ژن عامل چاقی و دیابت ارثی کشف شد

ژن

محققان انگلیسی یک تغییر ژنتیکی خاص کشف کرده‌اند که بدن را از تولید یک پروتیین مهم که برای کنترل اشتها و مقابله با بیماری چاقی و دیابت نقش اساسی دارد، باز می‌دارد.

به گزارش ایرنا، تولید این پروتیین برای پردازش شماری از هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های مغزی که اشتها، انسولین و سایر هورمون‌های را کنترل می‌کنند، مهم است.

در حالی که محققان در مورد نسبت افرادی که چاقی و یا دیابت آنها بر اثر تغییرات ارثی ژنتیکی است، مطمئن نیستند اما بیش از 30 ژن وجود دارد که می‌توانند عوامل خطرسازی را برای این بیماری‌ها ایجاد کنند.

پروفسور الکس بلک مور از بخش پزشکی کالج سلطنتی لندن در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: اکنون شمار در حال افزایشی از دلایل تک ژنی چاقی و دیابت شناخته شده‌اند.

وی افزود: هنوز نمی‌دانیم که چه تعداد دلایل تک ژنی دیگر باید در ارتباط با چاقی و دیابت شناخته شوند و یا نسبت افراد چاق مفرط را در جمعیت که دارای این بیماری‌ها هستند، نمی‌دانیم.

محققان در یک مطالعه توالی دی.ان.ای یک زن 20 ساله چاق بیمارگونه و شش تن از اعضای خانواده وی را که علاوه بر ابتلا به چاقی در دوران کودکی، اشتهای افزایش یافته، دیابت نوع دو، مشکلات در فراگیری و مشکلات در باروری داشتند، بررسی کردند.

این مطالعه نشان داد که این زن 22 دارای دو رونوشت از یک تغییر ژنتیکی مضر است که بدن وی را از ساخت carboxypeptidase-E باز می‌دارد.

carboxypeptidase-E به کنترل اشتها، انسولین و سایر هورمون‌های مرتبط با باروری کمک می‌کند. نقص carboxypeptidase-E یک خصیصه ارثی و به این معنی است که هر دو والدین حامل این ژن هستند. این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

امتیاز دهید
بیشتر بخوانید:  چگونه پس از ورزش پر خوری نکنیم؟

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.