آیا همیشه شکمی باد کرده دارید؟

شکم

اگر همیشه شکمتان نفخ یا باد کرده است، باید به چکاپ بروید، یا چند مورد از مواد غذایی رژیم تان را اصلاح کنید، چون این کار به شما کمک بزرگی می کند.

در این مطلب به نقل از سایت mirror.co.uk به برخی عوامل شایع نفخ شکم می پردازیم:

سندرم روده تحریک پذیر: می تواند علت نفخ شکمتان برای زمانی طولانی باشد، در این مورد شما علائمی مثل درد، یبوست یا حملات اسهال را تجربه می کنید.

قطع مصرف مواد غذایی فیبر دار علائم را بین 30 تا 40 درصد کاهش می دهد. به این معنی که نان های سبوس دار، جو، بیسکویت های رژیمی، سیریال های صبحانه مصرف نکرده و به جای آن، نان سفید، کیک، کراکر و … مصرف کنید. این کار را برای سه ماه انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید. پروبیوتیک ها هم می توانند علائم را کاهش دهند.

باد شکم: اگر بدون هیچ نشانه دیگری فقط باد شکم زیادی را تجربه می کنید این امر می تواند دلیل دیگری برای نفخ دائمی شکم باشد. همه ما باد شکم را در هر زمانی تجربه می کنیم (15 بار در روز کاملا طبیعیست) ، حتی برخی اوقات متوجه انجام آن هم نمی شویم.

در حالی که هیچ تعریف پزشکی از باد شکم بیش از اندازه وجود ندارد، اگر به خاطر آن خیلی اذیت می شوید و احساس ناراحتی می کنید، این اقدامات می توانند آن را کاهش دهد. مواد غذایی که حاوی کربوهیدرات های غیرقابل جذب ( از جمله حبوبات، کلم بروکلی، کلم، آلو، سیب و غذاهایی حاوی شکر جایگزین به نام سوربیتول) هستند مصرف نکنید.

بیماری سلیاک: اگر اغلب احساس خستگی می کنید و بدون هیچ دلیل روشنی وزن از دست می دهید و از درد شکم رنج می برید پس شاید یکی دیگر از دلایل نفخ شکم باشد.

بیماری سلیاک واکنشی نامطلوب به گلوتن است، این ماده در گندم، جو، چاودار و همه مواد غذایی که حاوی آنها هستند (مثل ماکارانی، نان، پای و برخی سس ها) پیدا می شود. این بیماری به طور عمده در کودکان شایع است اما در حال حاضر کسانی هم هستند که در میانسالی به آن مبتلا می شوند.

اگر شما هم این علائم را دارید، به پزشک مراجعه کرده تا برای تشخیص آن از شما آزمایش خون گرفته شود. اگر به آن مبتلا بودید، وقتی شروع به عدم استفاده از مواد غذایی گلوتن دار کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

سرطان تخمدان: اگر نفخ شکم شما ماندگار است می تواند دلیلش سرطان تخمدان باشد، البته علائم دیگر این بیماری شامل احساس پری و درد شکم می باشد.

علائم سرطان کاملا مبهم بوده و دیر تشخیص داده می شود و درمان آن نیز سخت تر می شود. پس خیلی مهم است که از نشانه های احتمالی آن مطلع باشید.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی