هر چاقی دلیلی دارد

چاق

کاملاً مشخص است که یک رژیم غذایی پر کالری شامل غذاهای سرخ شده، دسر، نوشیدنی های شیرین، کیک و … منجر به افزایش وزن می شود. در واقع، وقتی کالری دریافتی فرد از مقدار کالری که در طول روز می سوزاند، بیشتر باشد، دچار

اضافه وزن,دلیل چاقی ها,هر چاقی دلیلی دارد,چاقی,تناسب اندام
اضافه وزن خواهد شد. اما وقتی که رژیم غذایی فرد کاملاً سالم است و به طور مرتب هم ورزش می کند، علت اضافه وزن چیست؟ در این مورد علاوه بر کنترل کالری دریافتی و انجام فعالیت جسمانی مناسب، نکات دیگری نیز وجود دارد که منجر به اضافه وزن می شود و باید به آنها نیز توجه داشت.

با افسردگی زندگی نکنید. علائم افسردگی را می توان از غم ، اندوه ، ناامیدی و سردرد تشخیص داد. مسأله افزایش وزن بسیار پیچیده است و عوامل زیادی می توانند روی وزن تاثیر بگذارند. دکتر میشل می، نویسنده کتاب «آیا من گرسنه هستم» معتقد است که علت اضافه وزن فقط یک عامل نیست و در اغلب موارد، ترکیبی از دلایل مختلف باعث افزایش وزن می شود. افسردگی را از خود دور کنید و به دنبال راه چاره باشید، در اینجا به پنج دلیل اضافه وزن اشاره خواهیم کرد:

کمبود خواب
دکتر میشل معتقد است، بدن زمانی به خوبی فعالیت می کند که استراحت کافی داشته باشد. هنگامی که خواب کافی ندارید، بدن شما دچار استرس فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی و مستعد ذخیره چربی می شود. وقتی خسته هستید، نمی توانید استرس را تحمل کنید و سعی می کنید با خوردن غذا با آن مکانیسم مقابله کنید. علاوه بر این، وقتی شب دیر به رختخواب می روید، ممکن است در آن ساعات، کالری بیشتری دریافت کنید و در ساعات بیداری خود غذا بخورید. برخی از مردم تصور می کنند که با غذا خوردن می توانند راحت تر به خواب بروند؛ اما اینگونه نیست. علائمی که نشان می د هند استراحت شما کافی نیست، عبارتند از: خستگی، تحریک پذیری، چرت در طی روز، انرژی پایین بدن. حداقل هشت ساعت در شبانه روز بخوابید. دکتر میشل توصیه می کند اگر احساس خواب آلودگی کردید، ۱۵ دقیقه بیشتر بخوابید و تاثیر آن را در طی روز پی گیری کنید تا متوجه شوید بدن شما به چند ساعت خواب نیاز دارد. می توانید هر روز ۱۵ دقیقه به زمان خواب تان اضافه کنید و نتیجه را ببینید. وقتی ساعات خواب شما منظم باشد و به طور روزانه ورزش کنید، می توانید راحت تر بخوابید.

 شرایط پزشکی

شایع ترین بیماری که موجب اضافه وزن می شود، کم کاری تیروئید است. کمبود هورمون تیروئید می تواند سوخت و ساز بدن و اشتها را کاهش و البته وزن را افزایش دهد. دکتر میشل توصیه می کند، اگر احساس خستگی، تورم، سستی، خشونت صدا، عدم تحمل سرما، خواب بیش از حد و یا سر درد می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و یک آزمایش ساده بدهید؛ زیرا ممکن است دچار کم کاری تیروئید باشید. بیماری ناشناخته و نادری به نام سندرم کوشینگ نیز وجود دارد که موجب افزایش وزن می شود. در این بیماری اختلال در هورمون کورتیزول به وجود می آید.

تنش و استرس
در دنیای پیشرفته کنونی، خواسته انسان ها روزبه روز بیشتر و بیشتر می شود و برای دستیابی به این خواسته ها لازم است بیشتر تلاش کنند و این مسأله خود استرس را افزایش می دهد و استرس بر خلق و خو و احساسات ما تاثیر می گذارد. دکتر میشل توضیح می دهد که در مواجهه با استرس یا باید با آن جنگید و یا از آن فرار کرد. بنابراین مبارزه با استرس و حس مسئولیت بیش از حد و فشارهای مالی در زندگی فرایندهای بیوشیمیایی بدن را تغییر می دهد و سرعت متابولیسم بدن کاهش می یابد و تغییر ترشح هورمون هایی همچون کورتیزول و لپتنین و … موجب چاقی (به ویژه چاقی شکم) می شود. برخی از مردم نیز برای رسیدن به آرامش، متوسل به خوردن مواد غذایی می شوند که البته این مسأله در درازمدت، کارایی خود را از دست خواهد داد. دکتر میشل می گوید: از آنجایی که مواد غذایی به طور موقت فکر ما را از استرس منحرف می کنند، تاثیر آنها موقت است. دکتر سوزان باورمن، متخصص تغذیه و معاون مرکز RD معتقد است، افرادی که دچار استرس هستند، غذاهای پر کربوهیدرات را ترجیح می دهند؛ زیرا این غذاها موجب افزایش تولید سروتونین در مغز می شوند و این ماده شیمیایی تاثیر آرامبخشی دارد. آنها در واقع نوعی خود درمانی منفی انجام می دهند. خوشگذرانی بسیاری از مردم در مورد خوردن غذاهای نشاسته دار به همین دلیل است و آنها با خوردن این غذاها احساس بهتری پیدا می کنند. دکتر سوزان توصیه می کند، برای رفع و درمان استرس، به جای خوردن غذا و در نتیجه اضافه وزن، بهتر است به تکنیک های تمدد اعصاب و ورزش روی بیاورید. با این روش ها مقدار زیادی کالری خواهید سوزاند و علاوه بر اینکه دچار اضافه وزن نمی شوید، منافع بسیاری عایدتان خواهد شد.

مصرف دارو
برخی از داروهای تجویزی برای درمان افسردگی، اختلالات خلقی، تشنج، میگرن، فشار خون و دیابت می توانند موجب افزایش وزن شوند (حتی می تواند بیش از ۵/۴ کیلوگرم در ماه شما را چاق کند). برخی از استروئیدها و یا هورمون درمانی و قرص های ضد بارداری نیز به تدریج وزن بدن را افزایش می دهند. اگر شیوه زندگی تان را تغییر ندهید، حتی قفسه داروی شما می تواند علل چاقی تان شود. دکتر میشل می گوید داروها به اشکال گوناگون روی افراد مختلف تاثیر می گذارند و هر دارو به نوعی متفاوت موجب چاقی می شود. برخی از داروها اشتها را افزایش می دهند، برخی ذخیره چربی را در بدن زیاد می کنند و برخی دیگر مقدار انسولین را تغییر می دهند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که عوارض جانبی داروها در افراد مختلف، یکسان نیست. در مورد داروهای ضد افسردگی، افزایش وزن ممکن است حتی به ترکیبات دارو نیز مرتبط نباشد، بلکه از آنجا که با مصرف این داروها فرد احساس بهتر و سلامتی بیشتری می کند میل به خوردن غذا نیز در او افزایش می یابد. برخی از داروها مانع دفع آب از بدن می شوند که البته گر چه این موضوع به ظاهر موجب افزایش وزن می شود، ولی این اضافه وزن چون ناشی از وجود چربی در بدن نیست، به سرعت و به راحتی برطرف خواهد شد.

برخی از رایج ترین انواع داروهایی که ممکن است موجب اضافه وزن شوند، عبارتند از: استروئیدها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای دیابت، داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای فشار خون بالا، داروهای سوزش معده و سردل. البته پزشکان معتقدند، حتی اگر داروها باعث اضافه وزن شوند، با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می توان از عوارض جانبی آنها پیشگیری کرد. ضمن اینکه با قطع دارو و رسیدن به سلامتی این مشکل حل خواهد شد. اگر شما مشکوک هستید و احتمال می دهید که دلیل افزایش وزن تان داروها هستند، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است او بتواند داروی دیگری را برای شما تجویز کند. اما هیچ گاه بدون مشورت پزشک و سرخود مصرف دارو را قطع نکنید؛ چرا که می تواند عواقب بسیار جدی و غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد.

یائسگی

زنان در سنین مختلفی یائسه می شوند؛ ولی به طور کلی میانسالی و زمانی که فعالیت شان بسیار کمتر از دوره جوانی است، یائسگی را تجربه می کنند. با بالا رفتن سن، روند متابولیسم طبیعی بدن نیز کاهش می یابد. در همین دوران معمولاً افراد زودتر گرسنه می شوند، کمتر می خوابند و احساس افسردگی می کنند. زنان در دوران یائسگی ترشح استروژن ندارند؛ بنابراین شکل ظاهری اندام های آنها شروع به تغییر می کند. دکتر باور معتقد است که معمولاً سایز ران و باسن آنها کوچک می شود و سایز شکم شان افزایش می یابد و در واقع وسط بدن آنها چاق می شود. دکتر سوزان توضیح می دهد که استروژن رسوب چربی را در بدن کاهش می دهد و وزن افزایش نمی یابد، ولی در زمان یائسگی ترشح این هورمون متوقف می شود. معمولاً چاقی شما از ناحیه میانی بدن آغاز خواهد شد. چاره اساسی اجتناب از این چربی اضافی در ناحیه شکم، ورزش است. با افزایش عضلات مقدار توده بدون چربی بدن افزایش می یابد و این توده به خودی خود سوخت و ساز بدن و مصرف کالری و انرژی را زیاد می کند. کارشناسان معتقدند که انجام حرکات بدنسازی، وزنه برداری، تمرینات قدرتی، در این سنین یکی از ضروریات زندگی خانم هاست. ورزش از پوکی استخوان که از بیماری های رایج این دوران است نیز پیشگیری می کند. ترکیب ورزش و رژیم غذایی سالم و غنی از کلسیم و ویتامین ها، علاوه بر جلوگیری از پوکی استخوان، مانع اضافه وزن در دوران یائسگی خانم ها می شود.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی