دگرگونی رنگ پوست در دوران حاملگی

پوست

خانم های باردار در دوران حاملگی شان معمولا دچار تغییر رنگ در پوستشان می شوند

تغییرات هورمونی و متابولیکی در بارداری می‌تواند موجب تیره شدن پوست، پرمویی، افزایش رشد و شکنندگی ناخن‌ها، جوش،‌ واریس عروق پا، ورم در صورت،‌ پلک‌ها و اندام‌ها، گرگرفتگی، کهیر و احساس سردی یا گرمی شود.
ماریا صادقی با بیان اینکه در بارداری تغییرات هورمونی و متابولیکی زیادی رخ می‌دهد که به علت موقتی بودن، بدن قادر به تحمل آن است، اظهار داشت: تغییرات هورمونی و متابولیکی در پوست، مو و ناخن بروز می‌کند و به علت شرایط روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می‌تواند باعث بروز نگرانی‌هایی شود.

تغییرات هورمونی در بارداری
دبیر انجمن علمی مامایی ایران خاطر نشان کرد: همچنین واریس عروق پا به علت فشار جنین بر روی وریدهای بزرگ داخل شکمی و تغییرات هورمونی بارداری ایجاد می‌شود. تغییرات عروقی همراه با افزایش حجم خون در دوران بارداری می‌تواند منجر به ایجاد ادم در ناحیه صورت، پلک‌ها و اندام‌ها در زمان باردار شود. از طرفی این تغییرات باعث ایجاد گرگرفتگی در صورت، کهیر و احساس سردی یا گرمی در خانم باردار می‌شود.

پرمویی دوران بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است
وی اظهار داشت: بیشتر زنان در بارداری دچار پرمویی، افزایش رشد،‌ شکنندگی و شیارهای عرضی در ناخن ها می‌شوند که ناشی از تغییرات هورمونی بارداری است. ترشحات غدد عرقی نیز در بارداری افزایش می‌یابد که خانم‌های باردار را در معرض عرق‌سوز شدن قرار می‌دهد.

صادقی گفت: غدد چربی نیز در بارداری افزایش می‌یابد و بعد از زایمان به حداقل می‌رسد و خانم‌های باردار را مستعد جوش صورت می‌کند.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای افزایش رشد قد

تیره شدن پوست
وی ادامه داد: از تغییرات شایع این دوران تیره شدن پوست به دلیل تغییرات هورمونی است. در این دوران میزان ملانین از سلول‌های ملانین‌ساز افزایش می‌یابد و موجب تیرگی پوست در هفته‌های اول بارداری می‌شود. این تغییرات در خانم‌هایی با پوست تیره بارزتر است و پس از بارداری از بین می‌رود.

دبیر انجمن مامایی ایران گفت: ۷۰ درصد زنان باردار به خصوص آن‌هایی که پوست‌های تیره دارند در نیمه دوم بارداری دچار تیرگی پوست می‌شوند که به آن ماسک حاملگی یا ملاسما می‌گویند. این ماسک با تیرگی در نواحی مختلف بدن همراه است و بیشتر در لب، چانه، گونه‌ها، پیشانی و روی بینی دیده و در تماس با آفتاب تشدید می‌شود. این لکه‌ها به صورت قرینه و به رنگ قهوه‌ای است و بعد از زایمان از بین می‌رود یا با درجاتی از تیرگی باقی می‌ماند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.