آیا شکر به پوست آسیب می زند؟

شکر

ما همگی از اثرات بد و مضر شکر روی سایز دور کمر آگاه هستیم، اما آیا چیزی هم درباره اثراتش روی پوست میدانیم؟ کمی غیر قابل باور است ، اما متخصصان بر این باورند که مصرف بیش از حد شکر می تواند پوست را کدر و مات و چروک کند.

چگونه شکر به شما آسیب میزند؟ وقتی شکر میخورید یا از مواد غذایی که شاخص قند بالایی دارند استفاده می کنید، آنها به سرعت به گلوگز تبدیل می شوند (چه در یک بستنی باشند یا در یک عدد سیب). این کربوهیدارت ها توسط بدن شکسته شده و به گلوگز که سطح انسولین را بالا میبرد تبدیل می شوند.

و حالا اینکه شکر چگونه پوست شما را خراب می کند:

التهاب
شکر باعث التهاب در بدن شما می شود، و این یکی از اصلی ترین آسیب هایی است که به پوست وارد می کند. شکر به طور طبیعی اسیدی است، و انسولین را توسط کربوهیدارت های ساده (مثل همانی که در نان سفید موجود است) بالا می برد و به التهاب منجر می شود. التهاب باعث جوش زدن روی پوست می شود. برای همین باید از مصرف بیش از حد قندهای تصفیه شده، شکر سفید، شکر قهوه ای، شربت ذرت با فروکتوز بالا، شربت آگاو و … اجتناب کنید.

چین و چروک
خواص التهاب زای شکر نه تنها باعث جوش زدن می شود، بلکه چین و چروک هم ایجاد می کند. شکر به کلاژن های سالم در پوست حمله می کند، و کلاژن همان چیزی است که پوست را بدون چروک نگه می دارد. در سطح سلولی، شکر این کلاژن های سالم رو مصرف کرده و باعث مات و کدر شدن و بی آبی پوست می شود. چین و چروک وقتی ایجاد می شود که ذخیره کلاژن به اتمام رسیده باشد.

عدم تعادل قند خون
شکر در هر شکلی که باشد سطح قند خون بدن را تغییر می دهد. وقتی مواد غذایی پر شکر مصرف می کندی، سطح قند خون به سرعت افزایش پیدا می کند. در عرض مدت کوتاهی، انسولین به داخل سلول های شما آزاد شده و سطح قند خون به سرعت افت می کند. این کاهش شدید در قند خون فشار داخلی در بدن به وجود می آورد که باعث ایجاد جوش و مات و کدر شدن پوست می شود.

صدمات رادیکال های آزاد
مولکول هایی که باعث التهاب و صدمات سلولی در بدن می شوند رادیکال های ازاد نام دارند. رادیکال های آزاد به سلول ها صدمه زده و باعث پیری زودرس می شوند. تحقیقات نشان دادند که مواد غذایی شیرین و رژیم غذایی پر شکر بسیار می تواند باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن شود.

دهیدارسیون یا کم آبی
شکر آب را از سلول ها بیرون کشیده و باعث خشکی، پف کردگی و سیاهی های دور چشم می شود.

امتیاز 5 از 5

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی