توصیه وزارت بهداشت به حذف لبنیات پرچرب از سبد غذایی

لبنیات پرچرب

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: شیر و فرآورده ¬های آن جزو یکی از گروه¬های اصلی هرم غذایی است و ارزش غذایی آن را نمی¬ شود نادیده گرفت. لذا افراد باید از شیر و ماست کم¬ چرب و با چربی کمتر از 2.5 درصد استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر زهرا عبداللهی با اشاره به فواید مصرف شیر و قرار گرفتن آن در گروه های اصلی هرم غذایی گفت: افراد باید برای حفظ و تامین سلامت از شیر و ماست پاستوریزه استفاده کنند و هنگام خرید توجه داشته باشند که از شیر و ماست کم چرب و با چربی کمتر از 2.5 درصد استفاده کنند.
به گفته وی، شکل¬‌گیری و استحکام استخوان¬ها و سلامت دندان¬ها از فواید اصلی مصرف شیر و فرآورده ¬های آن است و گروه لبنیات، منبع غنی کلسیم، فسفر، ویتامین های گروه B مانند ریبو فلاوین، اسید پانتوتنیک و روی می¬باشد.
مصرف شیرهای پر چرب، با روغن پالم یا بدون روغن پالم مضر است
عبداللهی افزود: مصرف اسیدهای چرب اشباع شده، باعث افزایش کلسترول، گرفتگی و انسداد عروق، ناراحتی¬ های قلبی و اضافه وزن و چاقی است. چربی ¬های اشباع شده باعث افزایش کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید می ¬شوند.
وی همچنین گفت: مصرف شیر و ماست پرچرب به دلیل وجود اسید چرب اشباع شده با روغن پالم (نوعی روغن گیاهی دارای اسید چرب اشباع) یا بدون آن مضر است و افراد باید در این زمینه دقت لازم را نمایند و به دلیل مضرات هر نوع چربی¬ از جمله چربی حیوانی، باید شیر و لبنیات پرچرب از سبد غذایی حذف شود.
مصرف شیر فله ¬ای امکان آلودگی به تب مالت را به همراه دارد
عبداللهی خاطر نشان کرد: مردم از مصرف شیر فله¬ای بپرهیزند چون امکان بروز بیماری بروسلوز (تب مالت) را به همراه دارد و در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه، باید شیر تازه را مدت 10 تا 20 دقیقه در حال هم زدن جوشانید و سپس مصرف کنند.
وی در پایان در رابطه با کیفیت لبنیات قابل عرضه در کشور گفت: وزارت بهداشت به طور دائمی بر روی عرضه این روغن نظارت دارد و آزمایشگاه¬های موجود برای بررسی میزان روغن پالم در فرآورده های غذایی مجهزتر می شوند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی