منابع قند پنهان را بشناسید

منابع قند پنهان

سس پاستا

این سس ها ممکن است خوش طعم باشند و اصلا مزه ی شیرینی ندهند— اما اکثر سس های پاستا در هر نصف فنجان حدود 6 تا 12 گرم قند دارند. این دقیقا همان اندازه قندی است که از یک شکلات میگیرید. انجمن قلب آمریکا به خانمها توصیه میکند روزانه بیش از 100 کالری قند مصرف نکنند ( حدود 6 قاشق چای خوری ) و مردها هم بیش از 150 کالری نباید قند مصرف کنند ( حدود 9 قاشق چای خوری ) قند بیش از حد باعث بالا رفتن وزن میشود، و برای سلامتی ضرر دارد. پس قبل از خرید سس روی بسته ی آن را نگاه کنید تا متوجه شوید چه مقدار قند به آن اضافه شده است.

ماست

ماست سرشار از کلسیم سالم و پروتئین است، اما حتی ماست کم چرب طعم دار نیز ممکن است در هر 226 گرم 17 تا 33 گرم قند اضافه شده داشته باشد. این مقدار حدودا برابر با یک فنجان بستنی شکلاتی است. اگر ماست طعم دار میخرید به دنبال ماستی باشید که قند اضافی کمتری در آن اضافه شده است. و یا میتوانید ماست معمولی خریداری کنید و میوه ی مورده علاقه ی خود را با آن ترکیب کنید این راه سالم تر و بهتر است.

بلغور جو دوسر آماده

بلغور جو دوسر منبع خوبی برای دریافت فیبر سالم است، اما انواعی از آن که طعمی میوه ای به آنها اضافه شده است حدود 10 تا 15 گرم قند اضافه شده دارند. انواع کم شکر این محصولات حدود 5 تا 6 گرم قند اضافه شده دارند. بهتر است به یک وعده بلغور جو دوسر ساده تکه های سیب اضافه کنید تا علاوه بر طعم دار کردن آن تنها 1 گرم قند اضافه شده به وعده ی خود افزوده باشید.

سس سالاد

سس های سالاد فرانسوی و انواع دیگر که کمی هم طعم شیرینی دارند دارای بالاترین قند اضافه شده هستند و حدودا در دو قاشق غذاخوری 5 تا 7 گرم قند اضافه شده دارند. پس مواظب باشید که چه مقدار سس استفاده میکنید. برای سس سالاد میتوانید از سرکه و روغن ها استفاده کنید. این گزینه هم سالمتر است و هم میزان قند اضافه شد آن بسیار کم است.

غلات صبحانه

غلات صبحانه از غذاهای مورد علاقه ی کودکان و حتی بزرگسالان برای صبحانه است. اما اکثر این محصولات حاوی قند اضافی هستند که باید مراقب آن باشیم. تقریبا هر فنجان آن 10 تا 20 گرم قند اضافه شده دارد. به برچسبهای روی این محصولات ( کم شکر، بدون شکر ) اطمینان نکنید و حتما مقدار مواد به کار برده شده در آنها را از روی بسته بخوانید تا بتوانید محصولی خریداری کنید که کمترین قند اضافه شده را داشته باشد.

نوشیدنی های انرژی زا

بسیاری از نوشیدنی هایی که ادعا دارند به شما انرژی میدهند دارای مقدار زیادی قند اضافه شده در کنار کافئین هستند. بعضی از این نوشیدنی ها دارای 25 گرم قند اضافه شده در هر قوطی هستند. بهتر نیست به جای این نوشیدنی ها آب بنوشید؟ گاهی کم آب شدن بدن باعث میشود احساس خستگی کنید.

کمپوت ها

کمپوتها علاوه بر میوه ای که داخل آنها است مقداری شربت نیز به همراه خود دارند، که باعث میشود یک فنجان کمپوت حدود 35 گرم قند اضافی داشته باشد. برای کم کردن میزان قند بهتر است شربت درون کمپوت را خالی کنید با این کار میزان قند اضافه شده به 15.5 گرم کاهش میابد. توصیه میشود به جای کمپوت از میوه های تازه استفاده کنید.

سالاد کلم

در رستوران سالاد کلم به عنوان یک وعده ی جانبی سالم ارائه میشود درست است؟ اگر تا به امروز چنین فکر میکردید بهتر است تجدید نظر کنید. یک وعده سالاد کلم در سایز متوسط میتواند به قیمت 15 گرم قند اضافی برایتان تمام شود. اگر بدانید برای درست کردن این سالاد کلم چه موادی به کار رفته پی خواهید برد که این میزان قند اضافی از کجا آمده است. اگر دلتان هوس سالاد کلم کرده میتوانید نسخه ی کم کالری آن را در خانه برای خود تهیه کنید.

چای

 از قند های اضافه شده به آب میوه ها نگران هستید برای همین چای را جایگزین کردید. بسیاری از چای های معمول دارای مقدار زیادی قند اضافه شده هستند. برای مثال یک بطری آیس تی با طعم لیمو حدود 32 گرم قند اضافی دارد. یک فنجان آب سیب 24 گرم قند دارد. برای جلوگیری از مصرف قند بیش از حد برچسب اطلاعات غذایی روی محصولات را بخوانید، همچنین برخی آب های طعم دار هستد که مقدار کمتری قند اضافه شده دارند.

میوه های خشک شده

با اینکه تمام آب آن کشیده میشود میوه ی خشک شده مقدار بسیار بیشتر قند نسبت به میوه ی تازه دارد. یک بسته ی 140 گرمی کشمش بیش از 25 گرم قند دارد. به جای آن میتوانید یک فنجان انگور میل کنید که تنها 15 گرم قند دارد.

سس کچاپ
هر قاشق غذا خوری آن حدود 4 گرم قند دارد. اضافه کردن سس کچاپ روی همبرگری که میخورید میتواند باعث بالا رفتن میزان قند آن شود. مقدار قند اضافی این سس نسبت به دیگر مثال هایی که در این لیست زده شد بسیار کمتر است. اما اگر از آن دسته هستید که میخواهید قند را تا میزان زیادی کنار بگذارید سس ساده ی خردل را جایگزین کنید. این سس در هر یک قاشق غذاخوری تنها یک گرم قند دارد.

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رسانه های اجتماعی

اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.