محصولات پروتئینی سالم را بشناسید

محصولات پروتئینی

 مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: مصرف گوشت ناسالم، امکان ایجاد مسمومیت​های شدید غذایی را فراهم می‌کند.

مصطفی کنارکوهی در گفت​وگو با ایسنا، اظهار کرد: نقش گوشت قرمز و مرغ در تامین سلامت و رشد طبیعی بدن و عملکرد سیستم دفاعی بسیار مهم است ولی باید توجه داشت که بسیاری از بیماری​های مشترک انسان و دام و نیز مسمومیت​های شدید غذایی می​تواند از طریق مصرف گوشت قرمز، ماهی و مرغ در انسان ایجاد شوند.

وی با بیان این‌که یکی از راه​های تشخیص انواع گوشت​های سالم و بهداشتی توجه به برخی خصوصیات ظاهری آنهاست، گفت: گوشتی سالم و بهداشتی است که رنگ آن قرمز و روشن بوده و تیره نباشد؛ تغییر رنگ گوشت از قرمز به سبز، قهوه​ای، خاکستری و سیاه نشانگر فساد آن است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان افزود: وجود پوشش لزج و چسبناک روی سطح گوشت نشانه فساد آن است و نباید هیچ​گونه بوی غیرطبیعی، ترشیدگی و تعفن از گوشت به مشام برسد. سطح خارجی گوشت نباید خیس و مرطوب باشد و خون​مردگی، قارچ​زدگی و ذرات خارجی نباید در آن مشاهده شود.

کنارکوهی تصریح کرد: گوشت خریداری شده باید دارای مهر دامپزشکی بوده و گوشت منجمد بسته​بندی شده هم باید دارای تاریخ تولید و تاریخ مصرف باشد و در دمای 18- درجه سانتی‌گراد نگهداری شود و تنها با درخواست مشتری و در حضور وی چرخ شود.

وی اظهار کرد: گوشت مرغ باید دارای سفتی طبیعی و ظاهر سالم باشد. در گوشت مرغ تازه، رنگ پاها باید سفید مایل به قرمز و سینه​ سفید مایل به زرد و پوست آن کاملا عاری از هرگونه پارگی، خون​مردگی و تغییر رنگ و خراش باشد.

بیشتر بخوانید:  اما و اگرهای بستنی سنتی را بدانید

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: گوشت مرغ باید فاقد قارچ​زدگی و بوهای غیرطبیعی مانند بوی ترشیدگی باشد، لاشه مرغ باید شکم خالی بوده و نگهداری و عرضه گوشت مرغ تازه باید به صورت بسته​بندی و در داخل یخچال​های ویترین​دار و در دمای صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد صورت گیرد.

وی افزود: نگهداری و عرضه گوشت منجمد باید داخل فریزر و در دمای 18 درجه سانتیگراد زیر صفر انجام شود و بر روی بسته​بندی مرغ باید مشخصات کامل شامل نام کشتارگاه، تاریخ تولید و تاریخ مصرف و کد رهگیری نوشته شده باشد. دل، جگر و سنگدان مرغ هم باید در ظروف یک‌بار مصرف و دارای برچسب مشخصات کامل شامل نام شرکت تولید کننده، تاریخ تولید و تاریخ مصرف بوده و در یخچال نگهداری و عرضه شوند.

کنارکوهی عنوان کرد: ماهی تازه سالم و بهداشتی باید دارای ظاهری درخشنده، شفاف بوده و فاقد مواد لزج و کثافت باشدو همچنین دارای چشم​های شفاف، روشن، درخشان و برجسته و فلس​ها درخشان، محکم و چسبنده به پوست باشد. بدن آن محکم باشد به طوری که در برابر فشار انگشت مقاومت کرده و اثر انگشت روی بدن باقی نماند و بوی گندیدگی و فساد از آن به مشام نرسد.

وی درباره ویژگی‌های تخم​مرغ تازه، سالم و بهداشتی بیان کرد: بسته​بندی تخم​مرغ باید دارای نام، آدرس تولیدکننده و تاریخ تولید و مصرف بوده و در درجه حرارت 7 تا 8 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. پوسته تخم​مرغ نیز باید بدون ترک و شکستگی باشد.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه تخم​مرغ سالم باید بیضی شکل و فاقد بوهای نامطبوع و غیرطبیعی باشد، تاکید کرد: از خریداری هرگونه تخم​مرغ کثیف، شکسته و یا نگهداری شده در خارج از یخچال خودداری کنید.

بیشتر بخوانید:  برای لاغر ماندن، روزانه یک ساعت ایستاده کار کنید!

 

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.