احتمال چاقی کودکان با مصرف آنتی بیوتیک در کودکی

آنتی بیوتیک

در سال 2014  محققان مطالعه ای برروی  سوابق پزشکی بیش از 65000 کودک انجام دادند  و  کودکان را به مدت 5 سال یعنی از بدو تولد تا 5 سالگی مورد پیگیری قرار دادند. محققان وزن و قد کودکان را اندازه گیری کردند و آنها را در سه بخشِ کودکان با وزن طبیعی، دارای اضافه وزن و چاق طبقه بندی نمودند. محققان سایرِ عوامل تأثیر گذار بر چاقی ، مانند وضعیت مصرف استروئید ها، سابقۀ تشخیص آسم و … را نیز مورد بررسی قرار دادند و در نتیجۀ مطالعه اثر دادند.

احتمال چاقی در کودکانی که بیش از 4 دوره از آنتی بیوتیک ها مصرف کرده بودند نسبت به کودکانی که از آنتی بیوتیک استفاده نکرده بودند، 11 درصد بیشتر بود. محققان همچنین سابقۀ مصرف آنتی بیوتیک ها را از نظر دورۀ مصرف موزد بررسی قرار دادند. احتمال ابتلا به چاقی در کودکانی که از آنتی بیوتیم های وسیع الطیف مصرف کرده بودند، 16 درصد بیشتر از کودکانی بود که از آنتی بیوتیک ها استفاده نکرده بودند. این در حالی است که بین مصرف آنتی بیوتیک های کوتاه طیف و خطر چاقی ارتباطی دیده نشد.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محاسبه توده بدنی

توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI به صورت مستقیم میزان چربی های بدن را اندازه گیری نمی کند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضله به دست می دهد.