کردن آن بسیاری از املاح و مواد معدنی آن را دور می اندازید.

 دکتر رزاقی متخصص تغذیه گفت:در این مورد که نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌رود تصور تا حدودی اشتباه وجود دارد که فکر می‌کنیم نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می‌‌رود، اما واقعیت این است که مواد نشاسته‌ای که مصرف می‌کنیم برای جذب در بدن به صورت قند جذب می‌شود که هرچه سرعت جذب بالاتر باشد قند خون نیز سریع‌تر بالا می‌رود که این مورد برای افراد دیابتی و کسانی که بیماری عدم تحمل گلوکز را دارند بسیار مضر است.
وقتی برنج آبکش می‌شود این اتفاقات سریع‌تر رخ خواهد داد. در حالیکه اگر برنج را به صورت کند آماده کنیم به آرامی جذب می‌شود و به مراتب آهسته‌تر قند خون بالا خواهد رفت.
وی ادامه داد: بهترین حالت مصرف برنج این است که یا از برنج کم‌تر استفاده شود و یا از برنج‌های مخلوط مثل لوبیا‌پلو و سبزی‌پلو استفاده شود و یا اینکه حتی الامکان برنج‌های قهوه‌ای که حاوی سبوس است را مصرف کنیم.
هیئت علمی شهید پزشکی در مورد ته‌دیگ نیز توضیح داد:‌ به‌طور کلی مواد نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و برنج و نان که به عنوان ته‌دیگ استفاده می‌شود ماده‌ای سرطان‌‌زا به‌نام آکریلامید تولید می‌کند که فوق‌العاده برای بدن مضر است و ممکن است ایجاد سرطان کند.
وی در پایان توضیح داد: به‌طور کلی کسانی که بیماری دیابت و یا عدم تحمل گلوکز و یا چاقی دارند باید کم‌تراز برنج استفاده کنند تا دچار عوارض شدید نشوند.

امتیاز دهید
بیشتر بخوانید:  پیشگیری از یبوست با این رژیم

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.