چگونه در خانه خودمان خوش اندام شویم؟

اندام زیبا

این خود شما هستید که باید جایی را برای ورزش کردن در برنامه روزانه‌تان خالی کنید حتی ۱۵ دقیقه قبل از صرف صبحانه.
آیا شما فکر می‌کنید برای رسیدن به تناسب اندام و اندام دلخواهتان باید حتما در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید و انواع دستگاه‌های ورزشی گرانقیمت را خریداری کنید. بله این روش‌ها فقط به شما انگیزه بیرونی می‌دهند ولی اگر انگیزه و شوق درونی شما برای دستیابی به تناسب اندام، قوی باشد شما می‌توانید حتی در منزل هم به اندام دلخواه خود دست یابید و از شر کیلوهای اضافی خلاص شوید.

● دمبل، دوست شما
دمبل از جمله وسایل ورزشی است که با آن می‌توانید یک سری از حرکات ورزشی را برای تناسب اندام و فرم دادن به بدنتان استفاده کنید. اگر شما به فروشگاه‌هایی که در آن لوازم ورزشی ارائه می‌شود، سری زده باشید، خواهید دید که خرید یک سری کامل از دمبل‌ها چندان هزینه سنگینی برنخواهد داشت. به علاوه اگر شما در آپارتمان کوچکی زندگی می‌کنید که فضای کافی برای نگهداری دستگاه‌های بزرگ ورزشی مثل تردمیل را ندارید، دمبل‌ها جای کمی را اشغال می‌کنند و فضای کمی نیز برای انجام حرکات ورزشی با آن نیاز خواهید داشت.
با استفاده از این وسیله شما می‌توانید ورزش‌های بیشتری را نسبت به هالتر و سایر دستگاه‌های بدنسازی انجام دهید.
باید به ورزشکارانی که تازه به ورزش کردن روی آورده‌اند و رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن از اهدافشان است مژده داد که دمبل، انتخاب مناسبی برای آنها خواهد بود چرا که می‌توانند حرکات ورزشی گوناگونی را با آن انجام دهند.
اگر می‌خواهید با استفاده از دمبل در منزل ورزش کنید، بهتر است یک نیمکت تخت تهیه کنید و آن را با زاویه ۴۵ تا ۹۰ درجه به صورت مایل بر روی زمین نصب کنید. یک تشکچه پلاستیکی هم بر روی زمین پهن کنید تا اگر دمبل‌ها از دستتان بر روی زمین افتاد ضرب آنها گرفته شود. می‌توانید یک چنگک مخصوص نگهداری دمبل نیز نصب کنید.
اگر مبتدی هستید، نخست از وزنه‌های سبک‌تر شروع کرده و یک سری ۵ تا ۱۵ تایی را برای ۴ مرتبه تکرار کنید.

● کم وزن شدن چه آسان
شما تا به حال فکر کرده‌اید که خط خطی کردن یک صفحه کاغذ و یا بلند کردن یک صندلی نیز می‌تواند موجب کاهش وزن شود؟ مطالعات مختلف نشان داده‌اند که این پا و آن پا کردن و وول خوردن موجب سوزاندن ۸۰۰ کالری در روز می‌شود.
برای اینکه در خانه، وزن کم کنید، می‌توانید هنگام تلفن کردن و مکالمه تلفنی با دیگران این پا و آن پا شوید و حرکات ریز روی پنجه را انجام دهید.
اگر در حین یک مکالمه ۱۵ دقیقه‌ایی این نرمش‌ها را انجام دهید، ۵ کالری مصرف می‌کنید. اگر خانم هستید، بدون شک عاشق خرید کردن و تماشای ویترین مغازه‌ها هستید، اگر ۱۰ دقیقه در روز این کار را انجام دهید، ۳۵ کالری انرژی مصرف می‌کنید.
گاهی به باغچه منزل سر بزنید و علف‌های هرز را از ریشه خارج کنید. اگر این عمل را تند و سریع انجام دهید، ۶۰ کالری می‌سوزانید تاتی کردن با کودک ناز و کوچولویتان در منزل، ۴۰ کالری انرژی را از سر شما باز می‌کند.
اگر منزلتان در طبقات بالای آپارتمان است، به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. جاروبرقی کشیدن نیز به کاهش کالری بدن کمک می‌کند. این بار که یک آهنگ و یا ترانه را در تلویزیون و یا از روی CD گوش می‌دهید، با او همصدا شوید با این کار ۲۰ کالری انرژی از دست می‌دهید.

● اعتقادات غلط ممنوع
اگر تمایل دارید در منزل و با همت خودتان ورزش کنید، قبل از هر چیز باید از شر اعتقادات و باورهای غلط که مانع رسیدنتان به تناسب اندام است رها شوید و با ذهنی روشن به سوی اندام دلخواهتان گام بردارید.
اگر فکر می‌کنید برای ورزش کردن وقت کافی ندارید و کارهای منزل‌امان شما را بریده‌اند، باید بدانید که هیچ‌کس برای ورزش کردن وقت ندارد. شما باید این وقت را خودتان خلق کنید و به وجود آورید. این روزها همه سعی می‌کنند فعالیت‌ها و کارهایشان را پشت سر هم انجام دهند و یک وقت خالی بین فعالیت‌های روزانه ندارند.
بنابراین این خود شما هستید که باید جایی را برای ورزش کردن در برنامه روزانه‌تان خالی کنید حتی ۱۵ دقیقه قبل از صرف صبحانه. ولی هنگامی که این وقت را در نظر گرفتید، برای خودتان ارزش قایل شده و به آن پایبند باشید.
اگر بهانه‌تان این است که شما به دلیل متابولیسم پایین بدنتان چاق هستید. حق را به شما نمی‌دهیم چون اکثر مردم متابولیسم متوسطی دارند و فقط با رعایت نکردن رژیم غذایی و کم تحرکی به راحتی چاق می‌شوند.
حتی اگر در گروه افرادی باشید که متابولیسم پایین دارند، باز هم با مشاوره پزشک و کمی تلاش بیشتر می‌توانید اندام متوسطی داشته باشید. بعضی‌ها می‌گویند من حوصله ورزش را ندارم بنابراین اصلا غذا نمی‌خورم تا لاغر شوم ولی این هم از همان حرف‌هایی است که مغز انسان از شنیدنش سوت می‌کشد چرا که بدن شما به انرژی، پروتئین، ویتامین و بسیاری از مواد ضروری دیگر در غذاها نیازمند است و با این کار با محدودیت روبرو خواهد شد، بنابراین یک تغذیه صحیح و اصولی، رمز تناسب اندام است و شما باید تغذیه درست را در کنار نرمش و فعالیت روزانه برای رسیدن به تناسب اندام مدنظر داشته باشید.

● یک توپ گرد
شاید شما هم این توپ‌های گرد و خوش رنگ تناسب اندام را که تقریبا اندازه بزرگی هم دارند در باشگاه‌های ورزشی دیده‌اید. اگر میل دارید می‌توانید یکی از آنها را برای تمرین کردن در منزل تهیه کنید. شاید تصور کنید خیلی دخترانه به نظر برسند ولی حتی افراد عضلانی هم در باشگاه‌های ورزشی با این وسیله ورزش می‌کنند.
با این توپ‌ها می‌توان تمام قسمت‌های بدن را ورزش داد. بنابراین علاوه بر احساس خوبی که از ورزش کردن با یک توپ بزرگ پیدا می‌کنید می‌توانید با آن موجب کشش بالاتنه و حرکات چرخشی شکم شده و شنای تعادلی یا درازنشست را با آن انجام دهید.

● کودکتان را دریابید
کودکان معمولا سرشار از انرژی‌اند و یک لحظه آرام نمی‌نشینند. بنابراین نیاز به صرف وقت زیادی برای آموزش حرکات ورزشی و جنب و جوش به آنها نیست و در این زمینه معمولا خودکار عمل می‌کنند ولی بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون بلای جان بچه‌های این دوره و زمانه است.
بنابراین تلاش کنید آنها به بازی با این وسایل عادت نکنند چون بازی و فعالیت بدنی علاوه بر کمک به تناسب اندام کودک برای رشد عضلات و اسکلت او ضروری است.
شما می‌توانید یک بازی گروهی همراه فرزندانتان ترتیب دهید و همراه آنها فعالیت بدنی داشته باشید به این ترتیب با یک تیر دو نشان را زده‌اید.
هم خودتان به جای لم دادن روی کاناپه و عوض کردن کانال‌های تلویزیون با کنترل، به خودتان یک حرکت داده‌اید و هم کودکان به شادی و نشاط بازی کردن گروهی، عادت خواهند کرد. اگر فضای داخل منزل و یا حیاط خانه به شما اجازه می‌دهد بسیار مناسب است که با نظارت خود شما به فرزندانتان فرصت دهید، ساعتی از روز را با همسالانشان در فضای آزاد بازی کنند و به جست‌وخیز بپردازند.
آموزش فرهنگ ورزش و فعالیت به کودکان، یکی از همان اصول اساسی است که شما باید در منزل برای فرزندانتان پی‌ریزی کنید که می‌تواند در تمام طول عمر همراه ایشان باشد

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی