قواعدی برای کاهش احتمال ابتلا به دیابت

دیابت
انجمن دیابت آمریکا اخیراً دستورالعمل های جدیدی را برای کاهش احتمال ابتلا به دیابت توصیه کرده است. این قواعد جدید که با تحقیقات تازه و بر پایه اصول تغذیه سالم و ورزش به دست آمده اند، می توانند در بهبود زندگی فعلی روزمره افراد نیز مفید باشند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره شده است.

قاعده اول: مصرف انواع سبزیجات

تا به حال گفته میشد که مصرف میوه و سبزیجات علاوه بر کاهش خطرات دیابت در محافظت از قلب نیز موثر است. هرچند که این پندی اشتباه نبوده اما در حال حاضر مصرف انواع میوه ها و سبزیجات برای کاهش خطرات دیابت، توصیه می شود. در مطالعات اخیر مشخص شده افرادی که هر هفته حداقل ۱۲ نوع میوه و سبزی مصرف می کنند به مراتب کمتر از سایر افراد در معرض دیابت و یا افزایش اثرات بیماری هستند.

قاعده دوم: تحرک کافی

در حال حاضر، کاهش وزن -حتی به مقدار ناچیز- برای بهبود کنترل قند خون توصیه می شود. اما ظاهراً نباید زیاد هم نگران وزن خود باشید. طبق مقاله تحقیقاتی که در سال جاری توسط دکتر Sheri ColbergOchs نوشته شده، حتی تمرینات ساده با میزان تحرک متوسط نیز می توانند سرعت سوخت و ساز قند را در افراد میانسال افزایش دهند. به علاوه میزان کلسترول بد خون نیز با این تمرینات سبک، کاهش چشمگیری خواهد داشت. پس کافی است کمی تحرک را به زندگی روزمره خود اضافه کنید تا از دیابت در امان باشید.

قاعده سوم: خواب منظم و با کیفیت

هم اکنون ساعات خواب کافی، از عوامل موثر در پیشگیری از بروز دیابت به شمار می رود. اما تحقیقات تازه نشان می دهند کیفیت خواب به اندازه خوابیدن در ساعات متمادی در جلوگیری از بروز دیابت موثر است. خواب ناکافی و نامنظم علاوه بر تاثیر بر سوخت و ساز بدن، روی هورمون های تنظیم اشتها نیز تاثیرگذار است. پس اگر از خواب کافی و منظم بهره نمی برید، احتمال افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت در شما بیشتر از سایرین است. شاید این مطالب به کاهش مشکلات کم خوابی شما کمک کند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی