اضافه کردن وزن در دوران نوجوانی

اضافه کردن وزن

“دوست دارم مثل موقعی که در دوره راهنمایی درس مـیخواندم، بسکت بازی کنم، اما الان که دبـیرستانیم، هـمه دهمکلاسیم وزن اضافه کرده اند اما وزن من فرقی نکرده است. چکار باید بکنم؟”
“همه دوستانم شانه های پهنی دارند و مثل وزنه بردارهـا به نظر می رسند. اما من لاغر و استخوانیم. چکار میتوانم بکنم؟”
“نمی خوام خیلی وزنم بالاتر برود، اما دوست دارم مثل دخترهایی که در تلویزیون میبینم، بدنم انحناهای قشنگی پیدا کند. چکار باید بکنم؟”
بسیاری از نوجوانان فکر می کنند که بیش از حد لاغر هستند و دوست دارند بدانند که می توانند برای آن کاری بکنند یا نه.
● چرا بعضی ها می خواهند وزنشان بالا برود؟
بعضی از دلایل اینکه بعضی افراد دوست دارند وزنشان بالاتر رود، به قرار زیر است:
نگران این هستم که مشکلی داشته باشم. اگر به خاطر اینکه فکر می کنید، یک مشکل یا ناراحتی پزشکی دارید، می خواهید وزن اضافه کنید، حتماً نزد پزشک بروید. درست است که برخی مشکلات و ناراحتی ها پزشکی می تواند باعث شود که فرد پایین تر از وزن نرمال خود باشد، اما اکثر آنها علائمی به جز لاغری هم با خود دارند، مثل دل درد، یا حالت تهوع. به همین دلیل اگر لاغری شما به خاطر یک مشکل یا ناراحتی پزشکی بود، مطمئناً احساس خوبی نخواهید داشت و حالتان بد باید باشد.
نگران هستم چون همه دوستان و هم سن و سالانم وزن اضافه کرده اند اما من نکرده ام. بسیاری از دخترها و پسرها تا قبل از رسیدن به دوره بلوغ لاغر و استخوانی هستند. تغییراتی که طی بلوغ در بدن ایجاد می شود شامل اضافه شدن وزن، و در پسرها، پهن تر شدن شانه ها و افزایش حجم عضلانی است.
این مسئله در بدن هر فرد متفاوت است به همین دلیل خیلی از افراد، مثلاً دخترها حتی در ۸ سالگی و پسرها حتی در ۱۰ سالگی، شروع به اضافه کردن وزن می کنند اما برای کودکان نرمال، دوره بلوغ تا قبل از ۱۲ سالگی یا بیشتر برای دخترها و ۱۴ سالگی و بیشتر برای پسرها شروع نمی شود.
و زمانیکه بلوغ در شما شروع می شود، ۳ تا ۴ سال طول می کشد که به طور کامل رشد کرده و همه وزن و حجم عضلانی که بعنوان یک فرد بالغ نیاز دارید را به دست آورید.
بعضی افراد بلوغ دیررس را تجربه می کنند. اگر شما هم جزء ایندسته افراد هستید، اگر نگاهی به خانواده و اقوام خود بیندازید، می بینید که برخی از آنها نیز وضعیتی مشابه شما داشته اند. اکثر نوجوانانی که بلوغ دیررس دارند، نیازی نیست کار خاصی انجام دهند؛ چون بالاخره به طور طبیعی رشد خواهند کرد—که اضافه کردن وزن و حجم عضلانی نیز شامل آن است. اگر نگران بلوغ دیررس خود هستید می توانید با پزشکتان مشورت کنید.
من همیشه دوست داشتم یک ورزش خاص انجام دهم اما الان نمی دانم میتوانم یا نه. خیلی افراد در دوره ابتدایی یا راهنمایی عاشق یک ورزش خاص هستند، اما وقتی هم تیمی هایشان سریعتر رشد می کنند، می بینند که نمی توانند به پای آنها برسانند و همیشه روی نیمکت ذخیره هستند. اگر همیشه دوست داشتید فوتبال بازی کنید، اگر بدنتان کشش آنرا نداشته باشد، برایتان سخت خواهد بود. باید صبر کنید تا بدنتان بلوغ را تجربه کند تا بتوانید دوباره با تیم همسالانتان فوتبال بازی کنید.
کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که یک ورزش دیگر را انتخاب کنید. اگر سریعترین بازیکن دفاعی تیم دوره راهنماییتان بوده اید، احتمالاً بدنتان از نوع باریک و کشیده است، و ورزش دومیدانی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. بسیاری از بزرگسالان متوجه می شوند که ورزشی که دوست می دارند، ورزشی است که نوع و تیپ بدنیشان برای آن مناسب است.
از وضعیت اندامم متنفرم. رشد به اندازه کافی سخت است چه برسد به اینکه بخواهید بهترین و کاملترین هم باشید. بدن شما تغییر می کند، بدن دوستان و همسالانتان هم تغییر می کند، و شما شاهد این هستید. خیلی راحت است اگر بخواهید خودتان و دوستانتان را از روی ظاهر قضاوت کنید. گاهی اوقات، به نظر میرسد که زندگی مثل یک مسابقه زیبایی می ماند.
بدن شما متعلق به شماست، اما خیلی چیزها هست که تغییر یا تسریع آن در دست شما نیست. تنها کمکی که می توانید بکنید، این است که سعی کنید بدنتان را سالم و سلامت حفظ کنید تا بتوانید رشد کرده و خوب بزرگ شوید. عزت نفس هم در این میانه دخیل است. افرادیکه یاد می گیرند بدنشان را دوست داشته باشند، و آن را همانطور که هست قبول کنند، اعتماد به نفس بسیار بالایی پیدا می کنند که به آنها کمک میکند جذاب تر و زیباتر به نظر برسند.
اگر با تصویر بدنتان مشکل دارید، با کسی که دوستش دارید و به او اعتماد می کنید، در این رابطه صحبت کنید. شاید پدر و مادرتان، دکترتان، مشاورتان، مربیتان یا معلمتان بتواند در این زمینه به شما کمک کند.
مهم نیست که دلیل شما برای اضافه کردن وزن چه باشد، یک واقعیت ساده اینجا وجود دارد: اکثریت نوجوانان هیچ دلیلی—چه پزشکی یا هر چیز دیگر—برای سعی در اضافه کردن وزن ندارند. تلاشی مثل این مطمئناً جواب نمی دهد و در بدترین حالت این است که فقط چربی بدن شما را بالاتر می برد و شما را در خطر مشکلات و بیماری های مختلف قرار می دهد.
پس به جای اینکه روی اضافه کردن وزن تمرکز کنید، روی قوی تر شدن و بالا بردن قدرت بدنیتان متمرکز شوید. سالم و سلامت نگه داشتن بدن باعث می شود بدنتان خیلی خوب رشد کند و این یکی از وظایف شما به عنوان یک نوجوان است. توصیه های زیر می تواند به شما در این زمینه کمک کند:
● تغذیه سالم:
دوستانتان که می خواهند لاغر شوند بیشتر سالاد و میوه می خورند. شما هم باید همین کار را بکنید. با خوردن انواع مختلفی از موادغذایی سالم به جای خوردن غذاهای ناسالم، با قند و چربی بالا به هدف چاقتر شدن، بیشتر به نفع بدنتان کار خواهید کرد. این احتمال وجود دارد که اگر بخواهید به زور خودتان را به خوردن مجبور کنید، هیچ کمکی به اضافه کردن وزنتان نخواهد کرد و حتی اگر هم وزنتان بالاتر رود، این وزن اضافه فقط چربی خواهد بود. مصرف انواع و اقسام غذاهای سالم، خوردن غذا در وعده های غذایی منظم و خوردن تا جایی که احساس سیری کنید، مواد مغذی و سوخت مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و به سلامت نگه داشتن آن کمک می کند.
یک تغذیه خوب لزوماً چیز پیچیده ای نیست. در زیر به برخی نکات ساده اشاره می کنیم:
▪ مقدار زیادی سبزیجات، میوه جات و حبوبات کامل استفاده کنید.
▪ هر روز صبحانه بخورید.
▪ از تنقلات سالم به طور منظم استفاده کنید.
▪ از انواع و اقسام غذاها استفاده کنید. این موادغذایی می تواند گاهی شامل موادغذایی که کمتر مغذی هستند مثل چیپس و نوشابه هم باشد. اما سعی کنید مصرف این موادغذایی را محدود کنید تا از خوردن موادغذایی و نوشیدنی های سالمتر جا نمانید.
داشتن تغذیه خوب و مناسب در این دوره از زندگی به دلایل مختلف اهمیت زیادی دارد. تغذیه خوب کلید اصلی رشد طبیعی است. همچنین خیلی خوب است که از همین سن عادات خوب غذایی را در خودتان پرورش دهید.
● حرکت و فعالیت بدنی:
یکی دیگر از راه های سالم نگه داشتن بدن، ورزش و فعالیت فیزیکی منظم و مداوم است. این ورزش می تواند خیلی ساده باشد مثل پیاده روی تا مدرسه، فوتبال یا والیبال بازی کردن با دوستان در زنگ تفریح، یا کمک به مادر در کارهای خانه باشد. همچنین می توانید یک باشگاه یا تیم ورزشی خاص را برای خود انتخاب کنید. در دوراه نوجوانی باید حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز فعالیت فیزیکی منظم هر روزه (مثل پیاده روی تا مدرسه) و سه جلسه ۲۰ دقیقه ای در هفته فعالیت های ورزشی شدیدتر (مثل فوتبال یا والیبال و سایر ورزشها) داشته باشید.
بدنسازی اگر خوب انجام شود راه خوبی برای ورزش کردن است اما لزوماً باعث حجیم تر شدن شما نخواهد شد. پسرها معمولاً طی دوران بلوغ حجم عضلانی بیشتری به دست می آورند اما بلوغ هیچ تضمینی برای این نیست که شما به یک مانکن برای مجلات بدنسازی و فیتنس تبدیل شوید. تیپ بدنی بعضی افراد به طور طبیعی مناسب اینکار نیست. ژنتیک نقش بسیار مهم و حیاتی در تعیین نوع و تیپ بدنی شما بازی می کند. اندام افراد بزرگسال هم انواع و اقسام مختلفی دارد و خیلی افراد تا پایان عمرشان لاغر و باریک باقی می مانند.
اگر به دوران بلوغ رسیده اید، یک مقدار مناسب از تمرینات بدنسازی می تواند به شما برای بالا بردن قدرت و استقامت عضلانی کمک کند. و وقتی فرد به دوران بلوغ می رسد، بدنسازی خوب و مناسب می تواند به حجیم کردن شما هم کمک کند. اما حتماً باید با یک مربی خوب و کاردان تمریناتتان را شروع کنید که به شما کمک کند بدون آسیب رساندن به خودتان تمریناتتان را انجام دهید.
● استفاده از مکمل:
به فکر این هستید که با استفاده از نوشیدنی ها و قرص های مکمل، حجم بدنیتان را افزایش دهید؟ مسئله ای که باید بدانید این است که مکمل هایی که چنین وعده وعیدهایی می دهندجز هدر دادن پول فایده ای برایتان ندارند و حتی ممکن است برای سلامتیتان مضر باشند.
بهترین راه برای تامین سوخت مورد نیاز بدنتان برای عضله سازی، داشتن تغذیه ای خوب و سالم است. قبل از استفاده از هر نوع مکمل، حتی اگر یک قرص ویتامین ساده باشد، حتماً با پزشک مشورت کنید.
● خواب کافی:
خواب یکی از مهمترین مسائل در رشد طبیعی است. اگر خواب کافی داشته باشید، انرژی لازم برای رشد را تامین می کنید. هنگام خواب بدن شما در حال فعالیت است، اکسیژن به مغز می رسد، هورمون های رشد ترشح میشوند، و استخوان های شما حتی در موقع استراحت رشد می کنند.
● روحیه خوب:
داشتن روحیه خوب به شما کمک میکند به خود بقبولانید که در ماه ها و سالهای آتی، بدنتان به اندازه کافی رشد خواهد کرد. تعداد کمی از ما در سن ۲۵ سالگی همان اندام دوران ۱۵ سالگیمان را خواهیم داشت. داشتن احساسی خوب نسبت به خودتان و اندمتان به شما اعتماد به نفس می دهد و شما را در نظر دیگران جذاب تر جلوه می دهد.

امتیاز 3.3 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

119 پاسخ

 1. سلام من ۱۴ سالمه قدم ۱۶۸ وزنم ۶۰ می‌خوام وزنم ۴۰ بشه چرا همه شما میخوایین چاق بشین من از چاقی متنفرم چاق نشین پشیمون میشین از من گفتن

 2. دوستان عزیزی که گفتن میخوایم چاق بشیم 60 درصدشون وزن متناسب دارن من چی بگم تو سن 16 سالگی با قد 194 کلا 58 کیلویم نسبت به قدم خیلی کمه خیلی روش امتحان کردم چاق نشدم بعد کلا خانوادگی تو سن 18 به بالا یهو چاق میشیم نمیدونم همون بلوغ دیررسه یا نه برادرم تا کلاس 11 60 کیلو بود بعد کنکورش یهو 90 کیلو شد 😐

 3. سلام من حسین هستم و ۱۶ سالمه قدم ۱۸۵ وزنم ۶۶ احساس میکنم وزنم نسبت به سنم یکم کمتره چیکار کنم ؟

  1. سلام من دختری ۱۳ ساله هستم قدم ۱۷۲ و وزنم ۸۷ برای ۲۰ یا ۳۰ کیلو لاغری باید چیکار کنم

 4. من دخترم و ۱۳ سالمه وزنم ۲۷ و قدم ۱۴۷
  مشخصا وزن و قدم خیلی نسبت به هم سن و سالام کمه. دکتر رفتم ولی کمکی نکرده چیکار کنم که چاق بشم

  1. چاق نشی بهتره من الان قدم ۱۶۳ و ۱۴ سالمه وزنمم ۶۴ و میخوام لاغر شم تا قدمم بلند شه. به نظر من چاق نشو

 5. سلام
  من رویا هستم
  ۱۵ سالمه
  قدم ۱۶۶ و وزنم ۵۶ کیلو هست
  ورزشکار هستم
  میخوام چند کیلو اضافه کنم اما نمیشه

 6. سلام من ۱۲ سالمه قدم ۱۴۴ وزنم ۳۸ الان من تو سن ۱۲ سالگی وزنم ۳۸ خوبه آخه من موندم چرا چاق نمیشم؟¿?😐

 7. سلام‌من‌۱۲سالمه‌قدم‌۱۴۴و‌وزنم‌۲۶است‌چیکار‌کنم‌که‌هم‌قدم‌و‌هم‌وزنم‌رشد‌کنه🤔

 8. من ۱۳سالمه و قدم۱۵۵وزنمم۴۰ درحالی ک بچه بودم خیلی تپل بودم تمام معجون هارم امتحان کردم به زور دوکیلو اضافه شد واقعا نمیدونم چیکارکنم…

 9. سلام
  م پسرم ۱۶ سالمه قد ۱۷۶ وزن ۵۳
  میخوام وزنمو به ۶۵ اینا برسونم ورزشکارم هستم ولی خیلی سخت وزن زیاد میکنم.
  یه راه حل لطف کنید.

  1. سلام توروخدا کمکم کنید دخترم ۱۳ سالمه کلاس هفتمم ۳۰ کیلو قدمم ۱۵۵ چیکار کنم شاق شم ؟ ؟؟؟ چی بخورم ک قطعا شاق بشم چیکار کنم ؟؟؟

   1. من 17 سالمه 38 کیلوم قدم‌۱۵۸ چیکار کنم چاق بشم نصبت به هم سن و سال عای خدم خیلی لاغرم از خودم نا امید شدم

 10. سلام من مهنا هستم من ۲۷کیلو هستم و ۱۱ سالمه همه بهم میگن خیلی لاغری انگشت های درازی داری لطفا کمکم کنید بگید چیکار کنم🥲😥

 11. ادمینی که این همه نوشته که چطوری وزن اضافه کنیم🥲

  آدمایی که زیر کامنت ها پر کردن ” تورو خدا بهم بگو چطوری وزن اضافه کنمممم لطفاااا “🤡

  منی ک عصبیم چون قد و وزن به این خوبی دارن
  نسبت به من بازم ناراضین🗿🗿🦦😐

  1. سلام عزیزم @منم بچه بودم مثل شماها لاغر بودم @ولی اشتهامو زیاد کردم @فوق العاده تپل شدم عالی

  1. سلام من دخترم 14سالمع قدم 160وزنم 49 جدیدا لاغر شدم قبلا خیلی بهتر بود اندامم چیکار کنم تا ب قبل برگردم

 12. سلام من ۱۷ سالمه ۴۰ کیلو ام چیکار کنم چاق شم آخه
  هر کاری میکنم چاق نمیشم
  تو روخدا راه حل بده

 13. سلام من فاطمه هستم تازه رفتم تو سن ۱۳ قدم ۱۵۰ و وزنم هم ۵۰ به نظر شما وزن من خوب هست من در بچگی خیلی لاغر بودم اما از وقتی کرونا اومده با وجود مادرم توپول شدم و نگران هستم لطفاً نظر بدید و بگید که آیا وزن من نسبت به سن و قدم زیاد هست 🥺🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 14. سلام
  من ۱۷ ساله هستم با قد ۱۸۵ و وزن ۶۸ کیلو من طی دوره بلوغ وزن اضافه کردم اما بیشتر قد کشیدم ولی اون پُر بودن عضلات و دست ها مخصوصا رو ندارم میخام پُر تر بشم آزمایش خون هم دادم و ویتامین و مواد معدنی بدنم خیلی کم بودن داروی تقویتی مصرف کردم ولی باز هم فایده ای نداشت دکتر گفت که این کمبود ویتامین بدلیل استرس و نگرانی و یا اعصابه بنظر شما باید چیکار کنم؟

  1. سلام من یه دختر ۱۳ ساله هستم قدم ۱۶۴ ولی وزنم ۶۷ کیلو هست خیلی زیاده و اصلا وزنم راضی نیستم خانواده ی مادرم هم استخوان درشت هستند و استعداد چاقی زیادی دارن ولی خانواده ی پدریم استعداد لاغری دارند من هم تقریبا متوسط هستم ولی خیلی پر خوری میکنم وزن ایده عالم ۵۰ کیلو هست لطفا راهنمایی کنید که چطور توی ۶ یا ۷ ماه به وزن برسم

 15. سلام عرض ادب من صابر هستم ۱۷ سالمه قدم ۱۶۵ و وزنم ۵۶ چکار کنم وزنم زیاد شه لطفآ ؟🙏

 16. سلام.
  من هفده سالمه و روند اضافه وزنم به شدت پایینه چیزی حدود سالی یک کیلو قدم 165 و وزنم 47 کیلوعه
  درگیر بی اشتهایی و فعالیت و تحرک بالا هم نیستم از طرفیم خیلیا بهم میگن ب نسبت قدت بلند تر شده یعنی ممکنه به خاطر افزایش قد باشه؟
  مشکل یا بیماری خاصی و یا ژنتیک و … هم ندارم
  ممنون میشم کمک کنین

  1. سلام من تازه رفتم تو ۱۳ سال قدم ۱۵۰ وزنم ۵۰ به نظر شما وزنم خوبه من قبل از کرونا خیلی خیلی لاغر بودم از وقتی کرونا اومده حساس شدم لطفا لطفا نظرتون رو بگید🥺🙏🙏🙏🙏🙏

 17. سلام بچه ها من ۱۴ سالمه وزنم ۶۵ قدم ۱۴۷ واقعا ازین وضعیت خسته شدم😔 رژیم که می گیرم کم میارم 😔

  1. سلام امیدوارم خوب باشید من دخترم و ۱۴ سالمه و قدم ۱۶۱ و وزنم ۶۹ من بخاطر بدنم واقعا اذیت میشم خانواره ی من معمولا همشون لاغر هستند بخاطر همین من رو مسخره میکنن و من خودم هم واقعا میخوام وزن کم کنم ولی نمیدونم چیکار کنم…..چون خب دست و بالم هم بستس

 18. منم ۵۵ کیلوم قدم ۱۵۶ یا ۱۵۷ و۱۳ سالمه بنظرم چاق هستم کاش منم وزنم اندازه تو بود هیچ وقت نمیخواستم چاق شم چاقی خیلی ظرر داره اه😞

 19. سلام م ۱۵ سالمه وزنم چند ماه پیش۴۶ بود الان خیلی لاغرتر شدم ولی خودم احساس میکنم چاقم همه بهم میگن لاغری بنظر شما چاقم یا لاغر

 20. سلام من هستی هستم ۱۴ سالمه و وزنم ۴۷ هستش و قدم ۱۵۷
  من وزنم می تونه اید عال باشه ؟

  1. سلام‌من۱۵ سالمه وزنم ۳۹ قدم۱۶۶ نمیدونم چیکار کنم همه هم مسخرم میکنن بهم میگن چوب کبریت🥴

 21. سلام من آناهیتا هستم شاید از همتون کوچک ترم و 11 سالمه قدم حدود 152 ولی وزنم 34 یا 36 دقیق نمیدونم من خیلی خیلی لاغرم و دارم زجرشو میکشم چه کنم آجیل بادم زمینی و… تاثیر نگذاشت و دارم لاغرتر میشم اشتها دارم و ورزش هم گاهی میکنم اما دور کمرم که اینقدر لاغره متنفرم و چاق نمیشم سالم میخورم ولی نه،چه کنم؟

 22. سلام پسرم نزدیک به هفده سالشه وزنش 45وقدش172هست به من گفتن لاغری شدیدداره حالا بایدچکارکنم

 23. سلام من ۱۴ سالم هست و قدم ۱۶۵،وزنم ۳۴ولی هرروز وزنم کم و زیاد میشه!یک بار ۳۶ فرداش۳۴
  من خوانوده ی مادریم زاتاً لاغر و قدر کوتاه ان. چیکار کنم قدم بلند شه و وزنم بره بالا؟
  میشه لطفاً جواب بدین؟

 24. سلام من ۱۲ سالمه و وزنم ۴۰ کیلو و قدم ۱۴۵ باید چیکار کنم که قدم بلند تر بشه
  لطفا زود جواب بدین؟؟

 25. سلام من یه دختر ۱۱ ساله هستم بهتون پیشنهاد میکنم اگر میخواید چاق بشید:
  اگه مثل من نو جوون هستید روزی یک قاشق چایی خوری جوانه گندم رو با یک پیاله ماست مخلوط کنید و بخورید🌾🌾🌾
  اگه بزرگ هستید یک قاشق غذاخوری جوانه گندم با یک پیاله ماست قاطی کنید و بخورید البته روزی یک بار🌾🌾🌾
  من اول ۲۳ کیلو بودم اما از وقتی که خوردم ۳۱ کیلو شدم باید چندین ماه یا شاید سال بخورید تا چاق بشید🌾🌾🌾
  اما بعضی ها حساسیت دارند و بدنشون جوش میزن🌾🌾🌾
  امیدوارم با روشی که گفتم چاق شده باشید
  و اما نظرم در مورد این مطلب :
  میتونم بگم عالی بود💕💕💕

 26. سلام من ۱۴ سالمه نسبت به دوستانم وزنم کمه. حدود ۴۰ کیلو قد ۱۵۰
  چکار کنم که نه زیاد چاق باشم و نه لاغر

   1. سلام من ۱۴ سالمه که مشکل اضافه وزن دارم قدم ۱۶۳ هست و وزنم ۷۲ کیلو و به شدت پر خور شدم🤢🤮 اگه میشه کمکم کنید و بگید که باید چکار کنم؟

 27. سلام من مائده ولی زاده هستم الان وزن من سی نه شیصد گرم من خیلی دارو خوردم برای
  اینکه چاق شم ولی نمی شم میخواستم لطف کنید ببینم شما چه دارو ای رو به من می گوید
  ممنونم

  1. سلام من ۱۳ سالمه قدم ۱۴۵ وزنم ۲۹ هست میخوام چاق بشم ولی هرچی دارو میخورم با دم نوش هیچی اتر نداره

   1. فقط خوردن دمنوش و دارو نیس که، همراهش شما باید چندین میان وعده در طول روز داشته باشی که سرشار از کالری و پروتئین باشه، برای حجم گرفتن شما باید اول از همه عاشق غذا خوردن باشی و دائما وعده بخوری

 28. سلام من ۱۲ سالمه قَدَم ۱۶۰وزنم ۳۸هرکاری میکنم چاق نمیشم قرص هم گرفتم چاق نمیشم لطفاً بگین چیکار کنم ♥️

  1. سلام من ۱۳ سالم هست قدم ۱۵۷ تا و وزنم ۳۹ کیلو هست لطفاً ی چیزی بگید که هم قدم و هم وزن زیاد شه

   ممنون میشم

   1. ۱۶ سال و ۶ ماهمه ( پایه یازدهم) قدم ۱۷۱ و وزنم ۵۰ .. کمبود وزن دارم و دوس دارم حداقل تا ۶۰ ۶۲ کیلو برسم تا یکم پرتر شه صورتم

 29. سلام 13 سالمه قدم 150 و وزنم هم 35 چیکار کنم هم قدم بلندشه هم وزنم بیشتر شود.

 30. سلام من 16 سالمه قدم151و وزنم49 دوست دارم چاق بشم ولی خیلی لاغر بنظ میرسم .باید چیکار کنم خیلی سریع چاق شم
  خردن خرما تاثیری داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   مصرف خرما به تنهایی نمیتواند به افزایش وزن کمک کند. شما باید از غذا هایی استفاده کنید که میزان کربوهیدرات و کلسیم و ویتامین های آن بیشتر باشد و باید این رژیم را ادامه دهید
   در مقابل این، ورزش هم خیلی تاثیر گذار است.

 31. با سلام من ۱۲ ساله هستم و قدم ۱۴۵ و وزنم ۳۶ هست . چیکار کنم قدم بلند بشه . وزنم نرمال هست

 32. سلام من ۱۲سالمه من خیلی وزنم کمه یه هفته پیش رفتم که وزن کنم ۲۶کیلو بودم ولی دیروز که رفتم و ن کنم ۲۳ کیلو بودم میشه که یه داروئی بگین که من چاق شوم

 33. بدنسازی بروم سن من 14ساله است 22شهریور تولدم است سن من می شود 15ساله میشوم قدمن172بالااست وزن من 56یا57 است

 34. سلام ابوالفضل ملامحمد زمانی هستم سن من 14ساله هستم و قدمن 172 است میخواهم بدنسازی بروم مشکلی نیست قدم کوتاه نشود
  چکارکنم شکم من شش تیکه شود وزن من 56است

  1. من ۱۳سالمه وخیلی لاغرم از بچگی هم همینطور بودم الانم لاغرم باید چیکار کنم که چاق شم

 35. من ۱۷ سالمه و وزنم خیلی کمه بچه که بودم تپل بودم ولی الان ۵ ساله که وزنم تکون نمیخوره باید چیکار کنم؟

 36. سلام من نرگس هستم ۱۳ ساله هستم و زنم خیلی کم است همین امروز وزن کردم ۲۳ کیلو بودم میشه شما برای من یک دارو بگوئید که چاق شوم و رشد کنم

 37. سلام من 13 سال سن دارم و قدم 176 و وزنم پارسال
  118بود و امثال شدم 115 و خیلی وزنم نسبت به سنم زیاده و فکنم تروعید هم داشته باشم آزمایش دادم ولی منفی شد کلا خانوادمون تروعید دارن بعد اگه ورزش خاصی رژیمی بگیرم می تونم به وزن مناسب سنم برسم

  1. بله حتما دوست عزیز
   با توکل بر خدا رژیمتان را ادامه دهید قطعا به وزن مناسب خواهید رسید
   شک نکنید!

   1. سلام من نرجس هستم و ۱۳ سالمه ولی خیلی لاغر هستم و ۲۰ کیلو هستم چه کار باید کنم که چاق بشم؟
    تورو خدا راهنمایی ام کنید؟🤥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی