آیا می شود خطر اضافه وزن در آینده را تخمین زد؟

اضافه وزن

پژوهشگران معتقدند که  عناصر ژنتیکی که  متابولیک دچار اختلال می شود باعث اضافه وزن می شود. محققان معتقدند که این ممکن است یک شیوه  برای پیش بینی باشد که آیا شخص در آینده  اضافه  وزن خواهد داشت یا نه. یک پژوهش جدید 25 عنصر ژنتیکی مرتبط با اختلالات متابولیک که می تواند به اضافه وزن  منتهی  شود را کشف کرده است.

این کشف محققان، پیش بینی خطر ابتلا به چاقی در یک شخص را می گوید و اجازه می دهد تا پزشکان تغییرات در شیوه زندگی و رژیم غذایی را در حالی که بیمار هنوز جوان است توصیه کنند.
این یافته ها گسترده است و نزدیک به 70 درصد از بزرگسالان 20 سال و مسن تر در ایالات متحده با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اضافه وزن یا چاقی دارند.
در حالی که شناخته شده است که چربی بدن، خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را افزایش می دهد ولی قابل درک نیست که چه مکانیسمهای مسئول آوردن این بیماری ها می باشد.
برای درک بهتر اختلالات متابولیک اساسی چاقی، محققان پروفایل متابولیک بیش از 2000 نفر از ایالات متحده و انگلستان را بررسی کردند برخی از شرکت کنندگان لاغر بودند برخی دیگر چاق بودند.
محققان داده های مربوط به رژیم غذایی شرکت کنندگان و سبک زندگی، فشار خون و شاخص توده بدن (BMI)، که یک اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن فرد بود جمع آوری کردند آنها همچنین نمونه ادرار شرکت کنندگان را برای اندازه گیری مواد متابولیت، که از تجزیه مواد غذایی به انرژی بدست می آید را تحلیل کردند.
عوامل خطر چاقی مشخص شده

نویسنده مطالعه پل الیوت، استاد پزشکی در دانشکده بهداشت عمومی در امپریال کالج لندن، گفت که بزرگترین نتیجه مطالعه، درک این موضوع است که چاقی یک بیماری سیستمیک است و شامل بسیاری از اختلالات مختلف سوخت و ساز بدن که ممکن است به خطر آینده بیماری مربوط باشد.
الیوت گفت: این [مکانیسم] ممکن است نقطه شروع برای توسعه رویکردهای جدید برای پیشگیری و درمان چاقی و بیماری های مرتبط با آن باشد.
الیوت و دیگر محققان بر اساس تجزیه و تحلیل خود، 25 متابولیت که به شدت با BMI ارتباط دارد را شناخته اند.
در افراد چاق، محققان 9 ترکیب تولید شده توسط میکروب های روده که پنج مسیر متابولیک میکروبی مختلف میزبان روده را درگیر می کنند از جمله آنهایی که در تجزیه میکروبی ویتامین های ضروری، اسیدهای آمینه، پروتئین درگیر بودند را کشف کردند.
الیوت گفت: نتایج این مطالعه نشان داد که بسیاری از سیستم های به هم پیوسته در چاقی [چربی بدن]، از جمله ( سوخت و ساز اسیدهای آمینه و عضلات بدن، متابولیسم انرژی و باکتریایی روده ) دخالت دارند.
سایر متابولیت های کشف شده به رژیم غذایی مربوط است از جمله گلوکز ادرار و یک ترکیب شناخته شده مانند مارکر گوشت قرمز که با BMI بالا مرتبط است. علاوه بر این، یک اسید آمینه مربوط با مصرف مرکبات با BMI پایین ارتباط دارد.
نشانگرهای پیش بینی کننده خطر چاقی

محققان یک نقشه از شبکه های متابولیک که یک تصویر بزرگ پیچیده میان ژنتیک، محیط زیست، رژیم غذایی و سبک زندگی که به اختلالات متابولیک در چاقی کمک می کند ساخته اند.
تجزیه و تحلیل ارائه دهندگان مراقبت های سلامت ممکن است بیماران را در سنین جوانی از خطر چاقی خود آگاه نماید و سبب شود تا فرد با اصلاح زودتر رژیم غذایی و شیوه زندگی خود از چاقی در آینده جلوگیری نماید.
در آینده ممکن است برای شناسایی افراد غیر چاق از الگوهای متابولیت ادراری همراه با افزایش خطر ابتلا به چاقی و بیماری های متابولیک استفاده شود الیوت گفت چنین افرادی ممکن است از روش های پیشگیری از چاقی بطور شخصی بهره مند شوند به عنوان مثال، از طریق اصلاح شیوه زندگی برای بهبود رژیم غذایی و افزایش فعالیت فیزیکی از چاقی جلوگیری نمایند.
تا آن زمان، الیوت اشاره می کند که چاقی یک مشکل عمده سلامت عمومی است و در بسیاری از کشورها در سراسر جهان در حال افزایش است.
لذا تلاش های مورد نیاز برای جلوگیری از چاقی از طریق اصلاح شیوه زندگی شامل سلامت، احتیاط در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی تشدید یابد.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی