آیا امکان افزایش قد در بزرگسالی وجود دارد؟

قد بلند

اختلالات غدد درون ریز باعث می‌شود که رشد انسان‌ها همچنان ادامه یابد که این موضوع گاهی باعث افزایش قد افراد می‌شود.
 
به گزارش پایتخت در 22 فوریه 1918 فردی به نام Robert Pershing Wadlow در Alton متولد شد. وی در تمام زمینه‌ها شخصی عادی بود اما یک تفاوت بزرگ با سایرین داشت. او در سن 13 سالگی به دلیل اینکه غده هیپوفیز فعالی داشت نزدیک به ۲ متر و ۲۰ سانتی‌متر قد کشید و این خود کافی بود که بتواند لقب بلند‌ترین پسر جهان را به خود اختصاص دهد. قد این فرد ۲ متر و ۴۵ سانتی‌متر بود و در طول عمرش به شغل سخنگوی یک کمپانی کفش سازی مشغول بود. اما شاید جالب باشد بدانید که این فرد همچنان لقب بزرگ‌ترین انسان جهان را در اختیار دارد.

بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC) قد متوسط مردم در آمریکا برای زنان 1.64 سانتی‌متر و برای مردان 1.79 سانتی‌متر است. در دهه‌های اخیر قد آمریکایی‌ها افزایش داشته و این موضوع در مقایسه با قرن بیستم بیشتر به چشم می‌خورد. از سال 1900 تا 1950 انسان‌ها افزایش قد را تجربه کردند که این میزان نیز حدود 4 سانتی‌متر برای هر 20 سال بود.

اختلالات غدد درون ریز باعث می‌شود که رشد انسان‌ها همچنان ادامه یابد که این موضوع گاهی باعث افزایش قد افراد می‌شود. دلیل اینکه فردی غول پیکر می‌شود به توموری مربوط است که هرمون‌های فراوان رشد تولید می‌کند. این موضوع در دوران بلوغ صورت می‌گیرد و می‌تواند باعث ایجاد قد ۲.۴۰ سانتی‌متری یا بیشتر شود. یکی دیگر از این نوع تومور‌ها که بر روی سیستم غدد درون ریز تاثیر می‌گذارد، می‌تواند باعث مشکل آکرومگالی (Acromegaly) شود. در این بیماری، دست، سر و فک بیمار رشد زیادی می‌کند که غیر عادی است.

اختلالات هورمونی شانس کوچکی برای افزایش قد در دوران بزرگ سالی هستند اما این موضوع زمانی صادق است که افراد در دوران جوانی خود وقتی که بدنشان در حال رشد است، تغذیه مناسبی نداشته باشند. هورمون‌ها در زندگی انسان در دو مرحله باعث رشد وی می‌شوند که اولین دوره مربوط به دوره طفولیت و دوره دوم مربوط به دوران بلوغ است. این دوران حیاتی از روز تولد تا 3 سالگی و از 10 تا 17 سالگی را شامل می‌شود. در این دوران بدن با تحریک استخوان، لایه‌های جدیدی را می‌سازد و باعث افزایش قد فرد می‌شود. صفحات رشد موجود در انتهای هر استخوان ارتفاع آن را مشخص می‌سازد و زمانی که غیر فعال شود افزایش قد نیز متوقف خواهد شد.

برخی در سن 20 سالگی افزایش قد را تجربه می‌کنند که این افراد توانسته‌اند شانس فعال ماند صفحات رشد تا سن 20 سالگی را داشته باشند. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در دوران طفولیت و بلوغ مواد مغذی کافی مصرف نکرده باشد و در دوران بزرگسالی خود مواد مغذی کافی به بدن برساند و در این حین ممکن است افزایش قد را تجربه کند.
اگر شما کودکانی در حال رشد دارید، می‌‌توانید افزایش قد متناسب آن‌ها را با ارایه رژیم غذایی مناسب ضمانت کنید اما اگر شما یک فرد بزرگسال هستید و علاقه بسیاری به افزایش قد دارید، در این صورت بهترین راه استفاده از کفش‌هایی است که باعث قد بلند دیده شدن شما می‌شود

امتیاز 5 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی