زن سیگاری

بهتر است خانم هایی که سیگار می کشند برای پیشگیری از بارداری از قرص هایی پیشگیری از ازدواج استفاده نکنند چون سلامتی شان به خطر خواهد افتاد.

در جامعه ما و در کل دنیا تعداد زنان سیگاری جوان روز به روز در حال افزایش است. متخصصان به این خانم‌ها توصیه می‌کنند از قرص به عنوان روش پیشگیری استفاده نکنند. «یکی از عوارض مصرف داروهای پیشگیری از بارداری ایجاد لخته‌های خونی یا ترومبوز در عروق است و از آنجا که سیگار خود احتمال ترومبوز را افزایش می‌دهد به زنان سیگاری توصیه می‌شود از روشی غیر از مصرف قرص برای پیشگیری استفاده کنند.»

دکتر ابوالفضل ‌‌مهدی‌زاده کاشی متخصص زنان و زایمان ادامه داد: «از 40-35 سالگی احتمال بروز مشکلات قلبی-عروقی در زنانی که سیگار می‌کشند بیشتر می‌شود.»

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: «سیگار، عروق خونی را تخریب می‌کند و لایه‌های داخلی را برحسب میزان سیگار مصرفی در روز از بین می‌برد و این موضوع خطر ترومبوز و ایجاد لخته‌های خونی در اندام‌ها، قلب و مغز را بالا می‌برد.»

وی ادامه داد: «قرص‌های جلوگیری نیز به میزان کم همین عارضه را دارند. در خانم‌هایی که هر دو را با هم مصرف می‌کنند، چون قرص جلوگیری فاکتورهای انعقادی را در کبد افزایش می‌دهد، احتمال ترومبوز بیشتر شده و مخصوصا از 35 سالگی به بعد احتمال سکته‌های قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد.»

دکتر مهدی‌زاده به خانم‌هایی سیگاری که در سن باروری هستند هشدار داد: «بارداری و سیگار با هم نمی‌سازنند و در صورتی که ناخواسته باردار شوند احتمال بروز عوارضی از جمله مسمومیت بارداری، فشارخون بالا، بارداری خارج رحمی، سقط جنین، مرگ‌های داخلی رحمی و تولد نوزادان کم‌وزن افزایش می‌یابد.»

وی به این دسته از بانوان توصیه کرد: «در درجه نخست سیگار را ترک کنند و همزمان از روش پیشگیری از بارداری مطمئن دیگری مثل کاندوم استفاده کنند.»

ترک نظردهی

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید