تخم مرغ های زرده طلایی با کیفیت ترند؟

تخم مرغ زرده طلایی

این روزها در بازار تخم‌مرغ مردم رغبت بیشتری برای خرید تخم‌مرغ‌های زرده طلایی دارند و حاضرند قیمت بیشتری نسبت به تخم‌مرغ‌های معمولی بپردازند اما نکته قابل توجه اینجاست که زردی بیشتر تخم‌مرغ‌های ماشینی طبیعی نیست و عامل آن رنگدانه‌های طبیعی و مکمل‌های غذایی مانند پودر یونجه و ضایعات کارخانه‌های رب گوجه فرنگی است که در تغذیه طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مرغداران پیش از این و در گذشته های دوری که نه زندگی چندان ماشینی بود نه مرغداری هایمان صنعتی، بدون آنکه غذای اضافه یا رنگدانه ای به مرغ های خود بدهند تخم مرغ های محلی را روانه بازار می کردند که طعم خوبی داشت و رنگ زرد طلایی آن هر کسی را ترغیب می کرد تا حداقل یک وعده غذایی اش را به تخم مرغ اختصاص دهد اما گویا هر چه از آن دوران دورتر می شویم همه چیز تغییر می کند.

چرا که حالا دیگر نه خبری از آن تخم مرغ های محلی و با کیفیت است نه از طبیعی بودن رنگ و طعم آن ها؛ چون رنگدانه های طبیعی و مکمل های غذایی کار خودشان را می کنند و زرده های طلایی می سازند که البته طبیعی نیست.

البته به گفته مرغداران و برخی کارشناسان اضافه کردن این رنگدانه های طبیعی و مکمل های غذایی مانند زردچوبه و پودر یونجه زیانی برای مصرف کننده نداشته باشد چون این مواد در بدن مرغ ها مانند یک کارخانه فرآوری می شود.

به گفته یکی از فروشندگان تخم مرغ برای این که تخم مرغ ها را تحت عنوان تخم مرغ زرده طلایی با قیمت بیشتری بفروشند، مقداری از ادویه زردچوبه را با دان مرغ مخلوط می کنند چرا که هر چه در دان مرغ باشد در رنگ، بو و طعم تخمش تاثیر می گذارد؛ از این رو وقتی زردچوبه را همراه دان می خورد زردی زرده اش بیشتر می شود.

البته هدایت اصغری، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار در این باره می گوید مرغداران از زردچوبه استفاده نمی کنند چرا که باید برای آن ها صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: به عنوان مثال اگر در خوراک مرغ به جای ذرت، گندم باشد زردی تخم مرغ کمتر می شود و بالعکس.

به گفته اصغری مرغداران برای این کار از رنگدانه های طبیعی و مکمل های غذایی مجازی مانند پودر یونجه یا ضایعات کارخانه های رب گوجه فرنگی در دان مرغ استفاده می کنند که مشکلی هم از نظر تغذیه ای یا سلامت مصرف کنندگان ندارد.

حتی اگر کارشناسان هم بی ضرر بودن این مکمل ها و رنگدانه های غذایی را برای مردم تایید کنند، مصرف کنندگان باید بدانند پول اضافه ای که بابت زرده طلایی تخم مرغ می دهند برای چیست؛ در واقع مصرف کنندگان پول بیشتر را برای پودر یونجه، ذرت و رنگدانه خوراک مرغ را می دهند!

امتیاز 4.8 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی