چگونه با طب سنتی چاق شویم

تناسب اندام

مقدار انرژی بدن شما برای چیزهایی مانند تنفس، هضم، و فعالیت فیزیکی استفاده میشود.یک فرد چاق  چربی زیادی در بدن دارد  ممکن است اثر منفی بر روی سلامتی داشته باشد. اگر وزن بدن یک شخص حداقل 20٪ بیشترباشد او چاق است. اگر شما شاخص توده بدن (BMI) بین 25 و 29.9 اضافه وزن دارید. اگر BMI شما 30 باشد چاق هستید

اين روزها دختران و پسران زيادي را مي‌بينيم كه برخلاف افراد چاق كه به دنبال كاهش وزن هستند، در جست‌وجوي راهي می‌گردند تا يك كيلوگرم به وزن‌شان افزوده شود و به وزن استاندارد خود نزديك شوند.  این گروه از مردم  به دلایل مختلفی دچار لاغری می‌شوند که از میان آنها می‌توان به رژیم بد غذایی، بی‌اشتهایی عصبی و اختلال‌های گوارشی اشاره کرد. آنچه مي‌خوانيد دلايلي است كه مكتب‌های درماني طب سنتي مانع افزايش وزن اين گروه مي‌دانند.

حجم غذا مناسب نيست
يكي از نكاتي كه ممكن است مانع از رسيدن وزن شما به وزن استاندارد شود متناسب نبودن حجم غذا و فعاليت‌هايي است كه شما در طول روز داريد. به باور درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان مردان و زناني كه متناسب با فعاليت‌ها و برنامه‌هاي روزانه‌شان موادغذايي و خوراكي مصرف نمي‌كنند نمي‌توانند وزن‌شان را به حد استاندارد برسانند. توجه داشته باشيد كه مقصود از فعاليت روزانه تنها فعاليت‌هاي فيزيكي و جسماني نيست بلكه فعاليت‌هاي فكري و ذهني فرد را نيز در بر مي‌گيرد. ممكن است فردي در طول روز آنچنان تحركي نداشته باشد و بيشتر ساعات روز را پشت ميز بنشيند اما به لحاظ فكري و ذهني بسيار درگير و شلوغ باشد. اگر اين فرد نيز به ميزان كافي غذا و خوراكي مصرف نكند نمي‌تواند به وزن استاندارد برسد و دچار لاغري مي‌شود.

علت:  از ديدگاه درمانگران طب سنتي انرژي‌اي كه بدن براي فعاليت‌هاي جسمي و ذهني صرف مي‌كند از سوخت‌و ساز مواد غذايي و انرژي‌اي كه از اين طريق به دست مي‌آيد تامين مي‌شود بنابراين اگر فرد متناسب با فعاليت‌هايش غذا مصرف نكند انرژي مورد نيازش را از بافت‌هاي بدن تامين مي‌كند و اين امر موجب لاغري فرد مي‌شود.

سوخت‌وسازتان مشکل دارد؟
گاهي اختلال در عملكرد دستگاه گوارش به ويژه اختلال در روند سوخت و ساز و متابولیسم بدن عامل لاغری است بنابراين فردي كه دچار لاغري است و قصد دارد وزنش را افزايش دهد بايد پيش از هر اقدامي از سلامت عملكرد دستگاه گوارش و چگونگي سوخت و ساز بدن مطلع شده تا مصرف مواد غذايي موثر واقع شود.

علت: بروز مشکل در عملکرد دستگاه گوارش یا یکی از اندام‌هایی که در سوخت و ساز بدن تاثیرگذار است، موجب عدم هضم یا جذب مناسب مواد غذایی و ماده مفید خوراکی‌ها مي‌شود. در اين حالت نه تنها وزن اضافه نمي‌شود بلكه فرد با كاهش وزن روبه‌رو مي‌شود.

اعصاب‌تان ناآرام است
بی‌اشتهایی عصبی یکی از شایع‌ترین دلایل بروز لاغری در مردم است که به دلیل کارهای سنگین، پرمسئولیت و پرتنش به وجود می‌آید. گاهی ممکن است یک خانم خانه‌دار نیز از این اختلال رنج ببرد و به دلیل تمرکز زیاد بر مشکلات خانوادگی طي روز و حین انجام فعالیت‌های روزانه‌اش به این اختلال عصبی مبتلا شود.

علت: درمانگران طب سنتی ناراحتی،  اضطراب، غصه، استرس و فشارهای عصبی را از جمله دلایل کاهش اشتها و بروز لاغری در افراد می‌دانند و معتقدند اين تنش‌ها مانع از جذب و هضم مناسب مواد غذايي مفيد و لاغري مي‌شود. بنابراين بهتر است پيش از درمان لاغري از متخصص طب سنتي خود بخواهيد براي درمان اختلال‌هاي عصبي اقدام كند.

اخلاط  نامناسب در بدن
در بسياري از متون طب سنتي به اين نكته اشاره شده كه آنچه انسان به عنوان غذا مصرف مي‌كند بعد از هضم و جذب به 4 خلط صفرا، سودا، دم و بلغم تبديل مي‌شود بنابراين در صورتي كه غذايي كه مصرف مي‌كنيم از مواد اوليه سالم، سلامت و طبيعي تهيه شده باشد در بدن اخلاط مناسب و سالم تهيه مي‌شود اما اگر اين غذاها از مواد نامناسب و ناسالم تهيه شده باشد تبديل به خلط‌هاي نامناسب و موذي مي‌شود كه مانع از افزايش وزن اين گروه مي‌شود.

علت: اگر مواد غذایی که مصرف می‌کنیم نتیجه یک انتخاب بد یا ترکیبی از مواد غذایی نامناسب و بی‌خاصیت باشد، اخلاط نامناسبی در بدن تشکیل می‌شود که بدن آنها را جذب نمی‌کند و اين مواد مانع از جذب مواد مفيد و مغذي توسط بدن مي‌شود و روند لاغري ادامه پيدا مي‌كند.

شايد دليل لاغري‌ شما اين باشد…
در برخي از متون طب سنتي علاوه بر اختلال در عملكرد دستگاه گوارش و عدم تناسب ميزان غذا و انرژي دريافتي فرد، عوامل ديگري را هم مانع افزايش وزن براي افراد لاغر مي‌دانند.

      افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی یا بیماری‌هایی که منجر به بزرگی طحال در بدن می‌شوند ازجمله افرادی هستند که ناخودآگاه در معرض لاغری قرار می‌گیرند.
      ابتلا به اسهال از مواردی است که موجب حفظ ریتم کاهش وزن می‌شود. این مکانیسم در حقیقت در برخی از شیوه‌های درمانی برای لاغرشدن افراد چاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
      ابتلا به سوء مزاج سرد نیز یکی دیگر از دلایل ابتلا به لاغری است. درمانگران برای درمان لاغری پیش از هر چیز احتمال وجود سوءمزاج سرد را در بیماران‌شان بررسی می‌کنند.
      وجود انگل در دستگاه گوارش نیز از جمله مواردی است که  موجب کاهش وزن افراد و لاغری آنها می‌شود چرا که انگل پیش از آنکه مواد غذایی هضم و جذب شود از آنها تغذیه می‌کند.
      خواب معتادل و مناسب نیز در درمان این اختلال موثر است. افرادی که برای درمان لاغری و افزایش وزن به پزشک مراجعه می‌کنند بايد علاوه بر کنترل و تنظیم ساعات خواب‌شان، فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه خود را نیز تنظیم کنند.

اين غذاها را به سبد غذايي‌تان اضافه كنيد
درمانگران طب سنتی همیشه به افرادی که برای افزایش وزن و رسیدن به تناسب اندام به آنها مراجعه می‌کردند مصرف انواع حلیم، کله پاچه، خوراک گوشت اردک، خوراک کبک و گوشت بزغاله را توصیه می‌کردند. آنها معتقد بودند که گنجاندن این مواد به سبد غذایی افراد لاغر به آنها کمک می‌کند که بر لاغری خود غلبه کنند. البته این درمانگران به افراد لاغر هشدار می‌دهند که این غذاها را با تجویز درمانگرشان به سبدغذایی خود اضافه کنند چرا که پیش از افزودن این غذاها به برنامه غذایی روزانه بايد از سلامت جسمی خود مطمئن باشند و معاینه شوند. علاوه براین این درمانگران مصرف شیربرنج و شیرینی‌هایی مانند باقلوا، قطاب و خوردن پسته، فندق، بادام و کنجد و گنجاندن میوه‌های شیرین  به سبد غذایی را از دیگر عوامل موثر در افزایش وزن افراد لاغر می‌دانند.

این داروهای طبیعی را امتحان نکنید
برخی داروهای گیاهی در عطاری‌ها به فروش می‌رسد که برای درمان لاغری از سوی فروشندگان توصیه می‌شود. متاسفانه تجویز بسیاری از این داروهای گیاهی بدون لحاظ کردن علل واقعی لاغری در افراد، صورت می‌گیرد. در حقیقت این گروه به همه افراد لاغر با طبع و مزاج مختلف یک داروی گیاهی را تجویز می‌کنند. به همین دلیل است که برخی مردم از این داروها نتیجه می‌گیرند و برخی آنها نتیجه نمی‌گیرند و با مصرف آن دچار اختلال دیگری نیز می‌شوند. لازم است افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند و می‌خواهند لاغری خود را درمان کنند پیش از مصرف هر گیاه و داروی طبیعی با متخصص و درمانگر طب سنتی مشورت کنند.

امتیاز 1.1 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی