بایدها و نبایدهای بدنسازی بانوان

بدنسازی بانوان

به جرات می‌توان گفت که یکی از معضلات اساسی قرن بیست و یکم فقر حرکتی و تنبلی مفرط است. پشت میز نشینی، عدم فعالیت بدنی و همچنین تغذیه نامناسب بسیاری از مردان و زنان را با معضلی به نام اضافه وزن روبرو کرده است.

اضافه وزن که علت اصلی آن همه چیز خوری و بی‌تحرکی است آن چنان برای مردان و زنان به شکلی بغرنج درآمده که حاضرند از هر وسیله‌ای برای رهایی از آن استفاده کنند. قرص‌های لاغری ، رژِیم‌های سخت غذایی ، عمل‌های جراحی (لیپوساکشن) و همچنین ثبت نام در باشگاه‌های بدنسازی از شایع‌ترین و متداول‌ترین راه‌ها برای رهایی از چنگال توده‌های چربی و رسیدن به اندامی متناسب و خوش فرم است.

بعد از پشت سر گذاشتن موج اول خوش‌هیکلی که متوجه پسران و مردان بود، امروز موج دوم آن دختران و بانوان را هدف گرفته به طوری‌که علاقه و اشتیاق آنها برای داشتن اندامی عضلانی و خوش فرم به اولویت اول زندگی آنها تبدیل شده است! جدا از جنبه مثبت ورزش و توجه به سلامتی، یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی بانوان کمبود مربیان آگاه و متخصص است که این مهم سبب شده برخی بانوان با مراجعه به مربیان مرد از آنها برنامه تمرینی بخواهند.

از مردها برنامه می‌گیریم

یکی از علاقه‌مندان به رشته بدنسازی در کرج در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: چند ماهی با برنامه‌ای که از مربی باشگاه گرفتم به صورت منظم کار کردم اما به هیچ عنوان پیشرفتی در من دیده نشد.

فائزه ایروانی افزود: اعتقاد دارم کار مربیان مرد در رشته بدنسازی وپرورش اندام بسیار بهتر و اصولی‌تر از مربیان زن است و این موضوع به خوبی قابل تشخیص است.

وی ادامه داد: به جرات می‌توانم بگویم که هیچ نظارتی بر عملکرد مربیان زن در باشگاه‌ها وجود ندارد و این موضوع یکی دیگر از تبعیض‌های میان ورزش آقایان و بانوان است.

ایروانی خاطرنشان کرد: بیشتر بانوانی که به تمرین می‌پردازند بدون مربی کار می‌کنند و این موضوع در برخی موارد صدمات جبران‌ناپذیری وارد کرده است، آسیب مفاصل به خصوص درد در ناحیه ستون فقرات از شایع‌ترین آسیب‌های کار با برنامه‌های غیر اصولی است.

وی ادامه داد: جای خالی مربیان متخصص و دارای علم در ورزش بانوان به شدت احساس می‌شود و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک این کاستی‌ها رفع شود. کافی است سری به باشگاه‌های بدنسازی ویژه بانوان بزنید تا از نزدیک با مشکلات این حوزه آشنا شوید.

ایروانی افزود: امیدوارم مسئولان نظارت بیشتری بر عملکرد باشگاه‌ها داشته باشند و اجازه ندهند عده‌ای سود جود به بهانه ورزش به دنبال درآمدزایی باشند.

ورزش‌زدگی با تمرینات سخت مربیان

یکی از بانوان ورزشکار در گفت‌وگویی گفت: در یکی از باشگاه‌های شهرستان کرج ثبت نام کردم و طبق برنامه‌های تمرینی که از مربی دریافت کردم روزها و هفته‌ها را سپری کردم اما با این وجود تغییری در اندام من ایجاد نشد.

مژگان زندی اضافه کرد: در ابتدای ورود به باشگاه، مربی سایز من را گرفت و بعد با توجه به برنامه‌های تمرینی که بر روی دیوار نصب بود شروع به آغاز فعالیت کردم اما با گذشت چندین ماه تنها فشار وزنه‌ها را تحمل می‌کنم و احساس ورزش زدگی به من دست داده است.

وی ادامه داد: مربیانی که در این باشگاه‌ها حضور دارند به هیچ عنوان مسئولیتی در قبال ورزشکار در هنگام تمرین ندارند و حتی زحمت نمی‌دهند نقاط ضعف تمرین ورزشکاران را برطرف کنند. باشگاه‌های بدنسازی تنها برای گرفتن شهریه حال ما را می‌پرسند!

زندی گفت: بر روی در و دیوار باشگاه‌های بدنسازی تنها تبلیغاتی که به چشم می‌خورد لاغری موضعی و رژیم‌های غذایی است و با این وسیله تنها می‌خواهند پول بیشتری از ورزشکاران دریافت کنند.

نبود مربی متخصص در ورزش بانوان

یکی دیگر از ورزشکاران در گفت‌وگویی گفت: یکی از مهمترین ایرادهای باشگاه بدنسازی مخصوص بانوان عدم حضور مربی آگاه و متخصص است.

حدیث موسوی افزود: در بدو ورود به باشگاه و بعد از ثبت نام، سه مدل تمرین وجود دارد که برای افراد چاق، متوسط و لاغر اندام است و هر کسی با توجه به وضعیت جسمانی که دارد برنامه را انتخاب می‌کند!

وی ادامه داد: در کنار برنامه‌های تمرینی، برای بهتر نتیجه گرفتن ورزشکاران برنامه‌های غذایی نیز پیشنهاد می‌دهند که این کار بدون توجه به ویژگی‌های جسمانی افراد انجام می‌شود که بسیار عجیب است.

موسوی اضافه کرد: تنها در صورتی به ورزشکاران در باشگاه‌ها توجه می‌شود که آموزش خصوصی برداریم و این بسیار تعجب‌برانگیز است. اعتقاد دارم مربیان و همچنین باشگاه‌های بدنسازی بیشتر به خاطر جنبه درآمدزایی ایجاد شده‌اند و در این میان کوچک‌ترین توجهی به ورزشکاران نمی‌شود!

وی گفت: نکته جالبی که در این باشگاه‌ها مشاهده می‌شود فیزیک نامناسب مربیان است. چطور می‌شود مربیانی در باشگاه‌ها فعالیت داشته باشند اما خوشان از اندام مناسبی برخوردار نباشند؟

برخورد با مربیان و باشگاه‌های متخلف

سرپرست گروه ورزش بانوان استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار  ما در استان البرز گفت: ملاک فعالیت باشگاه‌ها داشتن کارت مربیگری است که این مهم با پشت سر گذاشتن آزمون‌های تئوری و عملی زیر نظر فدراسیون‌ها به دست می‌آید.

مریم ایلکا افزود: اگر به لحاظ قانونی فردی دارای مدرک مربیگری باشد، نمی‌توانیم مانع فعالیت‌های او شویم! وقتی ورزشکاران از عملکرد یک مربی رضایت ندارند مسئول باشگاه باید مربی متخصص دیگری را جایگزین کند.

وی ادامه داد: با وجود تعداد زیاد باشگاه‌ها امکان بروز تخلف نیز وجود دارد. اگر ورزشکاران متوجه عدم تخصص مربیان شدند با گزارش به اداره کل ورزش و جوانان استان ما را مطلع سازند.

ایلکا در پایان یادآورشد: در بازدیدهای که به صورت دوره‌ای از باشگاه‌ها می‌شود این موارد به شدت بررسی می‌شود، شاید برخی باشگاه‌ها در این زمینه کوتاهی داشته باشند که گزارش‌های مردمی و همچنین نظارت‌های ما در این خصوص کارساز خواهد بود.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محاسبه توده بدنی

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.