بهترين خوراكي ها در دوران رژيم لاغری

رژيم لاغری

حفظ تناسب اندام و وزن ايده آل هميشه كار ساده اي نيست و معمولا افراد چاق در اين باره مشكل دارند. اما گنجاندن بعضي مواد غذايي براي جلوگيري از پرخوري و حفظ وزن ثابت بسيار تاثير گذار هستند.

غلات سبوس دار

چرا تصور مي شود كه براي كاهش وزن بايد نشاسته ها را از برنامه غذايي حذف كرد؟ به گزارش سرويس بهداشت و سلامت قدس آنلاين؛‌ غلات تصفيه شده ( خميرها و نان هاي سفيد) فاقد فيبرهاي غذايي هستند و تنها كالري تامين مي كنند در حالي كه غلات سبوس دار به دليل اينكه از دانه كامل تهيه مي شوند عناصر غذايي خود را حفظ مي كنند. به عنوان مثال،‌100 گرم آرد سفيد 3/0 گرم فيبر دارد در حالي كه همين مقدار آرد سبوس دار 3/2 گرم فيبر خواهد داشت. اين در حالي است كه فيبرهاي موجود در غلات سبوس دارجذب نشاسته را كاهش مي دهند و شاخص قند پايين تري دارند به اين معنا كه ترشح انسولين و ذخيره نشاسته به شكل چربي كمتري در پي دارند.

در اين باره تحقيقي روي 25 آقا و 25 خانم چاق به مدت 12 ماه انجام شد. همه اين افراد برنامه غذايي يكساني داشتند فقط نيمي از آنها تنها از غلات سبوس دار و نيمي ديگر از غلات تصفيه شده استفاده كردند. گرچه هر دو گروه كاهش وزن  داشتند اما مصرف كنندگان غلات سبوس دار مقدار بيشتري توده چربي و چربي هاي شكمي را از دست داده بودند. با رعايت رژيم غذايي متعادل، غلات سبوس دار مي توانند كاهش توده چربي را تسريع كنند.

تخم مرغ در وعده صبحانه

تخم مرغ سرشار از پروتئين هاي كامل است يعني پروتئين هاي آن شامل همه اسيدهاي آمينه ضروري براي عملكرد مطلوب بدن است. در حالي كه پروتئين ها شهرت بيشتري براي ايجاد احساس سيري در مقايسه با چربي ها و نشاسته ها دارند و مي توانند دريافت انرژي در وعده هاي بعدي غذا را كاهش دهند.

تاثير تخم مرغ در كاهش وزن در گروهي شامل 152 مرد و زن در فاصله سني 25 تا 60 سال با نمايه توده بدني (BMI) 25 يا بيشتر كه معادل اضافه وزن است بررسي شد. پس از دو ماه كساني كه در كنار رعايت رژيم غذايي، در وعده صبحانه تخم مرغ خورده بودند  مقدار بيشتري وزن كم كرده بودند. مطالعات نشان مي دهد تخم مرغ مي تواند روش بهبود كاهش وزن باشد. هدف از رژيم غذايي چه كاهش وزن باشد يا حفظ تناسب اندام تفاوتي نمي كند زيرا در هر دو صورت تخم مرغ به كاهش دريافت انرژي روزانه كمك مي كند.

سبوس جو دوسر

از جمله خواص سبوس جو دوسر كاهش كلسترول خون به دليل داشتن نوعي از فيبرهاي حل شدني به نام بتا گلوكان است. فيبرهاي حل شدني جذب نشاسته ها و چربي هاي مخلوط با آنها را كاهش مي دهد و از همين رو در مقدار يكسان مي توانند دريافت كالري روزانه و همچنين دريافت قند و چربي را كمتر كند. بتا گلوكان و به عبارت كلي فيبرهاي حل شدني در افزايش احساس سيري مؤثر هستند و به همين دليل مصرف مواد غذايي و ريزه خوري را كاهش مي دهند. به عنوان مثال يك تكه نان غني شده با 3% بتا گلوكان احساس سيري بسيار بيشتري افراد سالم دارد و دريافت انرژي در وعده بعدي را كاهش مي دهد. سبوس جو دوسر مي تواند حدود 30 برابر حجم خود آب جذب كند و متورم شود كه همين حالت در ايجاد احساس سيري مؤثر است.

يه هر حال بايد سبوس جو دوسر را دوست لاغري دانست البته به شرط اينكه در كنار رژيم غذايي متعادل و بدون ريزه خوري باشد. در روزهاي اول مصرف توصيه مي شود با يك قاشق چايخوري شروع شود تا فرد  مطمئن گردد كه به سبوس جو دوسر حساسيتي نداشته باشد. سپس اين مقدار به 2 تا 3 قاشق در روز افزايش يابد. پودر سبوس جو دوسر را مي توان در انواع خميرها، خوراك ها و نان ها استفاده كرد.

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رسانه های اجتماعی

اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.