ترفندهای مناسب برای بازکردن اشتهای اطفال

کودک بی اشتها

با چه راههای می توان بدغذایی کودک را رفع کرد و تمایل وی را به خوردن غذا بالا برد والدین و بخصوص مادران چه ترفندهایی را در این زمینه باید در پیش بگیرند و بهترین کارها در زمینه ترغیب اطفال به خوردن غذا کدامند؟

یکی از مشکلاتی که والدین زیادی را کلافه کرده، بد غذایی کودک است. این موضوع برای والدین اهمیت زیادی دارد چون والدین فکر میکنند نداشتن تغذیه مناسب میتواند خطرات زیادی را برای کودک به همراه داشته باشد. به همین دلیل نسبت به این موضوع حساس هستند اما جوفراست، ابردایه معروف انگلیسی راه حل مناسبی برای این مشکل به والدین ارائه کرده است.

تمرکز نکنید
بدون شک غذا خوردن دور یک میز و در جمع خانواده لذتبخش است و فرصت ارتباط بیشتر را به خانواده میدهد. اما تمرکز بیش از حد والدین روی کودک زمانی که او در حال غذا خوردن است میتواند باعث ناراحتی او شود طوری که دیگر نخواهد بخورد.

از کم شروع کنید
اگر میبنید کودک بد غذا است اولین کاری که باید انجام دهید این است که حجم زیادی غذا در اختیارش قرار ندهید و از او نخواهید بشقاب پر از غذایش را خالی کند. بهتر است سعی کنید از تکه های کوچک استفاده کنید و در ابتدا مزه هایی که کودک دوست دارد در غذایی که درست میکنید، حتما استفاده کنید.

خودتان هم بدغذا نباشید
به عنوان یک بزرگسال، باید با کمک مثال او  را راهنمایی کنید اگر به فرزند خود نشان دهید که از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع لذت می‌برید، او بیشتر وسوسه می‌شود که چیزهای جدید را امتحان کند.

نترسانید
درست است که بچه ها از برخی چیزها میترسند اما خیلی از آنها هم به مرور زمان از بین می روند. آنچه اهمیت دارد این است که کودک را برای غذا خوردن از چیزی نترسانید چون تجربه ثابت کرده است که این موضوع علاوه بر تبعاتی که دارد، نتیجه معکوس به دنبال خواهد داشت و شما را از هدفتان دور خواهد کرد.

ذوق خوردن داشته باشید
یکی از مهمترین عواملی که موجب می‌شود کودک غذایش را با میل و کامل بخورد، شور و اشتیاق والدین هنگام صرف آن وعده غذایی است. وقتی والدین با شوق سر میز بنشینند و مدام از غذایی که قرار است بخورند، تعریف کنند، به لحاظ روانی کودک آماده خوردن یک غذای خوشمزه میشود و ولع خوردن جای امتناع را میگیرد.

منظم باشید
زمان هر وعده غذایی باید ثابت و مشخص باشد. این درست نیست که هر وقت کودک دلش خواست چیزی بخورد یا اینکه والدین به عنوان مثال یکبار ساعت ۷، یکبارساعت ۹ و شب دیگر ساعت ۱۲ به او شام بدهند. این نظم زمانی کمک می‌کند معده کودک برای خوردن غذا منظم عمل کند و در عین حال کودک یاد می‌گیرد هر وعده غذایی را باید در یک محدوده زمانی خاص بخورد.

تنوع را فراموش نکنید
بهترین کاری که میتواند کودک را از بدغذایی دور کند این است که وعده های غذایی تنوع داشته باشد. بدون شک داشتن تنوع و خوش و آب و رنگ کردن غذا هر کودکی را مجاب میکند که آن را بچشد و همین کافی است تا اگر غذا علاوه و رنگ و لعاب، خوشمزه هم بود، کودک تا پایان غذا را بخورد و تمام کند.

امتیاز دهید

طراحی وبسایت و سئو توسط مهندس هرمزی ۰۹۳۶۰۶۱۳۸۱۲

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رسانه های اجتماعی