ویتامین D و کلسیم

آدنوم کولورکتال تومورهای خوش خیم هستند که می تواند به سرطان منجر می شو و معمولا به عنوان پولیپ شناخته شده اند. یک مطالعه تصادفی بزرگ نشان داده شد که مکمل ویتامین D و کلسیم باعث محافظت در برابر ابتلا به سرطان کولورکتال نمی شوند.

در این مطالعه که با هدف ارتباط کلسیم و و یتامین D با سرطان کلورکتال که در 11 بیمارستان ایالات متحده از جمله مرکز پزشکی هیچکاک-دارتموث انجام شد بیش از 2،200 بزرگسالان 45 تا 75 ساله در این کارآزمایی تصادفی شرکت کردند،

همه ی شرکت کنندگان در مطالعه دارای سابقه آدنوم کولورکتال و بدون هر گونه پولیپ باقی مانده پس از کولونوسکوپی بودند بیماران به طور تصادفی به گروه های دریافت کننده ی ویتامین D3 یا کلسیم یا هر دو و و دارونما تقسیم شدند و روزانه(1000 IU) ویتامین D3 و ( mg1200 ) کلسیم برای پیشگیری ازسرطان کولورکتال به آنها داده شد.

دکتر الیزابت باری که یک محقق در مرکز سرطان نوریس پنبه دارتموث-هیچکاک و در مدرسه Geisel پزشکی در دارتموث است گفت: چیزی که در این مطالعه مهم است این است که پزشکان به طور معمول غربالگری ویتامین D در چکاپ معمول بهداشتی انجام دهند، و توصیه کرد که بیماران مکمل بگیرند.

مطالعات مشاهده ای قبلی نشان می دهند که سطوح پایین ویتامین D در انسان ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را افزایش دهد، اما در تنظیم دقیق تر از یک کارآزمایی تصادفی کنترل -پلاسبو، ما متوجه شدیم که مکمل ویتامین D و کلسیم خطر آدنوم کولورکتال که پیش سازهای سرطان هستند را کاهش نمی دهد.

برخلاف انتظار محققان این مطالعه، مکمل یاری روزانه به مدت 3-5 سال خطر ابتلای مجدد به آدنوم کولورکتال در میان شرکت کنندگان دراین مطالعه را کاهش نمی دهد. و بررسی دقیق تر داده ها نشان می دهد که تفاوت در ساختار ژنتیکی شرکت کنندگان ممکن است پاسخ به درمان با ویتامین D و کلسیم و اینکه آیا درمان طولانی مدت با ویتامین D ممکن است برای پیشگیری مورد نیاز باشد یا خیر تحت تاثیر قرار دهد. در این میان، بری گفت: تاکید بر اهمیت حذف کولونوسکوپی پولیپ به عنوان موثرترین راه برای محافظت در برابر سرطان روده بزرگ نیز مهم است.

ترک نظردهی

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید