روشن شدن چراغ قرمز بدن با این سایز دور کمر

چاقی شکمی

افزایش یا کاهش چربی در ناحیه‌ی شکم تعیین کننده اندازه دور کمراست، افراد بالای 40سال باید بسیار مراقب این موضوع باشند زیرا تهدیدی برای سلامتی شان محسوب می شود

چاقی دور شکم مشکلی است که در مردان شایعتر است، در زنان در سنین زیر 40 سال چاقی در ران داریم، اما در سنین بالای 40 سال به علت کاهش استروژن خون چربی در ناحیه‌ی شکمی ذخیره می‌شود.

دکتر ضیاءالدین مظهری،‌ گفت: چاقی دور شکم مشکلی است که در مردان شایعتر است، در زنان در سنین زیر 40 سال چاقی در ران داریم اما در سنین بالای 40 سال به علت کاهش استروژن خون چربی در ناحیه‌ی شکم ذخیره می‌شود.

دکتر مظهری اظهار کرد: اگر قطر کمر در خانم‌ها بالای 88 سانتیمتر و در آقایان بالای 102سانتیمتر باشد، این افراد به چاقی شکمی مبتلا هستند که خطرناک ترین نوع چاقی است.

دکتر مظهری با بیان اینکه معمولا افراد به BMI (شاخص توده‌ی بدنی) توجه می‌کنند، اظهار کرد: چاقی شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است و اختلالات فروانی در فرد ایجاد می‌کند و برای تعیین چاقی باید به BMI و اندازه‌ی دور کمر همزمان توجه کرد.

وی افزود: هرچه قطر شکم بیشتر باشد، فرد با اختلالات بیشتری از جمله افزایش فشار خون، افزایش قند خون، بالا رفتن کلسترول بد خون (LOL) ، کاهش کلسترول مفید خون (HOL) ، سکته، انباشتگی اسید اوریک و افزایش خطر مرگ روبرو می‌شود.

دکتر مظهری خاطرنشان کرد: 3 عامل فشار خون بالا، افزایش چربی خون و افزایش انسولین که به علت چاقی شکمی ایجاد می‌شوند، منجر به ایجاد سندروم متابولیک در افراد شده و این سندرم به نوبه خود ایجاد دیابت نوع 2 می‌کند.

وی در پایان توصیه کرد: افراد باید مشکلات ناشی از چاقی شکمی را جدی بگیرند و با رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات، ورزش‌های هوازی مانند دو، شنا و دوچرخه سواری بر این مشکل غلبه کنند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی