دندان سفید و سالم

جنس، رنگ و ظاهر دندان شما چه ارتباطی با مزاج تان دارد؟ کارشناس طب سنتی سیب سبز پاسخ می دهد

جنس، رنگ و ظاهر دندان شما چه ارتباطی با مزاج تان دارد؟ کارشناس طب سنتی سیب سبز پاسخ می دهد

دندان های سالم با نسخه بوعلی سینا
مجله خبری لحظه نما:هر صورتی با لبخند زیباست؛ البته به شرط این که با لبخند دندان های ردیف و سفید چون مروارید نمایان شوند. این پیامی است که آگهی های تصویری برای سفید کردن دندان ها سعی می کند به چشم و گوش و ذهن مخاطب برسانند. با توجه به این که امروزه تقریبا تمام دندانپزشکی ها خدمات سفید کردن را انجام می دهند، این سوال مطرح می شود که آیا سفید کردن دندان ها آسیبی به دندان نمی زند؟ آیا هزینه سفید کردن دندان و به تعریفی زیبا کردن آن ها به هزینه های مادی محدود می شود و هزینه های دیگری همچون از دست دادن سلامت دندان را روی دست مراجع نمی گذارد؟دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی به این سوالات پاسخ می دهد و البته تأکید می کند سلامت دندان بر سفید بودن آن ارجحیت دارد.

دندان کاملا سفید طبیعی نیست
مد می گوید: که دندان های سفید بسیار زیبا هم هستند اما آیا واقعا ممکن است کسی به طور طبیعی چنین دندان هایی داشته باشد. پاسخ منفی است. دندان ها بر اساس مزاج هر فرد رنگ خاصی دارند بنابراین این که بعضی می گویند هرچه مسواک می زنم و بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنم ولی باز هم دندان هایم زرد هستند، حقیقت دارد. این که بعضی بدون سفید کردن مصنوعی دندان های سفید و درخشانی دارند، باز هم حقیقت دارد. مزاج هر کسی رنگ دندانش را تعیین می کند. صفراوی ها دندان های سفید و متمایل به زرد دارند. دموی ها دندان های سفیدی ندارند و حالتی از زردی و تیرگی در دندان های شان به چشم می خورد. سوداوی ها دندان های تیره ولی محکمی دارند که کمتر دچار پوسیدگی می شود. بلغمی ها تنها گروهی هستند که دندان های شان کاملا سفید است.

دندان سالم، دندان سفید
اصرار برای سفید کردن بیش از حد طبیعی دندان ها از راه های طبیعی عملا ممکن نیست حتی اگر مغز دندان را بشکافید، می بینید که کاملا سفید نیست. برای سفید شدن طبیعی دندان روش هایی وجود دارد که اصلی ترین و مهم ترین آن ها، تمیزی دهان و دندان است. هیچ کس نمی تواند دندان خراب و پوسیده سفیدی داشته باشد، بنابراین اگر می خواهید دندان های تان سفید و درخشان باشند، قبل از هر چیز باید دندان هایی سالم داشته باشید. با مراجعه به دندانپزشک اشکالاتی مانند پوسیدگی را برطرف و بعد بهداشت دهان و دندان را به دقت و به شکل مستمر رعایت کنید. اگر دندان های تان سالم باشند و بهداشت روزانه دهان و دندان (شامل مسواک کردن، نخ دندان کشیدن و …) را رعایت کنید، دندان های تان در اوج سفیدی و درخشندگی طبیعی خود خواهند بود.

سفید کردن دندان باعث زردی آن می شود!
مجله خبری لحظه نما:بلیچینگ یا سفید کردن مبالغه آمیز و غیراستاندارد دندان با استفاده از روش هایی انجام می شود که به دندان آسیب می زند. مواد شیمیایی که در سفید کردن دندان به کار می روند، بخشی از سطح دندان را خراب می کنند به این ترتیب، بعد از مدتی نفوذپذیری دندان در برابر مواد رنگی و جرم ها بیشتر می شود و این بار زردی دندان خیلی بیشتر رخ می دهد. تکرار این کار هم هزینه زیادی دارد و هم سلامت دندان را از بین می برد. توصیه اکید این است که به صرف داشتن دندان و لثه سالم و تمیز اکتفا کنید و از چاله به چاه نیفتید!

توصیه های ایمنی برای داشتن دندان های سالم
– هیچ وقت با دندان های تان چیزهای سختی مثل فندق و پسته نشکنید.

– تخمه شکستن اشکالی ایجاد نمی کند ولی اگر در خوردن تخمه هم افراط شود برای دندان مضر خواهد بود.

– از خوردن خوراکی های سخت که برای شکستن یا خرد کردن شان به فک فشار می آید پرهیز کنید. در این مورد حتی ته دیگ های سخت و ضخیم هم می تواند به سلامت دندان های تان آسیب بزند.

– خوراکی هایی که لازم است طولانی و سخت آن ها را بجوید برای دندان مضر هستند؛ گوشت نیم پز یا استخوان گوشت از همین قبیل هستند.

– مواد خوراکی بسیار شیرین، غلیظ و کشدار مانند گز، سوهان، حلوا و خرما را به ندرت مصرف کنید.

– خوراکی های سرد و گرم را بلافاصله بعد از یکدیگر میل نکنید. بعضی ها عادت دارند بستنی بخورند و بعد از آن حتی بدتر یا همراه با آن چای بنوشند! این کار باعث می شود که دندان ها ترک بخورند و دچار پوسیدگی شوند صبر کنید که دندان به دمای طبیعی برسد سپس سراغ ماده ی خوراکی بعدی بروید. معمولا نیم ساعت تا یک ساعت بین مواد غذایی سرد و گرم باید فاصله بیندازید.

– بعضی ها برای این که چاق نشوند بعد از خوردن هر وعده غذایی، انگشت در حلق می کنند تا آنچه را که خورده اند بالا بیاورند. این کار باعث می شود که اسید غذایی فراوانی همراه مواد غذایی به حلق و دهان و بینی بیاید که باعث پوسیدگی دندان می شود. افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند بهتر است برای سلامت دندان شان هم که شده هرچه سریع تر درمان شوند چون ترش کردن با برگشتن اسید معده به دهان است و باعث پوسیدن دندان ها می شود.

– مراقبت دندان های خوردسالان باشید

– به کودکان خوراکی های سفت ندهید. همه می دانند که دندان های جلویی کودکان (یا همان دندان های شیری) در هفت سالگی می ریزد. اگر دندان پیش از موعد مقرر در اثر جویدن یا شکستن خوراک سفت بشکند جوانه ی دندان آسیب می بیند. افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند به هیچ وجه نباید خوراکی های سفت را که به جویدن مداوم نیاز دارد را میل کنند چون ممکن است دندان شان بشکند.

چند بار در روز مسواک بزنم
تعداد دفعات مسواک زدن را وعده های غذایی تعیین می کند. باقی مانده های غذاها از روی دندان و در فضای میان دندان ها باید بعد از صرف غذا تمیز شوند. بعضی ها دو وعده غذا می خورند و بعضی ها سه وعده بر همین مبنا روزانه دو تا سه بار مسواک زدن لازم است. البته گفته می شود که صبح ها هم یک مسواک مختصر یا غرغره کردن مفید واقع می شود چرا که شب تا صبح اسیدهای غذایی روی معده و زبان و لثه رسوب می کنند. همچنین بعد از مواد خوراکی که غلظت و رنگ زیادی دارند، شستن دهان یا غرغره کردن ضروری است این کار برای افرادی که عادت به خوردن و نوشیدن چای و قهوه و شیرینی شکلات دارند ضروری است. خمیر دندان هم ممکن است باعث پوسیدگی شود! بعضی افراد گلایه می کنند که هرچه مسواک می زنند فرقی به حال دندان های شان نمی کند حتی خودشان را با کسانی که کمتر به دندان های شان رسیدگی می کنند، مقایسه می کنند. نتیجه ی مقایسه این است که هر دو دندان های مان می پوسد اگر کسی به بهداشت دهان و دندان کاملا رسیدگی می کند اما نتیجه ای نمی گیرد باید به خمیردندانش شک کند. بعضی خمیردندان ها حاوی موادی هستند که باعث پوسیدگی می شوند ضمن اینکه اگر خمیردندان فاسد شده باشد نه تنها باعث تمیزی دندان نمی شود بلکه پوسیدگی زود هنگام هم می دهد. برای این که دچار چنین مشکلی نشوید حدالامکان سعی کنید خمیردندانی در اندازه های کوچک تهیه کنید که زود تمام و مصرف می شوند. در نظر داشته باشید که هیچ راهی برای تشخیص این مسئله وجود ندارد تنها روش ممکن این است که حسابی به دندان های تان رسیدگی کنید و اگر نتیجه نگرفتید خمیر دندان تان را عوض کنید.

دندان سالم در لثه ی سالم
دندان های سالم روی لثه های سالم رشد می کنند بنابراین یکی از راه های سلامت و بهداشت دندان مراقبت از لثه ها است. در طب سنتی به داروهایی که جهت رفع مشکلات دندان ساخته می شوند (سنون) گفته می شود. سنون محکم کردن لثه با هدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز می شود. افرادی که لثه های ضعیف یا بیماری دارند مثلا حین مسواک کردن لثه های شان دچار خونریزی می شود با استفاده از سنون محکم کننده ی لثه درمان می شود.

نسخه های طبیعی برای سلامت لثه و دندان
– هر کدام از گیاهان کزماک، سعد، گل سرخ و سنبل الطیب را به میزان مساوی بکوبید، الک و با هم خوب مخلوط کنید. سپس آن را با انگشت به حالت مسواک کردن روی دندان ها بکشید. سعی کنید این ماده را نیم ساعت روی دندان های تان نگه دارید و بعد از نیم ساعت خوب آبکشی کنید.

– گشنیز بو داده را پودر و با مقدار کمی سرکه مخلوط کنید. این محلول را غرغره کنید. می توانید آن را روی لثه های تان هم بکشید در هر دو حالت باعث استحکام لثه و دندان می شود.

– دم الاخوین، کزماک و انزروت، کندر، تباشیر، گل سرخ و گلنار و پوست انار ترش را به مقدار مساوی پودر و با یکدیگر مخلوط کنید. اردی که به دست می آید را ب هشکل مسواک با انگشت روی دندان بکشید.

– نصف استکان سماق را بجوشانید و خوب صاف کرده و بعد آن را با گلاب مخلوط کنید محلول به دست آمده را غرغره کنید.

– سنون محکم کردن لثه و جرمگیری دندان

– سنون علاوه بر مستحکم کردن لثه می تواند تا حد نسبتا خوبی جرم دندان ها را هم بگیرد و باعث سفیدی و درخشندگی شان بشود.

– شش مثقال از عاقرقرحا، وج، کزماک و سعد را با سه مثقال از پوست انار، مازوی سبز، کندر، گلنار و گل سرخ و چهار مثقال از ریشه سوسن کبود و نشاسته کتیرا و گشنیز خشک بوداده پودر و مخلوط کنید. حدود دو مثقال از ترکیب کف دریا و سنگ نمک را به مواد اضافه کنید. محصول نهایی را به شکل مسواک با انگشت روی دندان ها یا لثه بکشید.

ترک نظردهی

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید