روشهایی برای کاهش تشنگی در ماه رمضان

رمضان

 سر کشیدن آب زیاد بین غذای سحری، به امید جلوگیری از تشنگی در طول روز اشتباه است، چون باعث رقیق شدن شیره معده و در نتیجه نفخ و اختلال در هضم می‌شود. از طرفی، خوردن میوه در هنگام سحر ، علاوه بر مقاومت بیشتر در مقابل تشنگی ، باعث رفع مشکل یبوست هم می‌شود.

توصیه می‌شود جهت تامین آب لازم، از حدود یک ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از سحر، دست کم شش لیوان آب بنوشید. توجه داشته باشد که از خوردن چای پُررنگ ، قهوه، کاکائو و موادی که باعث دفع بیشتر آب (به علت مدر بودن) از بدن می‌شوند، (به خصوص در سحری) پرهیز کنید.

 
براى از بین بردن یا کم کردن عطش شدید در ماه رمضان چه باید کرد؟

براى فهم این سؤال به این مثال توجه کنید: مزرعه اى را در نظر بگیرید که در کنار یک رودخانه پُرآب است. براى این که بتوانیم این مزرعه را به صورت دائم آبیارى کنیم و از حملات احتمالى آب در فصول گوناگون در امان نگه داریم، سدى مقابل آب مى زنیم تا بتوانیم آب را مهار کرده و با ایجاد روزنه‌ها‌یى در سد به صورت دائم و کنترل شده مزرعه مان را آبیارى کنیم.

در ماه مبارک رمضان نیز بایستى سدى در بدنمان بسازیم که بتوانیم آب و مواد غذایى را که در سحرى مصرف کرده ایم به صورت یکنواخت و دائم در طول روز به قسمت‌ها‌ى مختلف بدنمان برسانیم. این کار را مى توانیم با مصرف مواد غذایى پُرفیبر(سبزیجات و میوه‌ها‌) انجام دهیم.

_ این گروه از مواد غذایى با احاطه سایر گروه‌ها‌ى غذایى خورده شده :

اولا باعث مى شوند آنزیم‌ها‌ى گوارشى به صورت آرام آرام روى مواد غذایى اثر کنند.

ثانیا با کم کردن سرعت جذب مواد غذایى باعث مى شوند که بدن به آهستگى و در فرصت مناسب به جذب مواد غذایى اقدام کند تا هم دچار خستگى کمترى شود و هم از افزایش ناگهانی قند خون و ترشح انسولین بالاى بعد از آن جلوگیرى کند.

بنابراین توصیه مى شود در سحرى از مواد غذایى پرفیبر مثل سبزیجات و بالاخص میوه‌ها‌ استفاده کنید، چرا که میوه‌ها‌ اولا منبع سرشارى از فیبر هستند، و ثانیا قند موجود در میوه‌ها‌ در حالت خالص و بدون فیبر هم دیرتر از قندهاى ساده جذب مى گردد که این امر سبب مى گردد فرد دیرتر احساس گرسنگى نماید.

مواد غذایى پرفیبر آب زیادى را در خود جذب کرده و بدن مى تواند آب را به آهستگى جذب کند و احساس تشنگى، دیرتر عارض مى گردد.

یکى از مکانیسم‌ها‌ى احساس گرسنگى، خالى بودن معده است. فیبرها سرعت حرکت مواد غذایى را نیز کاهش مى دهند و این مساله باعث مى شود که مکانیسم مذکور دیرتر شروع شود.

مصرف آب به مقدار فراوان در وعده سحرى و بالاخص ما بین غذا توصیه نمى شود، زیرا باعث رقیق شدن اسید و آنزیم‌ها‌ى گوارشى شده و اختلال در روند هضم را باعث مى شود.

 
چه مواد غذایى را بهتر است در ماه رمضان ، در رژیم غذایى خانواده قرار داد؟

به طور خلاصه توصیه مى شود از مواد غذایى زیر در ماه مبارک رمضان بیشتر استفاده کنید:
در وعده سحرى :

– از غذاهایى که داراى قندهاى مرکب هستند مثل میوه جات بیشتر استفاده شود.

– از غذاهاى حاوى فیبر مثل سبزیجات ومیوه جات بایستى بیشتر استفاده شود.

– از مواد غذایى سرخ شده ، پرچرب و شیرین پرهیز گردد.

– از غلات و حبوبات به میزان دلخواه در غذاى سحرى استفاده گردد.

– مصرف بیش از حد گوشت در سحرى توصیه نمى گردد.

– مصرف آب قبل از شروع سحرى و در بین وعده‌ها‌ى غذایى توصیه نمى شود.

– مصرف ادویه جات و غذاهایى مثل کله پاچه ، سیرابى و… در سحرى توصیه نمى شود.

 
در وعده افطارى و شام :

– شروع افطارى بایستى با چند عدد خرما ، همراه با کمى آب ولرم یا شیر ولرم باشد.

– سعى شود بین افطارى و شام فاصله ای وجود داشته باشد.

– شروع افطارى همراه با نوشیدنى‌ها‌ى خنک نباشد، بلکه حتما باید ولرم باشد. سوپ انتخاب خوبی است.
– مصرف بیش از حد مواد غذایى پُرچرب و شیرین در افطار سبب تشنگى و به دنبال آن مصرف زیاد آب مى شود، در نتیجه با کاهش غلظت اسید و آنزیم‌ها‌ى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایى مى‌شود.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محاسبه توده بدنی

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.