ارتباط فعالیت بدنی و بیماری کبد چرب غیرالکلی

کبد چرب

بیماری کبد چرب غیر الکلی شایع ترین علت بیماری مزمن کبدی در جهان است. کبد چرب غیر الکلی با چاقی و دیابت همبستگی قوی دارد. هیچ داروی تأیید شده ای برای درمان این بیماری وجود ندارد، اما مداخلات سبک زندگی از جمله رژیم غذایی، فعالیت بدنی و کاهش وزن ناشی از آن می تواند به بهبود کبد چرب کمک کند.

رایج ترین توصیه برای مبتلایان به کبد چرب غیرالکلی که دارای دارای اضافه وزن و چاقی هستند کاهش وزن است. هم ورزش های هوازی و هم تمرینات استقامتی می توانند چربی کبد و نیز چربی احشایی را کاهش دهند.

در مطالعه اخیر انجام شده، محققین اثر فعالیت های هوازی مختلف را در بهبود چربی کبد و چربی احشایی در افراد چاق و دارای اضافه وزنی که سبک زندگی نشسته داشتند، بررسی کردند. در یک کارآزمایی بالینی گروه ها فعالیت ورزشی با شدت و مدت زمان متفاوت انجام دادند.

چربی کبد در هر همه ی گروه ها ، صرف نظر از نوع فعالیتی که داشتند، حدود %29-18 نسبت به میانگین اولیه کاهش داشت. البته در آنالیزهای بیشتر نشان داده شد که در گروهی که فعالیت هوازی شدت کم تا متوسط و بلند مدت داشتند کاهش بیشتری در چربی کبد دیده شد.

بنابراین  افزایش فعالیت ورزشی هوازی، صرف نظر از شدت و مدت آن، تأثیر بسزایی در کاهش چربی کبد در افراد چاق و دارای اضافه وزن مبتلا به کبد چرب دارد.

امتیاز دهید
بیشتر بخوانید:  راه هایی مؤثر و ساده برای کوچک کردن و آب کردن شکم و پهلو

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی
اینستاگرام

متاسفانه مشکلی پیش آمد!

لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
باشه

محاسبه توده بدنی

پاک کردن فرم

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.