آیا برای لاغر شدن فقط کالری مهم است؟

رژیم

انتخاب صحیح پروتئین و کربوهیدراتی که میخوریم بسیار مهم هستند. همین  مورد جزئی، تفاوت خیی زیاد و مهمی را در لاغری یا افزایش وزن، بوجود می آورد. برخی از ما فکر می کنیم که اگر مواد غذایی کم چرب بخوریم، مشکل چاقی ما از بین می رود ولی  حقیقت این است که ترکیب غذاهایی که می خوریم مهم است و نه لزوماً کاهش شدید مصرف چربی. در ضمن، اکثر ما خودمون رو درگیر محاسبه کالری خوراکی ها می کنیم در حالی که کالری فقط یک روی سکه است و روی دیگر سکه حتی از کالری هم مهمتر است. اما اون روی دیگر سکه چیست؟ در ادامه مطلب به این موضوع می پردازیم.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف طولانی مدت گوشت قرمز و غذاهای فراوری شده باعث افزایش وزن شده و مصرف ماست، غذاهای دریایی، مرغ بدون پوست و مغزها در دراز مدت، با کاهش وزن، همراه است. در واقع، وقتی صحبت از کاهش وزن می شود، نوع ماده مغذی از مقدار کالری اون، مهمتر است.

یک نکته کلیدی در کاهش وزن این است که از مواد غذایی استفاده کنیم که شاخص گلایسمیک (GI) پایین تری دارند. شاخص گلایسمیک یعنی توانایی غذا در افزایش قند خون. هر قدر که GI بالاتر باشد یعنی اون ماده غذایی باعث افزایش سریع قند خون می شود و لذا احتمال بروز بیماری مزمن مثل دیابت نوع ۲ رو هم افزایش می دهد. افزایش وزن در افرادی که در مصرف گوشت قرمز زیاده روی می کنند و اون رو همراه با غذاهایی که GI بالایی دارند، مصرف  می کنند (یعنی مثلاً مقدار زیادی نان سفید می خورند)، بیشتر دیده می شود. این در حالیست که اگر فرد از گوشت در ترکیب با مواد غذایی که  GI پایین دارند (مثل سبزیجات) استفاده کند، احتمال افزایش وزن در وی کمتر است و حتی کاهش وزن هم در وی دیده می شود.

مثال دیگر این است که اگر از تخم مرغ و یا پنیردر ترکیب با مواد غذایی دارای GI پایین، استفاده کنیم، به کاهش وزن ما کمک می کند. این در حالیست که چربی موجود در تخم مرغ کامل و چربی موجود در پنیر کم نیست. پس همونطور که می بینید، چربی این مواد غذایی وقتی که در کنار مواد غذایی با GI پایین قرار می گیرند، مانعی برای کاهش وزن نخواهد بود.

نتیجه کلی این است که کاهش وزن، فقط این نیست که مقدار کالری و انرژی مصرفی رو کاهش بدهیم و یا اینکه لزوماً از رژیم کم چرب استفاده کنیم. بلکه کاهش وزن ماندگار و جلوگیری از چاقی مجدد، در واقع به معنای انتخاب درست ترکیب مواد غذایی است. اگر به مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین مثل ماهی، مغزها و ماست تأکید می شود باید حتماً به کاهش مصرف مواد غذایی که GI بالایی دارند (مثل غلات تصفیه شده، آرد سفید و شکر) هم توجه شود.

پس از مواد غذایی مورد علاقه خود استفاده کنید اما اونها رو در ترکیب درست با سایر مواد غذایی قرار بدهید تا بر روی برنامه کاهش وزن شما، اثرات مفیدی داشته باشند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی