توصیه وزارت بهداشت به حذف لبنیات پرچرب از سبد غذایی

لبنیات پرچرب

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: شیر و فرآورده ¬های آن جزو یکی از گروه¬های اصلی هرم غذایی است و ارزش غذایی آن را نمی¬ شود نادیده گرفت. لذا افراد باید از شیر و ماست کم¬ چرب و با چربی کمتر از 2.5 درصد استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر زهرا عبداللهی با اشاره به فواید مصرف شیر و قرار گرفتن آن در گروه های اصلی هرم غذایی گفت: افراد باید برای حفظ و تامین سلامت از شیر و ماست پاستوریزه استفاده کنند و هنگام خرید توجه داشته باشند که از شیر و ماست کم چرب و با چربی کمتر از 2.5 درصد استفاده کنند.
به گفته وی، شکل¬‌گیری و استحکام استخوان¬ها و سلامت دندان¬ها از فواید اصلی مصرف شیر و فرآورده ¬های آن است و گروه لبنیات، منبع غنی کلسیم، فسفر، ویتامین های گروه B مانند ریبو فلاوین، اسید پانتوتنیک و روی می¬باشد.
مصرف شیرهای پر چرب، با روغن پالم یا بدون روغن پالم مضر است
عبداللهی افزود: مصرف اسیدهای چرب اشباع شده، باعث افزایش کلسترول، گرفتگی و انسداد عروق، ناراحتی¬ های قلبی و اضافه وزن و چاقی است. چربی ¬های اشباع شده باعث افزایش کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید می ¬شوند.
وی همچنین گفت: مصرف شیر و ماست پرچرب به دلیل وجود اسید چرب اشباع شده با روغن پالم (نوعی روغن گیاهی دارای اسید چرب اشباع) یا بدون آن مضر است و افراد باید در این زمینه دقت لازم را نمایند و به دلیل مضرات هر نوع چربی¬ از جمله چربی حیوانی، باید شیر و لبنیات پرچرب از سبد غذایی حذف شود.
مصرف شیر فله ¬ای امکان آلودگی به تب مالت را به همراه دارد
عبداللهی خاطر نشان کرد: مردم از مصرف شیر فله¬ای بپرهیزند چون امکان بروز بیماری بروسلوز (تب مالت) را به همراه دارد و در صورت عدم دسترسی به شیر پاستوریزه، باید شیر تازه را مدت 10 تا 20 دقیقه در حال هم زدن جوشانید و سپس مصرف کنند.
وی در پایان در رابطه با کیفیت لبنیات قابل عرضه در کشور گفت: وزارت بهداشت به طور دائمی بر روی عرضه این روغن نظارت دارد و آزمایشگاه¬های موجود برای بررسی میزان روغن پالم در فرآورده های غذایی مجهزتر می شوند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.