کارهای مهم بجای خراشیدن پوست

خارش

بهتر است به جای اینکه پوستتان را بخارانید این موراد را با دقت مطالعه کنید و پوستتان را بیهوده نخراشید.

می‌خواهیم درباره حسی صحبت کنیم که مطمئن هستم شما هم آن را تجربه کرده‌اید. احساس خارش در قسمتی از بدن اتفاقی است که برای همه ما می‌افتد. حسی که در آن تا موضع مورد نظر را نخارانید دل‌تان آرام نمی‌شود. محققان در این زمینه هم دست از تلاش برنداشته‌اند و برای اینکه علت این اتفاق را کشف کنند دست به مطالعاتی زده‌اند. اگر می‌خواهید از اینکه چرا بخشی از بدن به یکباره شروع به خارش می‌کند و تا آن را نخارانید اینم احساس شما را راحت نمی‌گذارد، اطلاعات بیشتری به دست آورید، با ما همراه باشید.

فعالیت بیش از حد بخشی از مغز
در واقع خارش، به گونه‌ای، واکنشی نسبت به یک محرک است. اگر احساس خارش کنید راهی برای مهار این حس جز خاراندن آن بخش از بدن ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد، لذت و رضایتی که از خاراندن محل خارش به شما دست می‌دهد، به دلیل «فعالیت بیش از حد» در ناحیه‌ای از مغز است که مسئول کنترل جنبش و فرآیند پاداش است.

آسیب دائمی به پوست
به گفته پژوهشگران، با وجود لذت اولیه خاراندن، ادامه این عمل می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش به همراه درد و آسیب دائمی پوست شود. به همین دلیل دانستن فعالیت مغزی که موجب افزایش این رفتار بیمارگونه است، مهم به نظر می‌رسد.

چاره چیست؟
اما دانشمندان برای پی بردن به اطلاعات بیشتر در این زمینه چه کرده‌اند؟ برای این کار آنها 10 بیمار را که مبتلا به خارش مزمن بودند و 10 فرد سالم را که یک محل خارش را می‌خاراندند، با MRI پیشرفته مورد مطالعه قرار دادند و پس از بررسی این افراد دریافتند؛ قسمت‌هایی از مغز که مسئول کنترل جنبش و فرآیند پاداش است، در بیماران مبتلا به خارش مزمن، هنگام خاراندن فعال‌تر بوده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد، این فعالیت بیش از اندازه می‌تواند به توجیه اعتیاد به خاراندن در این بیماران کمک کند.

فکر خود را کنترل کنید
با انجام این مطالعه پیشنهاد ما این است که بار بعدی که جایی از بدن‌تان دچار خارش شدید شد، سعی کنید با کنترل فکر خود، از خاراندن آن جلوگیری کنید یا حداقل میزان خاراندن را کم کنید.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی